Ще се обединят ли Русия и Китай срещу настъплението на Турция в Централна Азия
Източник: iStock/Getty Images

Ц ентрална Азия се завръща все по-видимо на полето на геополитическата надпревара за влияние и последните събития го показват отчетливо. За последните няколко месеца държавите с най-силно историческо и политическо присъствие в региона осъществиха няколко обиколки с официални лица през страните от някогашното съветско пространство.

Това, което се очертава като тенденция, е сближаването на Русия и Китай в общия им сблъсък с нарастващата сила на Турция. Москва и Пекин се стремят както да ограничат Анкара, така и да не подкопават собствените си позиции в този важен търговски и стратегически район от света. Пред руснаците и китайците също така стои въпросът дали и как могат да използват Турция за целите си – като например създаването на антизападен съюз. Сложността на тази игра привлича все по-голямо внимание на международните наблюдатели през последните години. Разширяването на турското влияние в региона - особено след победата на съюзника Азербайджан във Втората война в Нагорни Карабах, засили както сериозността, така и сложността на това регионално състезание за всички участници. Тази динамика беше силно облекчена през последните дни от две дипломатически срещи на високо равнище, една в Москва и една в Анкара.

На 1 април руският външен министър Сергей Лавров се срещна с колегата си от Туркменистан Рашид Мередов. Според местни коментатори, основната цел на посещението на Мередов е да се посрещнат възможните последици от победата на Азербайджан в Карабах и използването на тази победа от Турция, за да разшири влиянието си в Туркменистан и други тюркски държави в Централна Азия. Анкара вече постигна пробив с посредничеството между Ашхабад и Баку в организирането на преговори за оспорваните от дълги години петролни находища в Каспийския басейн. Не е тайна, че Туркменистан направи тези стъпки на фона на притеснения, че това ще се отрази на връзките с Москва. Русия следи отблизо дипломатическите ходове в Каспийския регион, тъй като Турция като член на НАТО може да даде възможност на Алианса да стъпи в Централна Азия. Другото, което смущава Москва е идеята газ от Каспийско море да достигне до Европа посредством Азербайджан -Туркменистан разполага с едни от най-големите енергийни залежи и е разглеждан като възможност за алтернативен на Русия доставчик на газ.  

Анкара вече даде ясно да се разбере, че иска Туркменистан да стане част от Съвета за сътрудничество на тюркскоезичните държави – нещо, което Ашхабад отдавна отлага заради Русия. Турция предлага на страната не само увеличение на обема на транскаспийската търговия, но и предупреждение към многобройните туркменистански работници в Кипър и Турция, че може да се наложи да се върнат. Ашхабад се опасява, че подобна наказателна политика от Анкара ще дестабилизира и без това проблемната икономическа и политическа ситуация на Туркменистан у дома. Ето защо Туркменистан иска да запази вратата отворена и да гарантира, че Русия ще остане основен клиент на туркменистанския газ. Независимо от това, би било погрешно да се мисли, че Туркменистан ще извърши рязък завой към Москва, тъй като има твърде много причини да запази сътрудничеството си както с Турция, така и с Китай.

Тази ситуация изправя и Москва пред предизвикателства, тъй като руското правителство иска да поддържа добри отношения с Турция, но не иска Анкара да разширява присъствието си в Централна Азия или в Афганистан, както Анкара заплаши, че смята да направи, което би изместило влиянието на Русия там. Москва също се притеснява, че Анкара може да реши да работи още по-тясно с Пекин по транзитните споразумения, които са в ущърб на руските политики, промотиращи търговските пътища от север на юг към Иран и Персийския залив.

Това, че Москва има основателни причини да се притеснява от такава възможност, беше подчертано от по-ранна двустранна среща на високо равнище, проведена на 25 март, между китайския външен министър Ван И и висши турски служители, включително президента Реджеп Ердоган. Тези сесии бяха предназначени, на първо място, да затвърдят китайско-турското сътрудничество след конфликта в Нагорни Карабах, който издигна значението на Турция в Кавказ и Централна Азия, където Пекин има много силни интереси. Нарастващата регионална роля на Анкара подкрепя развитието на транзитни маршрути от изток на запад в Централна Азия, които заобикалят Русия. Москва не само се опасява, че това ще ѝ струва влиянието там, но и ще доведе до фундаментално преструктуриране на региона. Срещата на Ван И с Ердоган със сигурност засили тези страхове в Кремъл.

Подобни разговори лице в лице между висши държавни служители, разбира се, далеч не са единственото нещо, което се случва в този сложен регион. Турция се налага в културно, политическо и икономическо отношение в Централна Азия, където страните имат повече общо с нея, отколкото с Китай или Русия. След дълги години на влияние и контрол от СССР, а след това и на Руската федерация, все повече има сигнали, че държавите в Централна Азия се обръщат към тюркската си идентичност. Тази тенденция удря силно присъствието на Кремъл в т.нар. постсъветско пространство, където Владимир Путин хвърли сериозно усилия да създаде дълготрайни съюзи. Очаквано е Турция да вижда възможност, наблюдавайки тези процеси, още повече, че Анкара от десетилетия е превърнала в доктрина пантюркизма. 

Тази кампания на Турция се превръща в източник на напрежение както с Русия, така и с Китай. Русия участва в различни програми за сигурност, предназначени да гарантират, че тя ще продължи да бъде доминиращата сила в Централна Азия що се отнася до твърдата сила. Китай обаче бавно разширява своята военна роля, особено в една нетюркска държава в региона, Таджикистан. И трите страни - Русия, Китай и Турция - се сблъскват помежду си, както в региона, така и в по-глобален план. Те гледат един на друг както като потенциална заплаха, както и като необходим партньор. Ето защо тази геополитическа игра ще продължи, като залозите се увеличават правопропорционално на нарастването на турското влияние там и опасенията какво ще означава това за страните от региона.

Спомена се вече подозрението в Москва относно възможността Турция да въведе НАТО в Централна Азия. Регионът е област, в която интересите на САЩ и Турция не само се изравняват, но биха могли да си помагат взаимно. Влиянието на Турция бързо се разширява в региона, но Анкара все още стъпва внимателно, тъй като Русия е доминиращият актьор и подкрепата от САЩ би осигурила на Турция повече увереност за по-дълбоко навлизане. Тюркската инициатива и стратегическите цели на Анкара за региона могат да станат част от по-широка американска стратегия и да служат като мултипликатор на влияние. Усилията на Турция за укрепване на централноазиатското единство и създаване на тюркски блок в региона трябва да бъдат внимателно проучени от Вашингтон и доколкото са достоверни сигналите, вече има сондажи в тази посока.

Надпреварата между Турция, Русия и Китай дава възможност и за лидерите в Централна Азия, чиито държави са зависими по един или друг начин от Пекин и Москва. Разбира се, общия език, история и култура са добър бонус за политиките на Турция, но за страните в Централна Азия най-належащ е икономическият въпрос. Силната икономическа криза, пандемията от COVID-19, а също и нахлуването на китайските интереси през последните десет години, карат местните лидери да се замислят как могат да се възползват от предложенията. Нито Русия, нито Турция или Китай ще се обявяват за „победител“ в тази надпревара, защото имат и общи глобални цели, като например изграждането на противовес на САЩ и западните страни, като Великобритания и Германия, които също имат присъствие в Каспийския район. Но Кремъл, Анкара и Пекин имат категорични стратегически цели, които ще се виждат все повече в Централна Азия, а това ще има отражение и в други региона, като Европа. 

И докато Турция има редица общи интереси с Русия и Китай, нейното желание да контролира баланса в този регион може да бъде нишата, от която САЩ се възползват. Колкото до Русия и Китай, те имат сложна история помежду си, но в Централна Азия биха могли да намерят общ език, ако си затварят очите за различията. Москва може да допусне Китай да прокарва влиянието си през инициативата „Един пояс, един път“, доколкото това не накърнява икономическите интереси на Русия. И двете държави имат притеснения относно турското влияние в Централна Азия: пантюркската инициатива на Анкара достига чак до Западен Китай, където Пекин е обвиняван, че извършва асимилационни действия срещу уйгурите – народ, чиято история е дълбоко свързана със съседните на Китай държави в Централна Азия.

Какви ще са последиците, ако Русия приеме Иран в Евразийския блок

Последните събития в Близкия изток пречат на Байдън относно Иран

Русия задава нов тон в геополитическата надпревара с база в Судан

-Къде си? -Изчезнах за малко да видя дали ще ти липсвам, ще усетиш ли отсъствието ми. -Я стига глупости. -Добре, шефе, идвам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима тежко ранени на Подбалканския път

Трима тежко ранени на Подбалканския път

България Преди 54 минути

Kатастрофата е затворила Подбалканския път и в двете посоки при село Столник

Тежка катастрофa с жертва край Пловдив

Тежка катастрофa с жертва край Пловдив

България Преди 1 час

На място е загинала жената зад волана на колата, а в болница е транспортирано малко дете

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

България Преди 3 часа

Изселените са настанени в общински жилища в рамките на район "Илинден"

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Свят Преди 4 часа

Двете страни са се договорили да сключат меморандум за разбирателство

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Свят Преди 4 часа

Шофьорът е украински гражданин

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България Преди 5 часа

На всеки три години се извършва частична подмяна на съдиите

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

13-тонен самосвал затъна в калта край язовир "Клокотница"

България Преди 5 часа

Превозното средство е транспортирало земен насип

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

България Преди 5 часа

Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия

Дания праща войници на учение в Украйна

Дания праща войници на учение в Украйна

Свят Преди 5 часа

Датските войници ще бъдат обучавани от украинските военни

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Свят Преди 5 часа

В него попадат политици, технологични предприемачи, бизнес магнати, изпълнителни директори и звезди

<p>ЕК призова за бойкот на парада в Москва</p>

Европейската комисия призова за бойкот на парада в Москва

Свят Преди 5 часа

Комисията не може да "наказва" онези, които все пак пътуват до Москва

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Свят Преди 5 часа

Украйна се интересува от закупуване на оборудване за завършване на два енергоблока в АЕЦ "Хмелницки"

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Технологии Преди 6 часа

От 16 до 29 април компанията предлага специални промоции, с които технологиите да влязат у дома още по-бързо

<p>България изпрати на ЕК искането за изменение на НПВУ</p>

България изпрати на Европейската комисия искането за изменение на НПВУ

България Преди 6 часа

Подаваме и предложение по механизма REPowerEU за близо 480 млн. евро

Аманда Байнс се присъединява към OnlyFans

Аманда Байнс се присъединява към OnlyFans

Любопитно Преди 6 часа

39-годишната звезда е определила цената на своя абонамент в OnlyFans на 50 долара месечно

<p>Борисов:&nbsp;Искам да направя нещо огромно с американците</p>

Бойко Борисов: Реакторите за АЕЦ "Белене" могат да се ползват за захранване на Изкуствен интелект

България Преди 6 часа

С българските власти са се свързали и са дошли представители на топ три на световните фондове