4

П оследните седмици на януари ще бъдат всичко друго, но не и спокойни в Близкия изток. Остават дни преди новоизбраният президент Джо Байдън да влезе в Белия дом на 20 януари. Дотогава Иран все още премисля различни сценарии, включително военно нападение, наредено от напускащия президент Доналд Тръмп.

И въпреки че подобен сценарий не изглежда правдоподобен за международните наблюдатели, Израел подготвя през последните седмици своята армия и отбрана за възможността необмислени действия или трупащото се напрежение от края на 2020, да доведе до избухването на пожар, който може да има последици за целия регион.

Не е само Иран – на други фронтове като в Йемен и Сирия, ситуацията може да ескалира във всеки един момент.

Нервността на Техеран се забелязва от няколко дни на фона на края на мандата на Тръмп и скандалите около него. Това има отражение и върху партньорите и съюзниците на Иран, включително Хизбула и шиитските милиции, действащи в Ирак и Сирия.

Провалът, преживян от привържениците на американския президент, и заклеймяванията, които бяха отправени след щурма на Капитолия на 6 януари, повишиха страха сред иранците, че Тръмп може да действа импулсивно.

Преди суматохата във Вашингтон, медиите в САЩ съобщаваха за сценарии, свързани с последните стъпки на Тръмп в Близкия изток. След изпълнения с насилие протест на привърженици на Тръмп, председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви, че е разговаряла с началника на щаба генерал Марк Мили, за да се увери, че „нестабилният президент , както тя се изрази, цитирана от местните медии, няма да може да предприеме ядрена атака през последните му дни в управлението.

Политиците във Вашингтон изразяват сериозно притеснение за достъпа на Тръмп до ядрените кодове, макар да звучи като апокалиптичен сценарии на филм. След 6 януари и все повечето заплахи, отправени срещу опоненти на Тръмп, ФБР и останалите служби за сигурност в САЩ разглеждат всяка потенциална опасност като реална.

Съединените щати, от своя страна, са загрижени за иранското отмъщение, свързано с първата годишнина от отстраняването на генерал Касим Солеймани, командир на корпуса „Ал Кудс“ на Иранската революционна гвардия, който беше убит в Ирак на 3 януари миналата година. Досега няма съобщения за опити на Иран да реагира, но американците разположиха допълнителни сили и извършиха демонстративни полети с бомбардировачи Б-52, които бяха прехвърлени в района на Персийския залив от техните бази в САЩ.

Израелските отбранителни сили са също във високо ниво на отбранителна готовност през последните дни. Въздушна отбранителна батерия от ракети „Пейтриът“ беше разположена в Ейлат и изключително голямо присъствие на бойни самолети е забелязано в небето над страната, във всички сектори и през значителна част от деня – нетипична по принцип активност. В Ливан жителите на Бейрут се оплакаха в социалните мрежи от честите полети на израелски бойни самолети над града.

Израел изглежда в готовност за възпиране на евентуална ракетна атака, нападение с безпилотни летателни апарати и действия от организации и милиции, приемащи заповеди от иранците.

Израелската армия е нащрек за заплахи от няколко места - Сирия и Ливан на север, Ирак на изток и Йемен на юг. На фона на това, продължават усилията на Иран за разполагане на оръжия в Сирия и пренасяне на арсенал до Хизбула в Ливан.

В израелската преса беше съобщено, че в рамките на последните десетина дни е имало най-малко три въздушни атаки, приписани на Израел върху цели в Сирия, принадлежащи на Иран, Хизбула и режима на Башар Асад. Състоянието на готовност на Израел също идва в отговор на евентуално отмъщение от Иран.

Техеран обвинява Израел, че е съдействал за убийството на Солеймани и за убийството край Техеран през ноември миналата година на ръководителя на иранската ядрена програма Мохсин Фахризаде. Сигналът е свързан и със сценария за евентуална проблемна комуникация между Иран и САЩ.

Далеч от военните бази и струпването на сила по горещите точки обаче нещата изглежда далеч по-спокойно. Източници от израелската отбрана бяха цитирани в местната преса през последни дни.

Според материалите, израелската армия поддържа постоянен контакт с Пентагона и висшето командване на американската армия; източниците заявяват също, че американците нямат намерение да нападат Иран през настоящия период и че въпреки чувствителните политически обстоятелства във Вашингтон, не е правдоподобен сценарий непостоянното поведение на президента да прелее във военни действия в Близкия изток.

Според същите медийни съобщения, Израел също няма намерение да предприема широкомащабна офанзива срещу Иран на иранска територия в момента. Най-големи опасения има именно възможността серия от събития и липса на координация да доведат до ескалация и сблъсък, както стана по време на операциите в Ивицата Газа през 2014, когато взаимно погрешно тълкуване на действия от Хамас и Израел заради вече съществуващото напрежение, прерасна в военна конфронтация.

В Сирия – и най-вече там - регионалното напрежение е най-осезаемо. В сравнение с предходните месеци, през които се съобщаваше за средно по една атака на всеки три седмици, Израел изглежда е увеличил активността си – само в началото на януари бяха извършени три израелски атаки. В допълнение към предприемането на тактически удари по иранските позиции в Сирия, израелските сили изпращат послание и до сирийския режим, като целта е Асад да спре да използва системата за въздушна отбрана за защита на позициите на Иран и Хизбула на сирийска територия.

Видимо е и струпването на нова американска техника и военна сила в Източна Сирия, където Вашингтон подкрепя кюрдските части.

През годините САЩ изградиха мрежа от бази в района, с която възпират иранските интереси към богатите на петрол сирийски територии. Взаимните нападки и все по-честите сблъсъци са симптом на задаваща се конфронтация. В дните след 6 януари, когато новинарския поток отразяваше събитията в Капитолия, американската армия изпрати подкрепления във всички по-големи постове и бази в Източна Сирия.

Американците имат опасения както за сблъсъци в тази част на Сирия, така и от другата на близката граница с Ирак, където Иран има предимство и много видимо присъствие. Страховете, че Тръмп може да предприеме агресивни ходове в края на мандата си, бяха използвани от иранските съюзници в Ирак за заплахи и дори атаки по американски позиции.

Израелските военни напоследък говорят все повече и за стъпването на Иран в Йемен, където Техеран подпомага силите на бунтовниците, известни като хуси.

В самия край на 2020 те извършиха амбициозна атака срещу новото йеменско правителство, точно когато министрите му се приземиха на летището в южния пристанищен град Аден, използвайки както ракетен огън, така и атакуващи дронове. Близо 30 души бяха убити, включително хора от йеменското правителство и членове на хуманитарни организации; над 60 са ранените.

Атаката предизвика нови въздушни удари на водената от Саудитска Арабия коалиция в Йемен, вероятно в координация с Израел. Това е нов момент в тази част на света, но според всички наблюдатели, ще се засилва и вероятно през следващите месеци израелската активност в Йемен ще се засилва.

Както беше споменато, наскоро в Ейлат беше разположена противоракетна батерия. През последните седмици се наблюдава и необичайна активност на бойни самолети в южната част на Израел, която според източници е свързана с усилията да бъде прекъсната всяка възможна атака откъм Йемен, където хусите благодарение на Иран имат нужното оборудване за нападение с нужния обсег.

Подобна атака може да включва или пряка заплаха за израелска територия, или заплаха за израелското корабоплаване в Червено море. Вероятно заради това и заради значимостта на района за търговията, Израел има желание да стъпи по-здраво в района на Аден и благодарение на новите си съюзници от Обединените арабски емирства, това е изпълнимо.

През юни миналата година, ОАЕ и силите на подчинения им Южен преходен съвет в Аден, окупираха основния град на архипелага Сокотра в нарушение на споразуменията с централното йеменско правителство. От известно време ОАЕ установява свое трайно присъствие на остров Сокотра и именно там се предполага, че Израел ще получи военна база, с която ще може да наблюдава движението към и от Червено море.

Това увеличава и възможността за атаки от хусите, Иран и техни съюзници в района.

Щурмът на Капитолия е пример за това как събитията в една суперсила като САЩ могат и почти винаги се отразяват на други региони, дори толкова далеч разположени от Вашингтон като Близкия изток.

Сегашната вече съществуваща ескалация, подхранвана от моментната нестабилност в САЩ, няма да остане без последици и всички наблюдатели са съгласни, че следващите месеци ще са напрегнати.

Защо Байдън ще наблюдава отблизо Египет и Персийския залив

Какви са обещанията към арабски страни за отношения с Израел

Нова война в Африка, хиляди бежанци

Русия задава нов тон в геополитическата надпревара с база в Судан

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 25 минути

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 38 минути

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 12 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 13 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 14 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 14 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Наредиха на Захарова да мълчи за ракетата: Маша... не коментирай

Свят Преди 14 часа

Тя нарече "некомпетентни и фалшиви" твърденията, че обаждането е било режисирано

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 15 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Русия заплаши с глобална катастрофа и ядрена война

Свят Преди 15 часа

Русия има списък с приоритетни цели за потенциално унищожаване

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 15 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

<p>&quot;Доналд Тръмп е неудържим&quot;</p>

Номинираният за главен прокурор на САЩ: Доналд Тръмп е неудържим

Свят Преди 15 часа

Тръмп номинира дългогодишния си съюзник републиканския конгресмен Мат Гетц за главен прокурор на Съединените щати