Н ад 100 души бяха ранени при силното земетресение с магнитуд 7,3 по скалата на Рихтер, което разтърси Япония, съобщи японската агенция Киодо, цитирана от БТА.
По данни на Външното ни министерство няма пострадали българи.
Пострадали са хора в Мияги, Фукушима и още няколко префектури.
Няма поражения по атомните електроцентрали в засегнатия регион. Няма и информация за загинали.
Над 900 000 домакинства останаха временно без ток, но в по-голямата част от страната електроподаването бе възстановено, с изключение на няколкостотин жилища във Фукушима.
Според Геофизическия институт на САЩ епицентърът е бил в морето на 74 километра североизточно от град Нами и дълбочина 58 километра, предаде ДПА. Първоначално бе издадено предупреждение за опасност от цунами, но по-късно то бе отменено.
7.1-magnitude quake hits off coast of Japan's Fukushima https://t.co/hX5ViXZjKY
— ABS-CBN News (@ABSCBNNews) February 13, 2021
Японското правителство създаде кризисен щаб. Засега се събира информация за последиците от труса, усетен силно и в столицата Токио.
Съобщава се за няколко пожара, възникнали в префектура Фукушима, японската телевизия показа кадри от град Иваки със счупени витрини на търговски център.
BREAKING: Large magnitude 7.2 earthquake strikes off the coast of Japan. Shaking felt across a large area including in Tokyo. #Japan #earthquake
— Global News Network (@GlobalNews77) February 13, 2021
pic.twitter.com/Kl6TK2FSJ3
Временно е било преустановено движението по няколко линии на скоростните влакове шинкансен, съобщи компанията оператор.
Имало е спирания на тока, засегнали 830 000 домакинства в десет префектури в северната, североизточната и централната част на страната.
През март 2011 г. Фукушима и други райони в Североизточна Япония бяха разтърсени от земетресение с магнитуд 9 и засегнати от последвало цунами, което предизвика авария в АЕЦ "Фукушима", а наводненията отнеха живота на повече от 18 500 души.
"Тепко", операторът на атомната електроцентрала, съобщи, че няма промени в радиационния фон около нейните обекти, предаде Ройтерс.
По-рано "Тепко" каза, че проверява работата на съоръженията, за да установи дали има отклонения от нормата след труса. На площадката на АЕЦ "Фукушима" има десетки контейнери, съдържащи над милион тона радиоактивна вода, използвана за отстраняване на изтеклите радиоактивни материали при земетресението преди близо десетилетие.
Друго земетресение с магнитуд 4,7 бе регистрирано днес в Армения. Трусът е станал в 15.29 ч. местно време, съобщи ТАСС, цитирайки арменското министерство по извънредните ситуации.
Map of felt reports received so far following the #earthquake M4.7 in Armenia 41 min ago pic.twitter.com/f6VWp2FuAa
— EMSC (@LastQuake) February 13, 2021
Епицентърът е бил на 8 километра югоизточно от Ереван, а огнището - на дълбочина от 10 километра.
New #Earthquake. 🌎
— Chile Alerta 🇨🇱⚠🌎 (@ChileAlertaApp) February 13, 2021
4.7 (Mb) - Ereván - Armenia.
2021/02/13 11:29:25 UTC.#Armenia App: https://t.co/e1jlc9uim5 #Temblor #Sismo #alert pic.twitter.com/pCiV8d0Eej
По-рано Европейският средиземноморски сеизмологичен център съобщи за трус с магнитуд 4,9 и епицентър на 11 км южно от Ереван. За магнитуд от 4,9 съобщава и Геофизическият институт на САЩ.
Кореспондент на ТАСС предаде от арменската столица, че е имало прекъсване на мобилните връзки и интернет.
Очевидци казват, че трусът е бил толкова силен, че стоките са падали от рафтовете в магазините, а в жилищата мебели са падали на пода.
Опасявайки се от нови трусове, много хора са излезли на улиците.
По предварителни данни един човек е получил леки травми в резултат на земетресението, съобщи премиерът Никол Пашинян.
Материални щети са нанесени на една сграда, построена без строително разрешение, каза той, цитиран от ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!