Б ритански депутати ще опитат тази седмица да свалят премиера Лиз Тръс, въпреки че от Даунинг стрийт 10 са предупредили, че това може да предизвика парламентарни избори, предава БТА.
Над сто депутати от управляващата Консервативната партия са готови да връчат на Греъм Брейди, шефа на комисията по избора на партиен лидер, писмено изразено недоверие към Тръс, твърди таблоидът, цитирайки неназован източник. Депутатите ще приканят Брейди да уведоми Тръс, че "времето ѝ е изтекло" или да промени вътрешнопартийните правила, за да стане възможно незабавно гласуване на вот на недоверие към нея.
Байдън: Планът на Тръс беше грешка
Според "Дейли мейл" Брейди бил против тази инициатива и смятал, че Тръс и новоназначеният финансов министър Джереми Хънт заслужават да получат шанс да изработят икономическа стратегия за бюджета.
Вестник "Таймс" пише, че някои депутати от Консервативната партия обсъждат тайно смяната на лидера на партията. Затъналата в политическа криза Великобритания е сменила трима премиери, откакто през 2016 г. напусна Европейския съюз, а опозиционните лейбъристи са вече с по-висок рейтинг от консерваторите.
Британският финансов министър беше уволнен
Междувременно новият британски финансов министър Джереми Хънт отмени почти всички икономически мерки, обявени в минибюджета на Лиз Тръс от края на септември, довели до буря на финансовите пазари и до уволнение "на пожар" на предложилия го Куази Куартенг, предаде "Ройтерс".
Хънт, който смени Куартенг в петък, заяви, че страната трябва да възстанови стабилността и доверието, преди да поеме по пътя на растежа. По думите му отказът от намаляването на данъци ще донесе в бюджета 32 милиарда лири годишно. Правителството трябва да сви и държавните разходи, които според в. "Сънди таймс" отварят дупка в бюджета в размер от 72 милиарда лири.
Ще успее ли Лиз Тръс да стопли отношенията между Великобритания и ЕС
Обявените от Хънт промени предвиждат безсрочно запазване на подоходния данък на 20 на сто. Предишният план предвиждаше намаляването му на 19 на сто от април 2023 г. Кабинетът освен това се отказва от идеята си за премахване на най-високата ставка на данъка.
Правителството освен това ще продължи по плана си да увеличи догодина корпоративния данък до 25 на сто вместо сегашните 19 на сто, което е най-ниската ставка сред страните от Г-7. Оставането на сегашните 19 на сто би струвало на данъкоплатците 67,5 милиарда лири през следващите пет години.
Хънт освен това обяви, че подкрепата на енергийните сметки за домакинствата и бизнеса ще продължи до април 2023 г., след което ще бъде преразгледана и отпускана само целево.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!