К итайският лидер Си Цзинпин призова своите висши служители по националната сигурност да обмислят "най-лошия сценарий" и да се подготвят за "бурно море", тъй като управляващата комунистическа партия увеличава усилията си за противодействие на всички предполагаеми вътрешни и външни заплахи.
"Сложността и трудността на проблемите на националната сигурност, с които се сблъскваме сега, значително нараснаха", заяви Си във вторник на заседание на партийния комитет за национална сигурност, съобщи държавната информационна агенция "Синхуа".
"Трябва да се придържаме към мисълта за най-лошия сценарий и да се подготвим да преминем през големите изпитания на силните ветрове и бурните вълни и дори опасното, бурно море", добави той.
Въпреки критиките на Запада: Русия и Китай сключват двустранни споразумения
Последните строги указания на Си, най-могъщия китайски лидер от десетилетия насам, идват в момент, когато Пекин е изправен пред множество предизвикателства - от затруднения в икономиката до все по-враждебната според него международна среда.
Пред лицето на това, което той нарече "сложна и тежка" ситуация, Си заяви, че Китай трябва да ускори модернизацията на своята система за национална сигурност и на своите способности, като се съсредоточи върху повишаването на тяхната ефективност в "реални бойни действия и практическо използване".
Китайският лидер призова Китай да ускори изграждането на система за наблюдение на рисковете за националната сигурност и ранно предупреждение, да подобри образованието в областта на националната сигурност и да подобри управлението на сигурността на данните и изкуствения интелект.
Откакто дойде на власт преди десетилетие, Си превърна националната сигурност в ключова парадигма във всички аспекти на управлението на Китай, твърдят експерти.
Той разшири понятието за национална сигурност, така че да обхване всичко - от политиката, икономиката, отбраната, културата и екологията до киберпространството. Тя се простира от морските дълбини и полярните региони до космоса, както и до големите данни и изкуствения интелект.
Китай обяви амбициозен план за развитие на Централна Азия
В рамките на концепцията на Си за "всеобхватна национална сигурност" Китай въведе множество законодателни актове, за да се защити от предполагаеми заплахи, включително закони за борба с тероризма, шпионажа, киберсигурността, чуждестранните неправителствени организации, националното разузнаване и сигурността на данните.
Неотдавна тя разшири обхвата на вече широкообхватния си закон за борба с шпионажа, като включи в него държавните тайни и разузнавателните данни и всички "документи, данни, материали или предмети, свързани с националната сигурност и интереси".
"Всичко в КНР на Си е национална сигурност и се засилва фокусът върху по-доброто координиране на сигурността и развитието, като изглежда, че страната на сигурността побеждава страната на икономиката", пише Бил Бишъп, дългогодишен наблюдател на Китай, в бюлетина Sinocism, визирайки Китай с официалното му име Китайска народна република.
В Хонконг Пекин наложи мащабен закон за националната сигурност, за да потуши разногласията, след като огромни демократични протести разтърсиха града.
Усещането, че сигурността е заменила икономическия растеж като основен приоритет на Пекин, се засилва от множеството неотдавнашни обиски на чуждестранни компании, включително на американската консултантска компания Bain & Company и на фирмата за комплексна проверка Mintz Group.
Нападенията стреснаха международните компании в момент, когато китайското правителство се опитва да привлече чуждестранни инвестиции, за да съживи забавящата се икономика, възпрепятствана от тригодишните ограничения на нулевия COVID.
През март китайските власти задържаха японски служител на Astellas Pharma в Пекин по подозрение в шпионаж - 17-ият японски гражданин, задържан в Китай от въвеждането на закона за борба с шпионажа през 2014 г.
На срещата във вторник Си заяви, че Китай трябва активно да формира "сигурна външна среда", за да поддържа по-добре сигурността на "отварянето" на страната и да "насърчава дълбоката интеграция на развитието и сигурността".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!