Х оливудската звезда Вал Килмър – известен с емблематични роли в „Топ Гън“, „Батман“ и „Тумбстоун“ – почина на 65 години след дълга битка със здравословни проблеми. Дъщеря му Мерседес Килмър разкри, че баща ѝ е починал от пневмония в Лос Анджелис във вторник.
Холивудската звезда беше диагностициран с рак на гърлото през 2014 г. и претърпя операция, включително трахеотомия, която значително повлия на способността му да говори. По-късно той обяви, че е в ремисия, но на няколко пъти говори публично за въздействието на болестта и последвалото лечение върху здравето му.
Килмър претърпя лъчетерапия и химиотерапия, както и трахеостомия – процедура за създаване на изкуствена дупка във врата, за да му помогне да диша. Тази процедура обаче трайно увреди гласните му струни и завинаги промени гласа му.
Рак на гърлото не е медицински термин,
вместо това лекарите разграничават раковите заболявания, които се развиват в тази част на тялото, на два основни вида. Това са рак на ларинкса, гласовата кутия и тези на фаринкса – куха, мускулна тръба във вътрешността на врата, която започва зад носа и се отваря в ларинкса и трахеята.
Раковите заболявания, които засягат главата и шията, са осмата най-често срещана форма на рак в Обединеното кралство, въпреки че са два до три пъти по-чести при мъжете, отколкото при жените.
Около 12 500 нови случая се диагностицират всяка година, според Cancer Research UK, а случаите нарастват. Смята се също, че болестта отнема живота на около 4000 души всяка година. Лекарите наскоро предупредиха, че виждат случаи на рак на гърлото при „много по-млади пациенти“.
Симптомите на рак на гърлото зависят от конкретния тип, който имате. Британското издание „Дейли Мейл“ (Daily Mail) разкрива основните предупредителни признаци на болестта.
- Дрезгав глас
Според Cancer Research UK, грачещият или дрезгав глас е един от най-честите симптоми на рака. Но много други неща могат да причинят дрезгав глас, като настинка, прекалено викане или ларингит – възпаление на ларинкса.
Пушенето също може да направи гласа ви по-гракащ, защото дразни лигавиците, които покриват гърлото. Всеки, който забележи, че има дрезгав глас повече от три седмици, се призовава да говори с личния си лекар.
- Болка при преглъщане
Борбата за преглъщане на храна е друг често срещан симптом. Някои хора съобщават, че имат чувството, че нещо е заседнало в гърлото им или че храната им е залепнала за него. Други могат да забележат усещане за парене при преглъщане.
Въпреки това, Cancer Research UK също предупреждава, че виждането на бучка или подуване на врата ви също е знак да посетите лекар.
- Кашлица, която не изчезва
Много заболявания – вариращи от сенна хрема и обикновена настинка до бронхит – предизвикват повтаряща се кашлица. Но хроничната кашлица често се определя като такава, когато продължава повече от три до осем седмици, понякога дори с месеци.
Лекарите отдавна съветват хроничната кашлица да се диагностицира и лекува, преди да се задържи твърде дълго. Преди това Килмър описа как не е знаел, че има рак на гърлото, докато един ден не изкашлял „коагулирана кръв“ и извикал линейка, преди да припадне. След това се събудил в болница в Санта Моника след спешна трахеотомия заради рак на гърлото.
- Бучка на врата
При някои пациенти с рак на гърлото, бучка на шията може да бъде първият признак на заболяването. Бучката може да сигнализира за различни състояния, обикновено подути лимфни възли поради инфекция.
И все пак медиците казват, че ако бучката нараства по размер или се усеща твърда, не изчезва или е болезнена или чувствителна при докосване, трябва незабавно да бъде прегледана от здравен специалист. Когато бучката на шията е придружена от други симптоми като умора или затруднено преглъщане, също трябва да се потърси медицинска помощ.
- Недостиг на въздух
Ако ракът е разположен под гласните струни, това може да накара пациентите да се почувстват задъхани, да имат по-шумно дишане и да страдат от упорита кашлица. В някои случаи хората може да имат кашлица, която не изчезва или дишането им може да стане по-трудно или шумно.
Но във всеки случай задухът е сериозен симптом, който не трябва да се пренебрегва, предупреждават от Cancer Research. „Може да е изкушаващо да отдадете промените в тялото си на остаряване или друго здравословно състояние“, казва Максин Ленца, служител по здравна информация в Cancer Research UK. „Но е важно да кажете на Вашия лекар, ако забележите нещо, което не е нормално за Вас или не изчезва. В повечето случаи това няма да е рак, но ако е, откриването му в ранен стадий може да има наистина голямо значение“.
- Необяснима загуба на тегло
Загубата на тегло е често срещан признак на много видове рак и е малко вероятно да бъде единственият признак нз рак на ларинкса. Този симптом може да е резултат от по-малко ядене, поради болка или затруднено преглъщане на храна.
Ако неволно загубите повече от пет процента от нормалното си телесно тегло или повече от 4,5 кг за по-малко от година, трябва да се консултирате с вашия лекар, съветват експертите. Д-р Антъни Кънлиф, личен лекар и водещ национален медицински съветник в Macmillan каза: „Бихме искали всеки, който има намален апетит или проблеми с храненето, които са постоянни, да отиде рано при своя личен лекар и особено при нежелана загуба на тегло, тъй като това може да е симптом на късен стадий на рак“.
Необяснимата загуба на тегло обаче може да бъде причинена и от кахексия.
Известен също като синдром на загуба, кахексията е потенциален симптом на рак и причинява екстремна загуба на мускули и мазнини, според Cancer Research UK. Хората с ранен стадий на рак обикновено не получават кахексия. Но до четири на всеки пет от хората с напреднал рак развиват някаква степен на кахексия, обясни благотворителната организация.
При рак се смята, че се предизвиква от възпаление. Това е така, защото възпалението може да насърчи загубата на мускули, а туморът може да отнеме енергия от останалата част от тялото. Възпалението също е свързано със загуба на мускули, тъй като кара протеините да се разграждат по-бързо, отколкото се произвеждат. Това е така, защото ракът може да увреди митохондриите, частта от клетката, отговорна за превръщането на хранителните вещества в енергия.