"Железният купол“ е част от многопластова система за противовъздушна отбрана, за която се смята, че е една от най-ефективните в света.
"Железният купол" започна да функционира през 2011 г., до голяма степен в отговор на войната от 2006 г. в Близкия изток, която завърши с поемането на контрола на “Хамас” над Газа през следващата година. Тя използва радари за откриване и прехващане на ракети с малък обсег и безпилотни самолети, припомня Sky News. С нарастването на опасенията относно изострянето на ситуацията по границата на Израел с Ливан, “Железният купол“ е използван за сваляне на ракети, изстреляни от “Хизбула”.
"Фатах": Какво се знае за балистичните ракети, изстреляни от Иран към Израел
Мобилни пускови установки и “центрове за управление”
“Железният купол” е разработен от израелската държавна компания Rafael Advanced Defence Systems с подкрепата на САЩ. Системата се състои от поредица мобилни установки, теглени от камиони, разположени на стратегически места в страната.
Когато радарите им засекат заплаха, информацията се изпраща в “център за управление на битката“, където военните я анализират, като предвиждат пътя и мястото на удара и решават коя ракетна установка да използват, за да я прехванат.
След това противоракетните системи се изстрелват директно към заплахата - или близо до нея - така че шрапнелите (артилерийски боеприпас с готови поразяващи елементи. Предназначен е за поразяване на жива сила, кавалерия, небронирани цели - бел.ред.) - да я неутрализират.
Куполът, известен като “Кипат Барзел” на иврит, реагира в рамките на няколко секунди и се обслужва 24 часа в денонощието.
Първоначално той е бил предназначен да защитава градове и стратегически обекти от ракети с обсег на действие от 4 до 69 км, но се смята, че е бил разширен.
Израел: Лидерът на "Хизбула" Хасан Насралла е ликвидиран
Ефективност над 90%
Системата постоянно блокира над 90% от ракетите, изстреляни към Израел, като през 2017 г. беше разположена и морска версия за защита на кораби и други обекти.
Ето защо броят на загиналите израелци в настоящата война с “Хамас” остава нисък, докато тези в Газа продължават да се увеличават.
Скоро след като започна да функционира, тя стана обект на завист от страна на други военни.
Компанията Rafael Advanced Defence Systems заявява, че е доставила поне две батерии “Железен купол” на американската армия, като Украйна е отправила подобно искане.
След атаката на Иран срещу Израел: Как реагираха световните лидери
Точката на насищане
Въпреки че е изключително ефективен, той не е съвършен. Куполът има точка на насищане, при която би се претоварил, но това ниво не е известно.
При нападението на Иран на 13 април са използвани 170 безпилотни самолета, 120 балистични ракети и 30 крилати ракети, „99%“ от които са били прихванати от ”Железния купол”, по данни на Израелските сили за отбрана (ИОС).
Когато войната избухна на 7 октомври миналата година, от Газа бяха изстреляни едновременно 3000 ракети.
Израел разполага и със системи за отбрана със среден и далечен обсег, известни като „Прашката на Давид“, „Пейтриът“ и „Стрелата“.
Президентът на Иран: Това беше ответна реакция
Какво представлява „Стрелата“?
Системата “Ароу” е разработена съвместно със САЩ и е предназначена за прехващане на ракети с голям обсег, включително видовете балистични ракети, които Иран заяви, че е изстрелял във вторник.
Работейки извън атмосферата, системата беше използвана в настоящата война за прехващане на ракети с голям обсег, изстреляни от бойците хути в Йемен.
Нетаняху: Иран допусна голяма грешка и ще си плати
Какво представлява „Прашката на Дейвид“?
Друга система е „Прашката на Давид“, която също е разработена съвместно със САЩ и е предназначена за прехващане на ракети със среден обсег на действие, каквито притежава ливанската „Хизбула“.
Израел продължава с атаките срещу Ливан, удари йеменско пристанище
Какво представлява системата „Пейтриът“?
Американската система „Пейтриът“ е най-старият член на израелската система за противоракетна отбрана.
Използвана по време на Първата война в Персийския залив през 1991 г. за прехващане на ракети „Скъд“, изстреляни от тогавашния лидер на Ирак Саддам Хюсеин, сега „Пейтриът“ се използва за сваляне на самолети, включително безпилотни летателни апарати.
Нетаняху заплаши Иран: Няма място, до което да не можем да стигнем
Какво ни очаква в бъдеще?
Поради ограниченията на „Железния купол“ Израел разработва нова система, наречена „Железен лъч“, която да прихваща входящи заплахи с помощта на лазерна технология.
Израел заяви, че тази система ще промени правилата на играта, тъй като е много по-евтина за експлоатация от съществуващите.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Иран изстреля около 250 балистични ракети срещу Израел
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!