П одобно на хиляди други пуерториканци, Рафаел Окасио Барето напусна острова през 2017 г., след като ураганът "Мария"разруши домовете и средствата им за препитание. Учените казват, че изменението на климата е един от факторите зад силата на урагана. Въпреки че Пуерто Рико е неинкорпорирана територия на Съединените щати, Рафаел издържа някои от същите изпитания и премеждия, които климатичните бежанци изпитват по време на миграцията си.
Документалният филм, озаглавен “Storm Damage: Rafael's Nightmare”, продуциран от Ауншуман Апте, проследява историята на Рафаел Окасио Барето. Премиерата на филма се състоя на 22 декември 2021 г., разказва порталът Voice of America (VOA).
Изминаха четири години, но психологическите белези от урагана "Мария"все още остават в съзнанието на Рафаел. Той остави бурята зад гърба си, но климатичните промени, предизвикани от тежки метеорологични явления, го последваха дори в новия му дом. Както стана жертва на бурята Хенри и Айда.
“Ураганът "Мария"се усещаше като кошмар. Този кошмар ни преследва през последните четири години. Емоционално, също като мен, всички са засегнати. Можете да възстановите всичките си материални притежания след буря. Можете да си купите друг дом. Или друго превозно средство. Но "Мария"ще продължи да живее във всеки един от нас. Въпреки че всички искаме да го забравим”, казва Рафаел Окасио Баррето.
Ураганът "Мария"опустоши Пуерто Рико на 20 септември 2017 г., съобщава VOA. Ураганът от категория 4 уби повече от 3000 пуерториканци и разруши над 300 000 домове.
Това остави над 1,5 милиона пуерториканци без ток. Това беше второто по големина спиране на електричеството в световната история, предаде Reuters.
„Аз съм Рафаел Окасио Барето. Израснал съм в Ороковис и живях в столичния район на Сан Хуан, Пуерто Рико“, казва мъжът.
„Първата ни реакция беше инстинктивна паника, в моя случай живеех сам“, разказва Рафаел.
Прозорците в дома ми започнаха да се тресат. Водата се напираше през процепите и влизаше през вратите. Ветровете събаряха дърветата и разрушаваха покривите от върховете на къщите като листове хартия. Всичко беше тъмно. Всички бяха в паника”, спомня си той.
Ураганът "Мария"удари Пуерто Рико с повече дъжд от всяка друга буря от 1956 г. насам.
Учените смятат, че изменението на климата е един от основните фактори за силните валежи на Мария. Вероятността от проливни дъждове сега е пет пъти по-голяма, предава Reuters.
“Тези природни бедствия ни удрят все по-силно всяка година. И това е, защото сме в Карибите, близо до екватора. Оттам произхождат повечето от тези урагани и бури. С изменението на климата вредата и опасността се увеличава”, казва Рафаел Барето.
Повече от 130 000 пуерториканци – близо 4% от населението – бяха принудени да напуснат острова след урагана Мария, предава Reuters.
Тези климатични мигранти се преселиха към континенталната част на Съединените щати и никога не се върнаха.
„Реших да дойда в Ню Йорк, но първо дойдох във Форт, Лодърдейл. Открих, че започването на нов живот е много трудно за мен. Особено след събитие като Мария. Изгубихме всичките си документи. Нашите карти за социално осигуряване, свидетелства за раждане и всичко останало. Ню Йорк беше градът на възможностите. Целият свят знае това”, казва Рафаел пред VOA.
“Всички хора, които срещнах в Ню Йорк, ме приеха. Срещнах безусловна подкрепа. Намерих си работа като мениджър и работих много усърдно, като се грижех за други бежанци от Пуерто Рико, които живееха в приюти”, обяснява мъжът.
Тропическата буря Анри, която връхлетя Ню Йорк през август 2021 г., счупи 133-годишен рекорд за валежи, съобщава VOA.
„Бих казал на хората в Ню Йорк – и дори на тези, които не живеят в Ню Йорк, а в Пуерто Рико и всяко друго място – че трябва да създадем повече осведоменост и да направим нещо, за да предотвратим климатичните промени”, категоричен е Рафаел Окасио Барето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!