М акар че президентът на САЩ Доналд Тръмп на първо време отстъпи в търговския конфликт с останалата част на света и отложи налагането на специални мита, в спора си с Китай той остава непреклонен. След последното засега действие от серията с налагането на мита, внасяните от Китай в САЩ стоки ще се облагат с мита от 145 процента. В отговор Китай увеличи митата върху американски стоки от 84% на 125%, съобщи Deutsche Welle.
Макар Китай да твърди, че не желае търговска война, Пекин е категоричен, че "няма да наблюдава безучастно как се нарушават законните права и интереси на китайския народ". Страната ще се бори докрай, пише германската обществена медия АРД, цитирайки китайската държавна информационна агенция "Синхуа".
Китай е вторият по големина вносител в САЩ
Досега Китай беше третият по важност търговски партньор на САЩ след Мексико и Канада. Миналата година САЩ и Китай са обменили стоки и услуги на стойност около 580 млрд. долара - макар и с ясно изразен китайски излишък. В САЩ са продадени стоки от Китай на стойност около 438 млрд. долара, което превръща страната във втория по големина вносител, посочва по-нататък германската медия.
"Най-голям дял от китайския износ за САЩ се пада на продуктите от областта на електромеханиката и аудиовизуалното оборудване", казва за АРД Ван-Син Лиу от Института за световна икономика в град Кил. Това се дължи и на факта, че големи американски компании като Tesla и Apple също произвеждат или сглобяват в Китай.
Известно е, че повечето айфони се произвеждат в Китай, което означава, че сега те също подлежат на обмитяване. Apple е решен да започне да доставя айфони от Индия в САЩ. Повечето от смартфоните на калифорнийската компания обаче все още се произвеждат от тайванския производител Foxconn в Китай.
Китай е и един от най-важните производители във фармацевтичната индустрия. В страната се произвеждат още мебели, обувки и дрехи, които се изнасят за САЩ. Бангладеш и Виетнам са другите страни производителки на такива стоки и също са засегнати от повишените търговски мита на Тръмп, се посочва още в публикацията на АРД.
Много стоки ще бъдат пренасочени към Европа?
Какво ще се случи с всички тези китайски продукти, върху които сега трябва да се плащат солидни мита? Германската асоциация за външна търговия BGA предупреждава, че някои от тези продукти сега може да пристигнат в Европа. Председателят на организацията Дирк Яндура припомня, че Китай има многократно по-голям от този на ЕС обем в търговията със САЩ и това трябва някъде да избие.
Юрген Матес от Института за германска икономика, базиран в Кьолн, също се опасява, че последиците за Европа от митническия спор на САЩ с Китай ще бъдат значителни: "Европейският пазар може да бъде залят от китайски продукти", казва той за АРД.
"Китай има огромен свръхкапацитет: миналата година глобалният търговски излишък на Китай възлиза на почти 1000 млрд. долара, от които около 30% се падат на САЩ. Китайски стоки на стойност близо 440 млрд. долара, които САЩ са внесли през 2024 г., в голямата си част сега се пренасочват поради високите мита", казва Матес.