Ш ведите по принцип не са известни с паниката или свръхреакцията си. Но много от тях се чувстват леко разтърсени, след като наскоро на изтривалката на вратата им е попаднала брошура с войник в камуфлажни дрехи, който държи картечница, а на заден план в небето се рее изтребител.
Правителствената брошура, озаглавена „В случай на криза или война“, беше изпратена до всяко шведско домакинство, тъй като заплахата от нападение от страна на Русия се засилва, предава The Guardian.
Брошурата сигнализира за началото на нова ера в страната с мрачно послание за заплахите от войни, природни бедствия и пандемии.
„Ако Швеция бъде нападната, всеки трябва да даде своя принос за защита на независимостта на Швеция - и на нашата демокрация. Ние изграждаме устойчивост всеки ден, заедно с нашите близки, колеги, приятели и съседи“, се казва в брошурата.
В продължение на повече от два века Швеция води политика на военно необвързване, но по-рано тази година страната се присъедини към НАТО и брошурата беше изготвена в отговор.
Брошурата е изготвен от Шведската агенция за граждански извънредни ситуации, която отговаря за въпросите, свързани с управлението на извънредни ситуации, обществената безопасност и гражданската защита. Много от 30-те страници съдържат практически съвети в случай на война или бедствие, включително контролен списък с неща, които трябва да имате у дома, като например питейна вода за седмица (три литра на човек на ден) в контейнери за съхранение, топли дрехи и одеяла, храна за хората и домашните любимци и радио, което не зависи от електрическата мрежа. Посочени са и местата, на които да потърсите убежище при въздушна атака, като мазета, подземни гаражи и метростанции, както и различните сирени, които ще показват степента на опасност.
Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна
Но преди всичко, в него се казва на гражданите на Швеция да се подготвят за трудни времена.
Мрачното послание на брошурата зашемети някои от европейските ни съседи, където Швеция все още е известна най-вече с вековния си неутралитет и мир. Френското информационно списание Le Point постави новината за брошурата на челно място на уебсайта си, подчертавайки контраста между суровия ѝ език и запазения образ на Швеция като мирна страна, а британски таблоид твърдеше, че посланието на правителството - заедно с подобни инструкции как да се подготвим за извънредни ситуации, издадени наскоро от Норвегия и Финландия - е предизвикало „паника“ в цяла Европа, което е абсурдно преувеличение.
Latest news: In Sweden, we’ve been told to prepare for war. But will 21st-century citizens still rally for the common good? | Martin Gelin - Read here: https://t.co/lFMJpHKUVq #DailyNews #BreakingNews
— TrendingTodayNews (@CanditRoge21854) November 25, 2024
Предизвикателството пред шведското правителство не е в това, че гражданите могат да изпаднат в паника, а в това, че много от тях са загубили чувството си за граждански дълг в една все по-атомизирана страна.
„Ако приемете сериозно написаното в тази брошура, вие ще проявите солидарност към страната си“, заяви в неотдавнашно интервю Карл-Оскар Бохлин, министър на гражданската отбрана, който отговаря за брошурата.
"Това може да промени играта": 1000 дни война в Украйна - мир или ескалация на конфликта
В продължение на много десетилетия Швеция постепенно се отдалечава именно от тези идеи за солидарност и лична саможертва в името на общото благо. Вместо това шведските правителства насърчават едно по-самостоятелно, индивидуалистично общество с разказ за личния успех, а не за силна нация.
„Стремежът всички да бъдат подготвени за война противоречи на индивидуалистичните идеали, които доминираха в шведската политика през последните 40 години, казва Торбьорн Нилсон, съавтор на „Високо над морето“, критично приета книга за членството на Швеция в НАТО.
Той изтъква, че след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Нямко Сабуни, тогавашният лидер на дясноцентристката Либерална партия и бивш министър в дясното правителство, е предложил да избяга от страната, ако Русия нахлуе. В интервю Сабуни казва: „Ако стане още по-лошо, ще заминем за Норвегия.“
Тя трябваше да напусне работата си скоро след появата на коментарите, но те вероятно отразяват широко споделяни настроения в Швеция, където идеята за лична саможертва в името на обща цел е изпаднала в немилост.
След анексирането на Крим от Русия през 2014 г. много гласове в шведската институция за национална сигурност изразиха загриженост относно недостатъците на гражданската отбрана на страната. В резултат на това през 2017 г. беше възстановена задължителната военна служба за мъжете и жените, родени през 1999 г. или след това.
Но десетилетията на строги икономии и дерегулация все още оставят Швеция с недостатъчна готовност и гражданска инфраструктура. Например, хиляди жилищни сгради в Швеция, които някога са били обществени, сега са частна собственост, а старите им бомбоубежища са превърнати в апартаменти или фитнес зали в мазетата, за да се максимизират печалбите.
Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война
Това не е първият път, в който шведското правителство изпраща брошура „Подгответе се за война“. През 2018 г. се появи друга версия. Тогава тя беше широко критикувана като послание, което плаши децата, но шест години по-късно изглежда доста прозорлива. Глобална пандемия уби милиони хора, честотата на тежките природни бедствия, причинени от изменението на климата, ескалира драстично, а на бруталното нахлуване на Русия в Украйна не се вижда край. По-рано през ноември САЩ избраха президент, приятелски настроен към Путин, което се случи в неудобен момент с влизането на Швеция в НАТО.
През последния половин век в Швеция са настъпили редица идеологически промени. Като държава тя има тенденция да се движи доста равномерно между политическите доктрини. През 70-те години на миналия век Швеция искаше да се превърне в най-социалдемократическата страна в света и повече или по-малко успя. В една от последните си книги френският икономист Томас Пикети описва Швеция през 1980 г. като модел за егалитарна демокрация.
През 90-те години на миналия век Швеция бързо се насочи към реформи на свободния пазар, дерегулация и приватизация, а през последното десетилетие страната прегърна авторитарния национализъм. Това се отнася не само за дясната управляваща коалиция, но и за социалдемократите, които все по-често се опитват да подражават на сестринската си датска партия, като се представят за твърдо настроени срещу имиграцията и престъпността.
Но проблемът за правителството и неговия опит да повиши осведомеността за рисковете, пред които сме изправени, и да изгради вътрешна гражданска защита е, че вълната на национализма в Швеция не се превръща непременно в патриотизъм или гражданска солидарност.
Новата правителствена брошура използва реторичните похвати на Уинстън Чърчил и Джон Ф. Кенеди. „Живеем в несигурни времена. В момента в нашия край на света се водят въоръжени конфликти. Тероризмът, кибератаките и кампаниите за дезинформация се използват, за да ни подкопават и да ни влияят“, се предупреждава в него. „За да се противопоставим на тези заплахи, трябва да сме единни.“
Проблемът е, че шведските граждани може би вече не се интересуват особено от единството или солидарността.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Официално: Швеция вече е член на НАТО
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!