Д ясната антиимигрантска националистическа партия „Шведски демократи“ постигна впечатляващ резултат на вчерашните парламентарни избори в скандинавската държава и има реалната възможност да влияе на правителствените политики, съобщава АФП.
Управляващата лява червено-зелена коалиция и опонентите и от дясноцентристките сили постигнаха изключително близки резултати и към момента нито един от двата политически блока няма необходимото за съставяне на мнозинство.
Според последните резултати управляващата Социалдемократическа работническа партия на Швеция (СДРПШ) и коалиционните ѝ партньори от Лявата партия (ЛП), и Партията за опазване на околната среда (ПООС) ще разполагат със 144 места в 349-членния парламент, докато опонентите им от Умерената коалиционна партия, Либералната народна партия, Християндемократическата партия и Партията на центъра ще имат 143-ма депутати. За мнозинство са необходими минимум 175 народни представители. Разликата между двата блока е едва 30 хил. гласа, но 200 хил. шведи, които са гласували в чужбина, могат да променят крайните резултати от изборите. Техните гласове обаче ще бъдат преброени най-рано в сряда.
Премиерът и лидер на СДРПШ Стефан Льовен отказа да подаде оставка и отправи покана към дясноцентристката опозиция за започване на преговори за съставяне на правителство по модел на „голямата коалиция“ в Германия.
Шведските социалдемократи остават най-голямата партия с 28,4% от вота, но това е най-слабият им резултат за последните сто години.
Крайнодясната „Шведски демократи“ постигна много силен резултат от 17,6%, след като на изборите през 2014 година партията имаше едва 12,9% от вота. Увеличените на подкрепата за националистите ги превръща в трета по сила партия и се дължи на разочарованието на мнозина шведи от решението на лявото правителство да приеме 400 хил. мигранти от 2012 година. Лидерът на формацията Йими Окесон обаче се надяваше на резултат от над 20%.
По данни на официалната статистика, към момента около 18,5% от 10-милионното население на Швеция е родено извън страната.
Лидерът на френския Национален съюз Марин Льо Пен приветства силното представяне на „Шведски демократи“. „Още една лоша нощ за Европейския съюз. Демократичната революция в Европа продължава напред!“, написа Льо Пен в „Туитър“.
VIDEO: The make-up of Sweden's government remains up in the air after both left-wing and centre-right blocs fail to gain a majority and the far-right makes gains in general elections pic.twitter.com/EMWKbUm4CY
— AFP news agency (@AFP) September 10, 2018
Лидерът на дясноцентристите от Умерена коалиционна партия (УКП) Улф Кристерссон също даде заявка за съставяне на правителство. За целта обаче вероятно ще му се наложи да се обърне към „Шведски демократи“, които досега бяха изолирани от системните партии. Подобно решение обаче би довело до разрив с по-малките дясноцентристки Партия на центъра и Либерална народна партия, които вече заявиха, че няма да преговарят с националистите.
Без съмнение предстоят продължителни и напрегнати преговори за съставяне на мнозинство, което да излъчи новото правителство на северната страна.
Десните и националистите печелят изборите в Австрия
Австрия: ЕС да не се меси в социалната политика
Министър-председателят на Швеция Стефан Льовен заяви, че не възнамерява да подаде оставка, въпреки че неговата Социалдемократическа работническа партия (СДРПШ) и коалиционните ѝ партньори в лявото политическо пространство не успяха да спечелят мнозинство.
„До свикването на новия парламент има две седмици. През това време аз ще продължа да заемам поста министър-председател“, каза Льовен на среща със съпартийци.
Кристерссон и неговите партньори Анни Льоф от Партията на центъра и Ян Бьорклунд от Либералната народна партия по-рано призоваха Льовен да подаде оставка, тъй като оглавяваният от него червено-зелен блок няма да има мнозинство в парламента.
Шведският премиер обаче отказа да се поддаде на натиска на опозицията и подчерта, че „нито една от коалициите няма мнозинство“. „Независимо какви ще бъдат окончателните резултати, тази вечер трябва да погребем политиката на сформиране на политически блокове“, добави той.
По-рано Льовен предложи на Партията на центъра и на либералите да подкрепят оглавявано от него правителство. Според досегашния министър-председател на Швеция новият кабинет следва да бъде съставен от политическия блок, който има най-много депутатски мандата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!