Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган предложи да бъде домакин на нов кръг от мирните преговори между Украйна и Русия повече от две години след началото на руската инвазия, съобщи Newsweek.
Русия и Украйна не са участвали в преки мирни преговори от първите месеци на конфликта, като Турция беше домакин на последните преговори през март 2022 г. Украинският президент Володимир Зеленски и руският президент Владимир Путин оттогава многократно са предполагали, че страните са твърде философски противопоставени за постигане на компромис, който може да сложи край на войната.
(В нашето видео вижте интервюто на Зеленски пред CNN: "Не разбирам как Тръмп може да е на страната на Путин")
Във видеообръщение към присъстващите на срещата на върха Украйна-Югоизточна Европа в Тирана, Албания, в сряда, Ердоган изрази съжаление, че наскоро е имало „недостатъчен напредък към мир“. Тогава турският президент предложи да бъде домакин на нови преговори, като същевременно подчерта, че страната му подкрепя „независимостта, суверенитета, сигурността и териториалната цялост на Украйна“.
„Използването на дипломатически канали на най-високо ниво от всички възможни пътища е от голямо значение“, каза Ердоган, според Украинска правда и турската държавна Анадолска агенция.
„Смятам, че трябва да се започнат съвместни усилия поне за определяне на общи параметри на мира“, допълни турският държавен глава.
„Оставам ангажиран да дам на дипломацията и диалога шанс за прекратяване на войната със справедлив и траен мир“, добави той.
„Готови сме да предложим отново масата за преговори, която преди това организирахме в Истанбул, за да изградим мир“, допълни Ердоган.
Ердоган каза още, че Турция подкрепя „формулата за мир в 10 стъпки“ на Зеленски, поне „по принцип“. Руският външен министър Сергей Лавров по-рано каза, че Москва „няма да разговаря с никого“ относно условията на Зеленски, които бяха предложени по време на срещата на върха на Г-20 през ноември 2022 г. в Индонезия.
Елементите във „формулата“ на Зеленски, които Русия не желае да обмисли, включват изтеглянето на руските войски от украинските територии, включително тези, които Москва твърди, че анексира, прекратяването на всички военни действия и освобождаването на всички затворници и депортирани лица.
Руският посланик в САЩ Анатолий Антонов казва пред Newsweek миналата седмица, че условията на Зеленски за мир са „безсмислени и едностранчиви“, като същевременно твърди, че подкрепата за условията от страна на западните съюзници пренебрегва „позицията на Руската федерация“ и „стремежите на глобалния юг."
Путин заяви по време на интервюто си с бившия водещ на Fox News Тъкър Карлсън по-рано този месец, че Зеленски е имал силата да сложи край на конфликта, но е подписал „забрана за преговори с Русия“, очевидно имайки предвид документ, който забранява преките разговори с Путин, но не всички руски служители.
Руският президент настоя, че Русия е "склонна да преговаря", преди да твърди, че Украйна стои на пътя, защото "очевидно е сателитна държава на САЩ". След това той предположи, че САЩ и НАТО могат да донесат мир, като решат да признаят незаконно анексираните части от Украйна за руска територия "с достойнство".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!