Н а фона на величествените ледени покривки, Антарктида крие огнени вулканични процеси. Макар повечето от тези вулкани да са в покой, бездействащи или скрити под леда, има спекулации, че топенето на ледниците може да ги събуди. Последният голям период на топене на Земята се е състоял преди 12 000 до 7 000 години, след края на последната ледникова епоха.
По време на този период вулканичната активност на сушата се е увеличила между два и шест пъти в сравнение с обичайните нива. Учените твърдят, че топенето на ледниците е намалило натиска върху земната мантия, което е позволило на повече магма да се издигне и да се появи на повърхността.
Mt. Erebus, the second-tallest Antarctic Volcano, standing at around 3800m (~12,450ft).
— 犬 (@not__dog__) May 6, 2023
It is among the 40 ultra mountains known on the continent, which is any peak exceeding 1500m in elevation. pic.twitter.com/5tsULGbBvk
Тъй като тежестта върху вулканите намалява, газовете, уловени в магмата, се освобождават, като газ в отпушена бутилка шампанско, което води до изригвания.
Сега, в резултат на климатичните промени, предизвикани от човека, се задава нова ера на затопляне. Преди време специалисти смятаха, или поне се надяваха, че Антарктида ще бъде относително защитена от най-сериозните ефекти на глобалното затопляне, но сега този регион все по-често показва признаци на стрес, включително горещи вълни и шокиращи нива на загуба на лед.
Има вероятност загубата на лед от климатичните промени да предизвика увеличаване на вулканизма в Антарктида, подобно на това, което се е случило в предишния период на топене на ледове.
Антарктида е дом на над 130 вулкана, много от които са под леда, но няколко от тях се смятат за активни. Най-известният е връх Еребус, който е най-високият активен вулкан в региона и изригва непрекъснато от десетилетия, изхвърляйки златист прах.
There may be no words, but there are 138+ volcanoes melting Antarctic ice. https://t.co/Zag7oiABM7 pic.twitter.com/pXkPAK9xkV
— John Shewchuk (@_ClimateCraze) July 26, 2023
Ако някои от тези вулкани бъдат активирани от топенето на леда, това може да създаде спираловидна връзка за ускоряване на топенето на вулканите. През последния период на затопляне, увеличената вулканична активност е ускорила загубата на лед, като основната причина за това е освобождаването на тъмна пепел, която засилва ефекта на албедото (бел. ред. мярка за това колко добре повърхността на дадено тяло отразява слънчевата светлина. То показва отношението между отразената и постъпващата светлина).
По-тъмните повърхности абсорбират повече топлина от светлите, което забързва процеса.
Подобен ефект може да се прояви и в Антарктида, ако климатичните промени предизвикат вулканична активност. Някои учени се питат дали изригвания на подледени вулкани биха могли да помогнат за разхлабването на ледената покривка на Западна Антарктида, което би довело до разтварянето на големи участъци от вътрешния лед на континента, като същевременно повишава морското равнище.
Mount Erebus in Antarctica is the southernmost active volcano in the world. pic.twitter.com/TPuS3DUfyf
— Nature Is Weird (@NaturelsWeird) January 19, 2019
Повишената вулканична активност също би довела до освобождаване на повече парникови газове в атмосферата, което би увеличило глобалната температура. Това може да породи нова вълна от ледена загуба, което отново би довело до нови изригвания, и така нататък в спираловидна връзка.
Голяма част от тези хипотези обаче все още не са потвърдени, тъй като никога не сме преживявали подобен период на предизвикани от човека климатични промени за толкова кратко време. Изменението на климата е факт и вече оказва влияние върху нашия свят, но как точно ще се отрази върху вулканичната активност, остава неясно.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!