Д ори по изкривените стандарти на военно време, атаката на Русия срещу Суми в неделя сутрин беше изключително нагла. Две високоскоростни балистични ракети, снабдени според Украйна с касетъчни боеприпаси, удариха сърцето на граничния град в късната сутрин — докато семейства отиваха на църква, очакваха театрално представление или просто се разхождаха в мекото пролетно време, пише The Guardian.
A brazen war crime: Two high-speed Russian ballistic missiles, armed with cluster munitions, slammed into the heart of Ukraine's Sumy in mid-morning as families went to church, waited for a theatre performance or strolled about, killing 34.https://t.co/3GqGwBSjGz
— Kenneth Roth (@KenRoth) April 14, 2025
Броят на загиналите към момента е 34 души, сред които две деца. Кадри от мястото на трагедията показват тела и чували за трупове на земята, тролейбус и изгорели автомобили, разпилени отломки и стъкла. Това беше безразсъдно, жестоко и умишлено действие, а последствията от него бяха напълно предвидими за онези, които са издали заповедта и са натиснали бутона „старт“.
Да се планира дневна атака в центъра на град, с ясното съзнание, че наоколо ще има цивилни, отразява руската култура на безнаказаност, която е оставена да съществува без ефективна съпротива. Въпреки това, подходът на Вашингтон бе да се търси споразумение за прекратяване на войната чрез директни разговори с Москва, като същевременно се премълчаваха руските атаки срещу цивилни.
През последните два месеца диалогът между САЩ и Русия продължи с неотслабваща интензивност — точно в момент, когато руските атаки срещу украински градове изглежда се засилваха. Девет възрастни и девет деца бяха убити, когато руска балистична ракета с касетъчни боеприпаси удари детска площадка в Кривий Рог в края на миналата седмица. Хора изгоряха живи в автомобилите си, а телата на деца бяха открити безжизнени сред пързалки и люлки. Тази атака беше едва бегло осъдена от посланика на САЩ в Украйна, Бриджит Бринк, която, следвайки официалната линия на Белия дом, не посочи Русия като източник на смъртоносната ракета, а вместо това написа в Twitter: „Ето защо тази война трябва да приключи.“
Оттогава Бринк обяви, че ще се оттегли, и изразява позицията си по-открито. В неделя посланикът директно обвини Русия за атаката в Суми и потвърди, че изглежда отново са използвани касетъчни боеприпаси. Но сега, когато напуска поста си, за нея е по-лесно да говори свободно, докато руският президент Владимир Путин продължава да манипулира Тръмп и останалата част от американската администрация в рамките на мирни преговори, които почти не са отбелязали напредък през последните два месеца.
В петък руският лидер проведе четиричасови разговори със Стив Уиткоф — предприемач в сферата на недвижимите имоти и пратеник, превърнал се в ключов съветник на Тръмп по въпросите за Украйна и Близкия изток. Какво точно са обсъждали не е ясно, но според източници Уиткоф е настоявал за идеята, че най-бързият начин Русия да се съгласи на примирие е, ако Киев бъде принуден да предаде и четирите украински области, които в момента са само частично окупирани от руските сили — включително градовете Херсон и Запорожие.
Контрастът между кръвопролитието и разрушенията в Суми и заснетото ръкостискане между Уиткоф и Путин е твърде очевиден, за да остане незабелязан от повечето наблюдатели. Остава неясно защо изобщо се разглежда възможността Украйна да отстъпи територии — нещо, което дори САЩ трудно биха могли да наложат на Киев — при положение, че Русия очевидно е готова да извършва ежедневни нападения срещу цивилни. Москва вярва, и действа така, сякаш всичко ще ѝ бъде простено. Кремъл игнорира осъждането от страна на европейските лидери и изчаква новинарският цикъл да отмине — а почти сигурно ще продължи да обстрелва украинските градове, без да търси значима военна цел.
Атаките с дронове вече са нещо обичайно, но все по-често се съобщава, че те са снабдени с касетъчни боеприпаси. Почти всеки ден една или две трудни за прихващане балистични ракети допълват тази смъртоносна картина.
В Киев президентът Володимир Зеленски се надява, че с времето Тръмп ще осъзнае, че Путин не води преговори добросъвестно. Разбира се, нападението срещу центъра на Суми едва ли говори за желание за мир. Но остава неясно кога — и дали изобщо — Белият дом ще стигне до извода, че целенасоченото избиване на цивилни означава, че е време да се приложи реален натиск върху Русия да преговаря, вместо да ѝ се угажда.