Ш ведската брегова охрана задържа кораба "Вежен", на борда на който има 8 българи. Плавателният съд е заподозрян в саботаж на кабели в Балтийско море.
- Това става по-малко от месец след началото на мисия на НАТО в Балтийско море, предприета в отговор на множество повреди по подводни силови и оптични кабели, за част от които се предполага, че са причинени от т.нар. "сенчест флот" на Русия.
- Котвата на кораба очевидно е повредена.
- Собственикът на кораба "Вежен" отрича екипажът да е извършвал умишлен саботаж на дъното на Балтийско море.
- В същото време шведски следователи са извършили обиски на къщи, за да осигурят следи - "Имаме основателни подозрения, казва Матс Люнгквист, старши прокурор в отдела за национална сигурност"
- "Вежен" се е преместил над кабела няколко пъти, според услугата Vesselfinder, която показва движението на кораба, твърди, финландският изследовател в областта на отбраната Мина Аландер
Шведската прокуратура съобщи в неделя вечерта, че е започнала предварително разследване по подозрение в "саботаж" при утежняващи вината обстоятелства и е разпоредили задържането на кораб в Балтийско море, заподозрян в повреждането на подводен оптичен кабел, свързващ Латвия и шведския остров Готланд, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
В резултат на "външно влияние": Подводен кабел между Латвия и Швеция е повреден
"В разследването участват няколко органа, включително оперативният отдел на националната полиция, бреговата охрана и въоръжените сили", заяви Матс Люнгквист, старши прокурор в звеното за национална сигурност.
Шведската брегова охрана потвърди пред в. "Експресен", че е на място в близост до плавателния съд, който вестникът идентифицира като плаващия под малтийски флаг кораб "Вежен", закотвен близо до пристанището на Карлскрона.
Представители на шведските власти се качиха на борда на плаващия под малтийски флаг кораб "Вежен", съобщи днес шведската полиция, цитирана от Ройтерс.
"Можем да потвърдим, че представители на шведските власти са били на борда на плавателния съд, за да проведат следствени действия", заяви говорител на службите за сигурност. Той обаче отказа да оповести повече информация по разследването.
Не е ясно дали "Вежен" е причинил някакви щети, а вчера латвийските военноморски сили заявиха, че три кораба са обект на разследване, отбелязва Ройтерс.
Изпълнителният директор на параходство "Български морски флот" кап. Александър Калчев каза по-рано днес, че офицерският състав на кораба е от осем българи, а девет граждани на Мианма са изпълнителски състав. Калчев добави, че е възможно "Вежен" да е причинил скъсването на кабела между Готланд и Латвия, но че лично той в никакъв случай не допуска, че става дума за саботаж или каквото и да е друго действие от страна на българския екипаж.
Подводният кабел, свързващ Латвия и шведския остров Готланд, бе повреден в неделя сутринта в изключителната икономическа зона на Швеция, вероятно в резултат на външно влияние, съобщи Латвия. Заради прекъсването на кабела НАТО изпрати патрулни кораби в района, а шведските власти започнаха разследване на саботаж.
Корабът е задържан по разпореждане на шведската прокуратура.
Данните за морския трафик показват, че в неделя плавателен съд на бреговата охрана е ескортирал кораба за насипни товари "Вежен" до бреговете на Швеция, където по-късно е хвърлил котва. "Вежен" е преминал покрай оптичния кабел вчера в 00:45 ч. по Гринуич (02:45 ч. българско време).
Шведската телевизия Те Ве 4 разпространи кадри, показващи "Вежен", закотвен на около 10 км южно от военноморската база в Карлскрона, Южна Швеция. На кадрите се вижда, че котвата на плавателния съд е повредена.
🚨BREAKING/ALERT: Sweden seizes a Russian ship suspected of Baltic Sea “sabotage” of fiber optic cable.
— The Enforcer (@ItsTheEnforcer) January 26, 2025
NATO deployed warships, fighter jets, and an entire arsenal to track down the ship in less than 24 hours. This was a very rapid response… Russia has been exposed. pic.twitter.com/3wiy5IGQ3K
Според данни на "Веселфайндър" корабът е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата. Латвийският държавен радио-телевизионен център съобщи вчера, че е регистрирал смущения в предаването на данни по кабела, минаващ от град Вентспилс до шведския остров Готланд, и е стигнал до заключението, че той е бил прекъснат. Медията добави, че е в състояние да работи, използвайки други маршрути за предаване на данни, като същевременно предприема стъпки за ремонт на кабела.
Латвийската премиерка Евика Силиня написа в "Екс", че нейното правителство "работи заедно с нашите шведски съюзници и НАТО по разследването на инцидента, включително за патрулиране на района, както и за инспектиране на корабите, които са били в района".
Шведският ѝ колега Улф Кристершон съобщи в "Екс", че се смята, че поне един кабел, принадлежащ на "латвийско юридическо лице", е бил повреден. Той добави, че е разговарял със Силиня вчера.
За повредата
Повредата е възникнала на кабел между Готланд и Латвия в неделя сутринта. Тогава властите са действали незабавно, каза прокурорът.
- Имаме функция на персонала, където можем бързо да открием кои кораби могат да бъдат заподозрени за това. Като цяло смятам, че имаме основателни подозрения относно този кораб, казва Матс Люнгквист.
Какво е основателно подозрение
Основателното подозрение е по-ниско ниво на подозрение, но достатъчно за прокурора да вземе решение за принудителни мерки.
"Взех решение този кораб да бъде иззет и да се извърши обиск, за да се обезопасят доказателства. Това решение вече е изпълнено през нощта и сутринта", казва Матс Люнгквист.
Той не иска да каже дали разследващите са направили някакви констатации, както и дали някой от екипажа е уведомен за съмнение за престъпление.
"Въпросът е да разберем какво се е случило. Това е фокусът на цялото разследване в момента. В него се крие разбирането кой какво е направил. Корабът не е робот. Някой го е контролирал и управлявал", казва Матс Люнгквист.
Други инциденти
Инцидентът край Готланд повишава напрежението около критичната инфраструктура, която минава през Балтийско море. НАТО вече започна операция по наблюдение, подобно на Съвместните експедиционни сили за сътрудничество в отбраната.
"Трудно е да се повярва, че може да е напълно непреднамерено", казва финландският изследовател в областта на отбраната Мина Аландер, свързана с мозъчните тръстове за политиката на сигурност Chatham House, CEPA и Frivärld.
Тя посочва, че вече е имало четири подобни събития в Балтийско море през последната година и половина и че корабът "Вежен" се е преместил над кабела няколко пъти, според услугата Vesselfinder, която показва движението на кораба.
"Ако е било умишлено, това означава, че военните действия на НАТО не са били възпиращ фактор", казва тя.
"В района има няколко кораба и самолети от страни от НАТО, които могат да реагират и да действат бързо. Но ако това е умишлен инцидент, това възпиране поне не е проработило в момента", допълва тя.
Мина Аландер добавя, че усилията на НАТО все още са от полза за по-бърз капацитет за реакция и по-добра координация между страните.
"В този случай беше важно да действаме заедно", категорична е тя.
Според върховния представител на ЕС по външните работи Кая Калас Балтийско море е било тема, когато външните министри на Съюза се срещнаха в Брюксел в понеделник.
"Виждаме, че нещата се случват в Балтийско море. Виждаме хибридни действия в цяла Европа. Трябва да обсъдим какво още можем да направим, за да избегнем това", каза Кая Калас.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!