Р усия не покри плащания по държавния си дълг за първи път от 1998 г. насам, след като страната пропусна крайния гратисен период, който изтече на 26 юни, за да плати 100 милиона щатски долара лихви по две облигации в чуждестранна валута. Освен това, според „Ройтерс“, някои тайвански притежатели на руски облигации не са получили дължимата лихва до крайния срок за това.
Експертите на един от глобалния гигант в застраховането на дългове „Кофас“ прогнозират спад в брутния вътрешен продукт на Русия за 2022 г. от 11,0%, а за 2023 г., с 1,3% и дават оценка на риска от неплатежоспособност за страната D - много висок.
САЩ даде $1,3 млрд. помощ на Украйна, Лондон отпуска още 1 млрд. лири
„Въпреки че разглежданото неизпълнение удря руската кредитоспособност, то е предимно символично, тъй като суверенът има ограничен достъп до чуждестранни пазари. Освен това, щетите върху икономиката вече са нанесени, тъй като руснаците се борят с двуцифрената инфлация и най-тежкото икономическо свиване от години“, коментира Пламен Димитров, управител на „Кофас“ България.
Около 40 милиарда долара от дълговете на Русия са деноминирани в долари или евро, като около половината от тях са към чуждестранни кредитори. Определени суми от този дълг сега ще бъдат автоматично дължими, тъй като в дълговите инструменти има клаузи за предсрочно погасяване. Според експертите на „Кофас“, Русия може да бъде изправена пред незабавно изплащане на дълг от приблизително 20 милиарда долара. Инвеститорите обаче също могат да изчакат, надявайки се на облекчаване на санкциите, ако Русия се оттегли от войната, тъй като те имат 3 години, за да обявят облигациите си в неизпълнение.
МВФ: САЩ ще избегнат рецесията
Според експертите, това би предизвикало покачване на цените на облигациите, тъй като някои инвеститори биха могли да решат да купят руски облигации с отстъпка, надявайки се, че правителството ще може или ще желае да се изплати през този период. Това обаче може да бъде рискован залог, тъй като гратисните периоди на други плащания по облигации наближават - 394 милиона щатски долара през юли и 372 милиона долара през октомври 2022 г.
Бусигина: Русия попадна в капан
„По подразбиране неизпълнението е предимно символично. Рублата отслабна само с 0,65%, спрямо предходния ден, на първата дата на търгуване след разглеждания фалит, а обменният курс на USD/RUB е най-ниският т. е. рублата е най-силна от 2015 г. Нещо повече, той е по-силен с близо 30% спрямо предвоенното си ниво - средното за януари 2022 г. Различни страни, внасящи руски енергийни стоки, откриха сметки в банката на „Газпром“, което предизвика търсене на рубли, поради механизма за конвертиране. Високите цени на суровините, въпреки до известна степен ограничения внос на Запада, се оказаха от голяма полза. Същевременно, други страни се възползват от намалени цени на руските енергийни стоки“, поясни Пламен Димитров.
Може ли Русия да победи във войната в Украйна
Според експертите на „Кофас“, докато лихвените и валутните пазари изглежда са се възстановили или дори са се подобрили от въздействието на руската инвазия в Украйна, това вероятно е само краткосрочен ефект. Валутният курс остава на относително изкуствено ниво. Част от руския финансов пазар все още е затворен, като няколко банки са изключени от системата SWIFT, докато входящите и изходящите потоци на чуждестранна валута са намалени. Има слабо търсене на чуждестранна валута, поради ограничения внос. Освен това, на физическите лица на практика им е забранено да конвертират рубли в чуждестранни валути, например чрез натоварване с високи комисионни.
Русия призна спад на икономиката си
Експертите очакват санкциите, липсата на достъп до западни технологии и суровини, които са от решаващо значение за производството от по-голямата част от руските сектори, ограничената възможност за заместването им с внос от други региони на света и широко обоснованото увеличение на цените, да навредят на руската икономика в дългосрочен план.
Подобна е и прогнозата на Световната банка за руската икономика. В доклада си от декември институцията очакваше повишаване на БВП на Русия с 2,4% през 2022 г. и леко забавяне до 1,8% през 2023 г.
Прогнозата от юни, изготвена след началото на руската инвазия в Украйна през февруари обаче е много по-песимистична. Очакванията на Световната банка вече са за спад на БВП на Русия с 8,9% през тази година и свиване с 2% през следващата.
Същевременно последствията от войната ще бъдат опустошителни за Украйна. Според Световната банка украинската икономика ще се срине с 45% през 2022 г., като нивото на бедност в страната ще достигне 20% от населението.
В допълнение към Русия и Украйна, се очаква четири други икономики в региона да се свият тази година – Беларус, Киргизка република, Молдова и Таджикистан, а повечето от останалите държави ще изпитат рязко забавяне на растежа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!