П резидентът на САЩ Доналд Тръмп е спрял временно всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха Асошиейтед Прес, Ройтерс, "Фокс Нюз", "Блумбърг" и редица други големи американски и световни медии, като се позоваха на представител на Белия дом.
„Президентът ясно заяви, че е съсредоточен върху мира. Необходимо е партньорите ни също да бъдат ангажирани с тази цел. Спираме и преразглеждаме помощта си, за да сме сигурни, че тя допринася за намирането на решение“, заяви източникът, цитиран от Ройтерс. Същото изявление е цитирано от всички други медии, съобщили новината, в това число украинската агенция Укринформ, която се позовава на "Блумбърг".
Кабинетът на Зеленски не отговори веднага на молбата на Ройтерс за коментар, отправена в извънработно време.
Телевизия "Фокс Нюз" цитира друг американски представител, който подчерта, че става дума за пауза, а не за спиране на помощта за постоянно.
Този ход бе направен, след като Тръмп промени политиката на САЩ по отношение на Украйна и Русия при встъпването си в длъжност през януари, възприемайки по-примирителна позиция спрямо Москва - и след взривоопасната конфронтация със Зеленски в Белия дом в петък, в която Тръмп го разкритикува, че не е достатъчно благодарен за подкрепата на Вашингтон във войната с Русия, посочва Ройтерс.
Вчера Тръмп отново заяви, че Зеленски трябва да е по-благодарен за американската подкрепа, след като по-рано реагира гневно на материал на Асошиейтед Прес, в който Зеленски е цитиран да казва, че краят на войната е „много, много далеч“.
„Това е най-лошото изявление, което можеше да бъде направено от Зеленски, и Америка няма да го търпи още дълго!“, написа Тръмп в социалната мрежа „Трут Соушъл“
Тръмп: Няма да търпим военната позиция на Зеленски дълго
Русия печели от забавянето на военната помощ за Украйна
Докато САЩ и техните съюзници търсят начини да преодолеят забавянето в доставките на военна помощ за Украйна, Русия е основният печеливш от тази ситуация. В същото време западните съюзници на Киев са поставени под сериозен натиск да намерят спешно решение, пише Виталий Шевченко за BBC.
Украинските запаси намаляват, а местното производство не е достатъчно
Украйна все още разполага с налични оръжейни запаси, но те се изчерпват бързо. В същото време местното производство не може да компенсира липсата на американска военна помощ, нито като количество, нито като качество.
Това създава сериозни предизвикателства за Киев в момент, когато фронтовата линия остава нестабилна, а руските войски продължават настъпателни операции в ключови зони.
Западните съюзници под натиск
Съюзниците на Украйна в Европа и НАТО са изправени пред необходимостта спешно да намерят алтернативни решения, за да компенсират забавянето на американската помощ. В противен случай украинската армия може да се окаже в затруднено положение през следващите месеци.
Кремъл очаквано реагира с оптимизъм
Докато Киев и неговите съюзници се опитват да намерят решение, Русия използва ситуацията в своя полза. Очаква се руските власти и държавните медии да представят забавянето като поредно доказателство за отслабващата подкрепа за Украйна от страна на Запада.
Прессекретарят на Кремъл вероятно ще направи изявление в следващите часове, в което Москва ще изрази задоволство от развитието на ситуацията.
Какво предстои?
С наближаването на решаващи месеци за войната, решението на САЩ и съюзниците им ще бъде от ключово значение за военния баланс в региона. Всяко забавяне може да даде допълнително стратегическо предимство на Русия, докато Украйна разчита на бързи и ефективни действия от страна на Запада.
"Ню Йорк таймс": Джей Ди Ванс е атакуващото куче на Тръмп в спора със Зеленски
Спирането на американската помощ засилва натиска върху Европа
Първата реакция на паузата в помощта за Украйна, наложена от Тръмп, дойде от френския министър по европейските въпроси Бенжамен Адад, който заяви, че трайното мирно споразумение може да бъде постигнато само чрез гаранции за сигурност. Според него решението на САЩ прави мира още по-далечна перспектива, тъй като „то само ще засили позициите на агресора на терен – Русия“, каза той в ефира на френска телевизия.
„Натискът трябва да бъде оказан върху агресора, а това е Русия“, подчерта Адад.
САЩ обаче очевидно не възприемат ситуацията по този начин, а цяла Европа усеща последствията от новата американска позиция спрямо Украйна и Русия. Може ли Европа да увеличи собствената си помощ за Украйна, както и да засили производството на оръжия и военните си разходи, при положение че дългогодишният ѝ съюзник вече не изглежда напълно надежден?
Спешната среща на върха на ЕС в Брюксел след два дни е насочена именно към този въпрос, като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще предложи цялостен план.
Първи поглед върху него ще получим още тази сутрин, когато тя ще говори за „масивно увеличение на отбранителния капацитет“, стъпвайки на сегашното мото на ЕС – „мир чрез сила“.
Според Международния институт за стратегически изследвания военните разходи в Европа са се увеличили с 11,7% през миналата година. Въпреки това, континентът остава силно зависим от военните способности на САЩ. Разходите на Европа за отбрана все още са наполовина по-малки от тези на САЩ, които възлизат на 968 милиарда долара (760 милиарда паунда).
Предизвикателството обаче не е само в повишаването на разходите, а и в координирането на покупките между страните членки на ЕС.
Зеленски за постигането на мир: Украйна работи заедно със САЩ и своите европейски партньори
Европа е готова да засили отбраната, заяви председателят на комисията на ЕС
Новите планове на ЕС за укрепване на отбранителната индустрия на Европа и увеличаване на военните способности биха могли да мобилизират близо 800 милиарда евро, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Говорейки на пресконференция днес, тя каза, че Европа е „готова да засили“ отбраната, добавяйки, че ЕС ще предложи да предостави на държавите членки повече фискално пространство за инвестиции в отбраната, както и 150 милиарда евро заеми за тези инвестиции, и ще се стреми да мобилизира и частен капитал.
„ Европа е готова да увеличи значително разходите си за отбраната – както за да реагира на спешността да действа в краткосрочен план и да подкрепи Украйна, така и за да отговори на дългосрочната нужда да поеме повече отговорност за собствената си европейска сигурност.“
Фон дер Лайен заяви: „Нуждаем се от масивно нарастване на отбраната, без никакво съмнение. Ние искаме траен мир, но трайният мир може да бъде изграждан само върху сила.“
"Europe is ready to assume its responsibilities.
— European Commission (@EU_Commission) March 4, 2025
ReArm Europe could mobilise close to €800 billion for a safe and resilient Europe.
This is a moment for Europe. And we are ready to step up."
— President @vonderleyen on the defence package pic.twitter.com/OiE8kH8FnK
Европа трябва да премине от думи към действия, казва чешкият премиер
Международната реакция продължава да идва, тъй като Европа се събужда с новината, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е спрял военната помощ за Украйна.
Чешкият премиер Петър Фиала заяви, че решението на Тръмп „подчертава спешната необходимост от фундаментално изменение на текущата политика на Европа“.
В пост в X той пише, че Европа „трябва да засили нашите икономически и военни способности и да поеме пълна отговорност за собствената си сигурност“.
Това изисква увеличаване на разходите за отбраната и засилена подкрепа за Украйна, казва Фиала.
„Не можем да позволим на агресивната политика на Русия, която застрашава всички нас, да успее. Ерата на разчитането на други да решават основни международни предизвикателства от наше име е приключила. Сега е време Европа да премине решително от думи към действия.“
Rozhodnutí prezidenta Trumpa jen ukazuje naléhavost změny dosavadní evropské politiky.
— Petr Fiala (@P_Fiala) March 4, 2025
Musíme být silnější, ekonomicky i vojensky, musíme se začít starat o vlastní bezpečnost, musíme dát do obrany více peněz. Starat se o vlastní bezpečnost také znamená podporovat ještě silněji…
Намираме се в ера на презареждане, казва ръководителят на ЕС, като представя плановете за отбрана
Повече информация от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която по-рано представи плановете на ЕС за увеличаване на разходите за отбрана.
„Ние сме в ера на презареждане“, заяви тя на пресконференция, преди да изложи плановете.
Краткото ѝ изказване пред медиите бе направено 48 часа преди среща на върха с лидерите в четвъртък, на която ще бъдат обсъдени предложените мерки.
Планът включва три предложения:
- Позволяване на страните да увеличат разходите за отбрана, без да се задействат механизми на ЕС срещу бюджетни дефицити.
- 150 милиарда евро за кредити за инвестиции в отбрана в области, които биха могли да бъдат полезни за защитата на ЕС като цяло – например, въздушна и ракетна отбрана, системи за борба с дронове и военна мобилност. Този инструмент ще помогне за обединяване на търсенето, а съвместното снабдяване ще намали разходите.ю
- Позволяване на страните да пренасочат средства, предназначени за програми на политиката за сближаване (т.е. политики, насочени към намаляване на разликите между по-развити и по-слабо развити региони), към разходи за отбрана.
Фон дер Лайен заяви, че нейният план може да мобилизира общо 800 милиарда евро за разходи за отбрана „за безопасна и устойчива Европа“.
„Европа е готова да поеме отговорност“, каза тя.
⚡️ Ursula von der Leyen announces ReArm Europe plan to boost European defense capabilities.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 4, 2025
"This is a moment for Europe and we are ready to step up," Ursula von der Leyen said.https://t.co/X9Nf5TSlDb
Кремъл заяви, че спирането на военната помощ от САЩ вероятно ще бъде „най-добрият“ принос към мира
На ежедневната пресконференция на Кремъл попитах говорителя на президента Путин за реакцията му на решението на САЩ да спрат военната помощ за Украйна. Това пише Стийв Розенберг за BBC.
„Разбира се, все още трябва да проверим подробностите“, каза Дмитрий Песков. „Ако това е вярно, то това е решение, което наистина може да натисне режима в Киев да започне процес на мирни преговори.“
По-късно в разговора Песков добави, че Съединените щати са били основният доставчик на оръжия за Украйна.
„Ако САЩ спрат тези доставки, това вероятно ще бъде най-добрият принос към каузата на мира“, каза той.
If the United States has really decided to suspend military aid to Ukraine, it may coerce the Kiev regime to engage in a peace process, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov said:https://t.co/BbECJhHbgR pic.twitter.com/6l7CTHaMyW
— TASS (@tassagency_en) March 4, 2025
Въпросите за подхода на Стармър към САЩ и Украйна може да нараснат
Ясно е тази сутрин, че стратегията на Великобритания за Украйна не е променена от решението на президента Тръмп относно военната помощ. Това коментира Хенри Зефман за BBC.
Както видяхме в Камарата на общините вчера, когато депутати от различни партии се наредиха да възхваляват сър Киър Стармър, това е стратегия, която има широка подкрепа сред политическия спектър, смята Зефман.
Но доколко е дълбока тази подкрепа?
Може би ще разберем скоро, пише авторът на BBC.
Едно е министър-председателят да обещае да направи всичко възможно, за да събере отново президентите Тръмп и Зеленски. Но за да бъде мост между двете страни, Стармър ще трябва с времето да има доказателства, че има влияние и от двете страни на този мост, категоричен е Зефман.
Към края на изказването си в Камарата на общините вчера министър-председателят беше попитан за съобщения в американските медии, че Тръмп обмисля да прекрати военната помощ, на което той отговори, че това не е неговото разбиране за позицията на САЩ. Очевидно той е грешал, пише още Хенри Зефман.
Стармър ще смята малките обиди като тази за напълно оправдани, ако стратегията му се изплати. Но ако не се изплати, ако временната пауза в помощта стане постоянна, ако не бъдат предложени гаранции за сигурността на САЩ, тогава скоро въпросите за подхода на Стармър към Украйна ще отстъпят място на много по-фундаментални въпроси за жизнеспособността на трансатлантическото партньорство, смята Зефман.
Фон дер Лайен с план за превъоръжаване на ЕС за 800 милиарда евро за 5 години
Полша: НАТО не е консултирано относно решението на Тръмп за спиране на военната помощ за Украйна
Членовете на НАТО не са били консултирани относно решението на САЩ да спрат изпращането на военна помощ за Украйна, съобщи Полша, член на военния алианс.
Говорителят на Министерството на външните работи Павел Вронски каза пред репортери, че решението е „много важно“ и ситуацията „е много сериозна“.
Той добави, че то е било взето „без да бъдат информирани или консултирани“ съюзниците на САЩ в оглавявания от тях военен алианс НАТО.
- Decyzja Donalda Trumpa jest bardzo poważna. Została podjęta bez żadnych informacji, ani konsultacji z sojusznikami NATO, czy grupą Ramstein zajmującą się wsparciem walczącej Ukrainy. Do tej decyzji odniesie się obradująca właśnie Rada Ministrów - rzecznik MSZ Paweł Wroński. pic.twitter.com/9b3fypP9Qf
— 𝕸𝖔𝖗𝖌𝖊𝖓𝖘𝖙𝖊𝖗𝖓 (@Morgenstern616) March 4, 2025
Жителите на Киев реагират на „предвидимото“ решение за спиране на американската помощ
Хората в Киев реагираха тази сутрин на решението за военната помощ, взето през нощта.
Пред агенция Reuters Людмила Чубик заяви, че според нея няма причина за безпокойство: „Това решение не е окончателно.“
Марианна Диянова, 18-годишна, нарече решението „предвидимо, защото Тръмп е луд“.
„Не се страхувам особено, защото беше предвидимо,“ добави тя.
„Ще намерим начин да се справим. Всичко ще бъде наред.“
Тя уточни още, че „сътрудничеството с американците вероятно е извън въпрос“, но ще изчака да види как ще се развият събитията.
От друга страна, друга местна жителка, Олена Билова, беше по-песимистично настроена:
„За съжаление, историята се повтаря. Не е за първи път Съединените щати да постъпват така. Но нека се надяваме, че американското гражданско общество и елитите на Европейския съюз няма да ни оставят сами.“
Ивайло Мирчев: Има проблеми по отношение на комуникацията с Украйна
Денис Шмигал: Украйна е решена да продължи сътрудничеството със САЩ
Украинският премиер Денис Шмигал заяви, че страната му е „твърдо решена да продължи сътрудничеството със Съединените щати“ след новината, че Вашингтон временно спира военната помощ за Киев.
На пресконференция Шмигал подчерта, че Украйна ще продължи да работи със САЩ „чрез дипломатически и други налични канали“, за да гарантира, че двете държави ще продължат „да се борят за траен мир“.
Той определи американската военна помощ като „критично важна“ и отбеляза, че подкрепата от САЩ е спасила хиляди украински животи.
Шмигал заяви, че мирно споразумение трябва да бъде постигнато, но „при условията на Украйна... като жертва“, като подчерта, че трябва да има и „наказание“ за Русия.
Освен това обяви, че Украйна е „готова да подпише“ споразумение за минерални ресурси, което би дало на САЩ достъп до украинските находища на редкоземни елементи.
Шмигал изрази благодарност към Съединените щати за тяхната подкрепа през последните три години.
Той благодари и на Европа за нейната помощ, като определи обявените наскоро от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен планове за допълнително финансиране на отбраната като „важна първа стъпка“.
BREAKING: Ukraine's Prime Minister says that they will continue to work with the US, via all available diplomatic channels, to try and overcome Donald Trump's pause in aid.https://t.co/T8lcbDZZYO
— Sky News (@SkyNews) March 4, 2025
📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/N6Ttwe5VF9
Украински депутат: Зеленски трябва да се извини на САЩ
Украински депутат призова президента Володимир Зеленски да поднесе извинение за поведението си по време на посещението си в Белия дом миналата седмица, когато той, Доналд Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс влязоха в остър спор пред камерите.
Олексий Гончаренко, член на опозиционната партия „Европейска солидарност“, заяви пред BBC Cymru, че Зеленски „трябваше да се държи по различен начин“ по време на срещата, „защото това не е детска градина, не е боксов мач. Става въпрос за живота на милиони хора“.
„Кое е по-важно – гордостта на президента Зеленски или животът на милиони хора, за които той носи отговорност? Той трябва да се извини.“
Миналия петък Зеленски посети Овалния кабинет във Вашингтон с надеждата за конструктивни разговори с американския президент и подписване на споразумение между Украйна и САЩ за минерални ресурси.
Разговорът обаче бързо се провали пред очите на световните медии, след като Тръмп и неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс настояха Зеленски да изрази по-голяма признателност за годините на американска подкрепа.
Напрежението особено ескалира между Зеленски и Ванс, като последният обвини украинския президент, че „се опитва да води съдебен процес“ пред американските медии.
Минути след разгорещения сблъсък Тръмп написа в Truth Social, че Зеленски може „да се върне, когато е готов за мир“.
White House expects Zelensky to make public apology - Fox News
— F̳̿͟͞l̳̿͟͞i̳̿͟͞c̳̿͟͞k̳̿͟͞ (@Flick1_) March 4, 2025
'A senior official told me nothing would happen with this resources deal until Zelensky came out and apologized publicly on camera for the way he behaved in the Oval Office.'
Grovel time for the hobgoblin. pic.twitter.com/r09Jso7LeZ
Украинският премиер: Страната увеличава производството на оръжие
Украинският министър-председател Денис Шмигал направи нови изявления пред журналисти.
Той заяви, че през трите години след пълномащабното нахлуване на Русия Украйна е преживяла „различни моменти, в които помощта е била забавяна“.
По отношение на продължаващите бойни действия Шмигал подчерта: „Ние, украинците, нямаме избор... Врагът не ни дава почивка.“
Той увери, че „при всички обстоятелства сме сигурни, че снабдяваме армията си с всичко необходимо“.
През тази година Украйна планира да увеличи вътрешното производство на оръжие с 50%, добави премиерът, като подчерта, че страната ще може да покрие „всички свои нужди“ в областта на военноморските технологии и наземните дронове.
Освен това Украйна вече произвежда собствена артилерия и до края на годината ще успее напълно да задоволи нуждите си чрез вътрешното производство, заяви Шмигал.
❗️We are currently producing about a third of the weapons we need, our goal is at least 50 percent, - 🇺🇦Ukrainian Prime Minister Shmyhal pic.twitter.com/zmgNO2Wj8b
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) March 4, 2025
Какво се случи?
През изминалата нощ стана ясно, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е спрял доставките на военна помощ за Украйна. Това предизвика вълна от реакции от страна на Украйна, Русия и Европа.
Ето най-важното, което трябва да знаете:
- Украинският премиер заяви, че страната му е „решена“ да продължи сътрудничеството си със САЩ въпреки съобщението на Белия дом.
- Денис Шмигал също обяви, че Украйна ще увеличи производството на оръжия и е „готова да подпише“ споразумението за редките минерали със САЩ, което Доналд Тръмп активно подкрепя.
- Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Европа е готова да увеличи разходите за отбрана, като подчерта, че „се намираме в епоха на превъоръжаване“ и континентът трябва да „засили“ своята отбрана.
- Междувременно Русия приветства решението на САЩ, като говорителят на Владимир Путин го определи като „най-добрият принос“ за постигането на мир.
- Все още няма официален коментар от Доналд Тръмп относно решението. Снощи представител на Белия дом заяви, че президентът е „фокусиран върху мира“.
- Войната продължава – Украинските военновъздушни сили съобщиха, че през нощта Русия е изстреляла 99 дрона срещу страната, като повечето от тях са били отблъснати.
Кой може да замени Зеленски, начело на Украйна
Остава неясно как Украйна ще се възползва от сделката за минералите
В замяна на достъпа до обширните природни ресурси на Украйна, Доналд Тръмп отказва да предостави реални гаранции за сигурност. Той заявява, че вярва, че Владимир Путин иска мир, но последните изказвания от Москва предполагат обратното, пише Виталий Шевченко за BBC.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че Русия има намерение да завземе изцяло четири украински региона, които Русия претендира като свои (Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие), ако не и повече.
Говорителят на Путин, Дмитрий Песков, все още настоява, че всички първоначални цели на "специалната военна операция" трябва да бъдат изпълнени.
🇵🇱❗️ "Polish border reports confirm that US aid to Ukraine has been suspended", says Polish Prime Minister Tusk. pic.twitter.com/ri2EZSOxIW
— The Ukrainian Review (@UkrReview) March 4, 2025
Доналд Туск: Гранични доклади от Украйна потвърдиха, че американската помощ за страната е спряна
Туск каза на пресконференция преди седмичното заседание на правителството във Варшава, че информацията е получена както от границата, така и от международния хъб за доставки на помощ за Украйна на летище "Ясионка" близо до град Ржежув, югоизточна Полша.
„Днес беше обявено решение за спиране на американската помощ за Украйна и възможно започване на вдигане на санкциите срещу Русия“, заяви Туск.
„Нямаме основание да мислим, че това са просто думи. Доклади, постъпващи от границата, също и от нашия хъб в Ясионка, потвърдиха обявленията от американска страна. Ситуацията е сериозна. Не трябва да убеждавам никого, че тя изисква специално внимание от страна на правителството“, каза той на министрите.
Germany’s Incoming Chancellor Accuses Trump and Vance of ‘Manufactured Escalation’ Against Zelensky https://t.co/GkymhswmFu #gatewaypundit via @gatewaypundit
— bill (@shortman5427) March 3, 2025
Зеленски провежда „продуктивни“ разговори с бъдещия канцлер на Германия
Володимир Зеленски разкри, че е обсъдил "по-нататъшно сътрудничество" между Украйна и германския канцлер в очакване Фридрих Мерц, в първите си коментари след като САЩ обявиха, че спират военната помощ.
„Координирахме нашите позиции и оценявам неговата подкрепа. Украйна високо цени усилията на Германия за възстановяване на европейската сигурност и за защита на живота в нашата страна“, пише украинският президент в X след разговора си с Мерц.
„Помним, че Германия е лидер в доставките на системи за противовъздушна отбрана за Украйна и играе решаваща роля в осигуряването на нашата финансова стабилност.“
В понеделник Мерц описа размяната на реплики между президентите на САЩ и Украйна в петък – при която те се скараха пред камерите – като „производствено ескалиране“ и заяви, че Европа сега трябва да действа независимо и бързо.
BREAKING: Keir Starmer's spokesman has said the prime minister spoke to Donald Trump last night to discuss Ukraine but declined to comment on the plans to pause US military aid.@tamcohen has more on the conversation between the two leaders.https://t.co/THiio4ibkp
— Sky News (@SkyNews) March 4, 2025
📺 Sky 501 pic.twitter.com/HQEb4t2jhr
Стармър е разговарял с Тръмп снощи
Британският премиер сър Киър Стармер е провел телефонен разговор с американския президент Доналд Тръмп в понеделник вечерта.
Докладът от днешната среща на Кабинета не уточнява дали разговорът е бил преди или след като Тръмп обяви, че ще спре военната помощ за Украйна.
Той посочва, че Стармер е бил категоричен, че мирното споразумение "трябва да бъде подкрепено от силни гаранции за сигурността, включително от 'коалиция на желаещите', готови да защитават и гарантират мира, с подкрепата на САЩ за възпирането на Путин от връщането му".
„И всяко споразумение трябва да бъде основано на силна, суверенна и сигурна Украйна. Той заяви, че ще продължи да води разговори с висока скорост и подчерта важността на тази работа за британската сигурност.“
Докладът добавя, че САЩ са "незаменим" съюзник на Великобритания.
JD Vance accused of 'deeply disrespectful' comment about British troops | Politics News
— Hmmm...🤔 (@HmmmNiceee) March 4, 2025
https://t.co/rE6ZofUAxd
Ванс отвръща на обвиненията, че е проявил неуважение към британските войски
Британски политици критикуваха Джей Ди Ванс за интервюто, което даде за Fox News миналата вечер.
Една от репликите му привлече значително внимание в Обединеното кралство: Ванс заяви, че предложената от САЩ сделка за редки минерали – която все още не е подписана – е "много по-добра гаранция за сигурност от 20 000 войници от произволна държава, която не е водила война в последните 30 или 40 години".
Неговите забележки бяха интерпретирани от много британски медии, политици и военни служители като насочени към Великобритания и Франция – единствените две държави, които досега заявиха, че биха били готови да изпратят мироопазващи войски в Украйна, ако и когато войната приключи.
„Неуважително е да се пренебрегва такава служба и жертва“, пише в X сенчестият министър на отбраната Джеймс Картлидж.
Подобни коментари направи и бившият министър за ветераните Джони Мърсър, който също нарича Ванс „клоун“.
Депутатът от Либералдемократическата партия Хелън Макиър, бивша капитан, заяви, че Ванс „изтрива стотиците британски войници, които загубиха живота си в Ирак и Афганистан, от историята“.
В отговор Ванс написа на X: „Това е абсурдно нечесно. Аз дори не споменавам Великобритания или Франция в клипа, двете от които воюваха храбро заедно със САЩ през последните 20 години и повече.“
#Ukraine has struck important Russian facilities. General Staff confirmed that is oil infrastructure is among them.
— Babel.ua: Ukraine at war (@UaBabel) March 4, 2025
Thus, in the Rostov region of #Russia, Ukrainian fighters attacked oil pumping infrastructure, which the Russians used to meet the needs of their army.
The UAV… pic.twitter.com/HMV0lQGYy6
Украинските военни съобщиха, че са ударили руски петролни съоръжения
Украинската армия съобщава, че е извършила няколко удара срещу руската енергийна инфраструктура през нощта.
В публикация в социалните медии Генералният щаб на Украйна съобщава, че силите на дроновете, в сътрудничество с други части на армията, са атакували нефтопомпена станция в Ростовска област, причинявайки експлозии и пожар.
Отделно, Украйна е ударила нефтената рафинерия в Сизран, Самарска област, като също е възникнал пожар, заяви генералният щаб.
При третата атака Украйна е нападнала газопровод в Сохрановка, Ростовска област, съобщава докладът.
Тръмп отвърна на удара, обяви жестоки мерки срещу протестиращите
Войници: Цената на прекратяване на помощта ще се измерва в животи и страдания
Украински войници споделиха своята реакция на спирането на американската военна помощ пред BBC.
Жена на 25 години заявява, че е "много трудно да се каже" колко дълго могат да устоят без подкрепата на САЩ.
"Истинската цена на спирането на помощта от САЩ ще се измерва в животи, в повече сираци, в повече страдания", казва тя.
Командир от Курска област в Русия на 31 години казва, че в тази област могат да "извършват натиск върху тях безкрайно".
Относно помощта, войникът не изглежда притеснен: "Всички знаем, че ресурсите на Украинските въоръжени сили са безкрайни. Ще продължим да ги удряме колкото е нужно."
Командир Серхий, от посока Купянск, добавя, че много домове на фронтовата линия са били възстановени с помощ от САЩ и те използват храни и медицински доставки от тях.
Тръмп се обръща към Конгреса в първата си реч за втория мандат
Украйна увеличава усилията си за намаляване на зависимостта от САЩ
Поради цялата несигурност относно военната помощ от САЩ при Доналд Тръмп, Украйна наскоро засили усилията си за укрепване на отбранителната си индустрия и намаляване на зависимостта си от американска подкрепа. Това посочва Олех Черниш за BBC.
Докато украинските сили все още разчитат на САЩ за критични системи като противовъздушна отбрана и ракети с голям обсег, украински официални лица, говорещи пред BBC, подчертават, че са постигнали значителен напредък в производството на въоръжение в страната.
Източници на правителството съобщават, че 40% от оръжията, използвани на фронтовата линия, вече се произвеждат в Украйна. Те се надяват, че миналогодишният износ на отбранителни стоки на стойност 9 милиарда долара ще се удвои в следващите години.
Те отдават голямо значение на производството на дронове като основен успех. Високопоставен украински представител казва пред BBC, че 95% от разузнавателните, ударните и FPV дронове вече се сглобяват в Украйна, вместо да се внасят от Китай или САЩ.
Според Владислав Белбас, ръководител на водещата частна отбранителна фирма Ukraine Armour, Украйна вече напълно покрива нуждите си от бронирани превозни средства и артилерийски системи.
Въпреки тези постижения, украински източници признават, че нямат алтернатива на определени високотехнологични американски системи, като противовъздушната отбрана Patriot.
„Работим върху заместител. Но в света има само около пет държави, които произвеждат собствени противовъздушни системи, така че замяната на американските ще бъде доста трудна“, казва военен източник на Украйна пред BBC.
Украйна също работи върху задълбочаване на връзките си с европейски доставчици, тъй като става ясно, че преодоляването на зависимостта от САЩ вече е още по-належащ приоритет.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Ще рухне ли Украйна без военната помощ на САЩ
Последните дни на Джийн Хекман: Какво се случи в дома на легендарния актьор?
Маскирани обират дом три пъти за седмица, докато собствениците са вкъщи