П равото на България да поиска от Русия да върне 20,15 тона злато и 50 тона сребро беше признато от Европейския съд по правата на човека, съобщава „Аргументи и факти”.
Той постанови, че Москва няма права над българските валутни резерви, които СССР е взел в замяна на дългове. Това стана в рамките на делото, което Симеон Сакскобургготски води за бившите царски активи.
Сакскобургготски коментира решението на съда в Страсбург
През 1960 г. Държавната банка на СССР удовлетворява искането на българските власти и погасява външен дълг на България на стойност 22,7 млн. долара. В замяна по-голямата част от българския златен резерв е прехвърлена в Москва. Акцията по пренасянето му в СССР започва още през септември 1958 г.
„Сделката между България и СССР е в съответствие с международното право”, коментира Валери Абрамов, главен изследовател в Института за изследване на международните икономически отношения на Финансовия университет при правителството на Руската федерация.
Царското семейство с позиция след решението по делото за двореца „Врана”
„Не нашата страна конфискува златото и среброто от царя, а България и тя ги предава на СССР не просто така, а получавайки стойността им в чуждестранна валута. Искът на бившия цар е легитимен само по отношение на собствеността, която се намира на територията на България, но не и в Русия. Освен това Европейския съд по правата на човека няма право да разглежда такива спорове, това не е икономически арбитраж. И накрая, Руската федерация има приоритет на националното законодателство пред международното. Така че България няма да получи злато от нас”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!