Т емпературите на места ще са двойно по-високи от нормалните. Това се улеснява от Ел Ниньо.
Когато се говори за глобалното затопляне, често не се обяснява как точно повишаването на температурите влияе върху времето и различните атмосферни явления, от които много зависи животът на хората. Едно от тях е Южното колебание в Тихия океан. Свързва се с екстремни климатични условия, епидемии и дори военни конфликти.
Южното колебание има две отделни фази: топла - Ел Ниньо и студена - Ла Ниня. Последната обикновено трае не повече от година. През този период настъпват особено силни суши, горещи вълни, горски пожари, наводнения и смъртоносни урагани.
Дългите Ла Ниня са рядкост. От 1920 г. насам те са били само десет, а от 1970 г. - осем. Учените смятат, че това е резултат от затоплянето на западната част на Тихия океан.
Има и други фактори. Както установиха изследователи от САЩ, тежките пожари в Австралия през 2019-2020 г. изхвърлиха много пепел в атмосферата. Това засили способността на облаците да отразяват, позволявайки преминаването на по-малко слънчева енергия, което охлади южния Пасифик повече от обикновено. Озоновата дупка в Антарктика засили ефекта.
Всички заедно стартираха верига от промени в системата океан-атмосфера, което доведе до тригодишната Ла Ниня, която до голяма степен определи климата на планетата през 2020-2022 г. Това е хипотеза, основана на моделиране.
Ел Ниньо ще убие зимата
Това лято прохладната Ла Ниня отстъпи място след седем години на топлата фаза Ел Ниньо. Според прогнозите тя трябва да е изключително силна и засега тези очаквания се оправдават.
Ел Ниньо започна през юни край западния бряг на Южна Америка. Температурни аномалии са регистрирани в Северния Тихи океан, Северния Атлантик, Северна Америка, Южна Европа и северните региони на Азия.
Лятото счупи всички рекорди. През септември температурите надхвърлиха прединдустриалните нива (1850-1900) с 1,82 градуса. През ноември те достигнаха психологически важната граница от два градуса за няколко дни. Според климатичните модели такъв излишък ще се установи трайно до края на века. А 2023 г. е призната за най-горещата година в историята.
Ел Ниньо набира сила, което ще повлияе на зимата в Северното полукълбо. Учените от Института по атмосферна физика на Китайската академия на науките, използвайки три модела на глобалния климат, разработени в този институт, стигнаха до заключението, че максимумът ще настъпи през следващите месеци. Като се има предвид дългосрочната тенденция на глобално затопляне, средните зимни температури ще счупят исторически рекорди. Това ще се усети особено в средните и ниски ширини на Евразия, както и в повечето региони на Америка. Комбинираният модел също прогнозира необичайно топла зима в Китай, освен в северната част на страната.
Климатичните модели дават неточни прогнози за период от няколко месеца. Пречат многобройни външни фактори - дебелината на морския лед, почвената влага. Например, прогнозите за миналата зима не се потвърдиха. За това се обвинява феноменът Ла Ниня. Сега е друг въпрос: Ел Ниньо носи топлина, Арктика се затопля. И най-вероятно прогнозата ще се сбъдне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!