С лед като се потвърди смъртта на екипажа на подводницата, сега вниманието на света се насочва към потенциалното издирване на останките от "Титан" и жертвите.
21-футовата подводница "Титан" изгуби контакт с кораба майка в неделя, докато се спускаше на около 12 500 фута към океанското дъно - където парчета от плавателния съд бяха открити в четвъртък от дистанционно управлявана спасителна подводница близо до останките на лайнера.
Въпреки това, вероятните паундове на квадратен инч (PSI), упражнявани от налягането на водата на тези дълбочини, правят възстановяването много малко вероятно.
Какво е налягането на мястото в PSI?
we live in a simulation#Simpsons #simpsonspredictions #Titan #Titanic #titanicsubmarine #titan pic.twitter.com/pLoom8U24V
— The Assassin 🥷🏽🖤 (@xsn) June 23, 2023
В атмосфери - мерна единица, която се използва за количествено определяне на налягането чрез сравняването му с налягането на морското равнище (1 атмосфера) - налягането на водата на мястото на потъналия "Титаник" е приблизително 400 атмосфери, или 400 пъти повече от това, с което повечето хора са свикнали.
Д-р Николай Ротерман, дълбоководен еколог от Университета в Портсмут, заяви, че ако такъв инцидент наистина се е случил, налягането е щяло да убие пътниците незабавно - теория, която е повтаряна няколко пъти от учени, запознати с подобни теми.
Ако е имало някакъв вид пробив в корпуса, пътниците са щели да се предадат на океана почти веднага, като се има предвид налягането от над 5500 паунда на квадратен инч, упражнявано от океана на дълбочина 3800 м - каза Ротерман.
Старши изследователят от Флорида Стив Сомлъди имаше почти идентична оценка в четвъртък, като заяви пред Fox News, че пътниците "дори няма да разберат, че това се е случило".
"Налягането на 4 000 метра е доста високо. Около 5800 PSI на дълбочината на "Титаник" - каза той. "Ако има някакъв теч, това би довело до имплозия и би се случило за миг, много бързо.
Грег Стоун, океанограф от Калифорния, който е бил на подобни подводни апарати, добави: 'Ако е имало срив в налягането, той ще е много бърз и просто ще свърши за секунда'.
Къде се намират останките на "Титаник"?
On a previous dive, the crew of the Titan discovered a thruster was installed backwards 13,000 feet below the sea pic.twitter.com/mxYAbrYi1V
— Insane Reality Leaks (@InsaneRealitys) June 23, 2023
Останките на "Титаник" (12 500 фута) са далеч под нивото на водното налягане, което хората могат да преживеят. Експертите твърдят, че ако корпусът е бил пробит, вероятността за оцеляване е почти нулева
Дълго време изгубена в район на Атлантическия океан близо до Нюфаундленд, наречен "Алея на айсбергите", голяма част от корпуса на "Титаник" е открита през 1985 г. на океанското дъно близо до мястото, където е потънал преди повече от 70 години.
Покритият с раковини кораб е намерен на около 400 мили от канадския бряг и на повече от две мили под повърхността на морето - там, където нивото на налягането става проблематично.
Въпреки това близо 40 години след откриването само малцина са виждали изгубения плавателен съд, който е тръгнал от Саутхемптън за Ню Йорк през април 1912 г., преди да потъне.
Нещо повече, останките остават на мястото поради трудностите при изваждането на кораба на такава дълбочина - където налягането е над 10 пъти по-високо от това, което могат да понесат и най-опитните дълбоководни водолази.
Ще успеят ли някога да извадят телата?
🚨 Breaking News
— Sajid ALi (@sajii_writes) June 23, 2023
All five people onboard on #Submersible are all very sadly died, #OceanGate confirms. This video shows how the accident happened with the submarine. 💔#Titanic #titanicsubmarine #implosion #TitanicRescue#Titan #ShahzadaDawoodpic.twitter.com/pdpSOpgoHG
Шахзада Дауд и 19-годишният му син Сулеман са били на борда на злополучния кораб "Титан" заедно с британския милиардер Хамиш Хардинг. И тримата се смятат за мъртви.
След като съдбата на петимата души е повече от сигурна, служителите, отговарящи за издирването, са изправени пред предстоящата задача да открият и евентуално да извлекат това, което може да остане. Това обаче може да се окаже глупава задача, тъй като силното налягане на такава дълбочина би направило операцията по извличане бавна, трудна и най-вероятно няма да остави много за връщане.
Това обаче може да се окаже глупава задача, тъй като силното налягане на такава дълбочина би направило операцията по извличане бавна и трудна и най-вероятно не би оставило много за връщане на повърхността.
Тези трудности се усложняват и от факта, че отломките от "Титаник" са разпръснати на повече от километър, както и от подводните течения, които биха могли да преместят това, което е останало от екипажа, от мястото му на покой под водата.
Лорънс Бренън, професор в Юридическия факултет на университета Фордъм, описва ситуацията пред PBS като един от най-лошите сценарии.
Според Бренън, за да се опитат, спасителите ще се нуждаят от оборудване, което "в момента не е налично" и е изключително скъпо - което дори и тогава ще остави малък шанс да намерят нещо забележително, освен още отломки.
Оборудването, използвано за дълбоководни петролни сондажи, би могло да работи, но това оборудване вероятно не е в близост до мястото на търсене - каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!