30

Д окато спечелилият президентските избори в САЩ Доналд Тръмп се готви да встъпи в длъжност на 20 януари, неговият екип се подготвя да се справи с две външнополитически кризи - войната на Русия срещу Украйна и множеството конфликти в Близкия изток, които новоизбраният президент обеща да реши бързо, посочва „Ройтерс“. Миналата седмица обаче Тръмп беше по-фокусиран върху отправянето на заплахи срещу съюзници на САЩ като Панама и Дания, чиято отвъдморска територия е Гренландия. Преди това пък той отправи коментари, привидно на шега, че Канада трябва да стане 51-ият щат на САЩ, отбелязва агенцията.

Защитниците на подхода на Тръмп казват, че той е просто убеден привърженик на политиката „Америка на първо място“, коментира „Ройтерс“. Това означава ожесточено отстояване на интересите на Америка - икономически или други - при контактите с приятелски страни и до голяма степен пренебрегване на последствията, пред които могат да бъдат изправени съюзниците, посочва агенцията.

„Идеята е, че това, което е добро за Америка, е добро и за останалия свят“, казва Виктория Коутс, високопоставен служител по въпросите на националната сигурност по време на мандата на Тръмп от 2017 до 2021 година. „Така че той гледа с ясен поглед на това какви са интересите на Америка във всяка една ситуация“, добавя тя.

Летището в Гренландия ще обслужва бойни самолети заради Тръмп

В предизвикала множество коментари публикация в платформата „Трут Соушъл“ миналата седмица на връх Рождество Тръмп пожела „Весела Коледа на всички“, включително и на „прекрасните войници на Китай, които с любов, но незаконно, оперират Панамския канал“, след което той взе на прицел и Канада и Гренландия, за които също предположи, че биха могли да се развиват по-добре под управлението на САЩ, съобщава „Фокс Нюз“.

Тръмп повтори твърдението си, че американските превозвачи са принудени да плащат „абсурдни“ и „прекомерни“ цени за преминаване през Панамския канал. Той посочи, без да дава доказателства, че китайските интереси придобиват прекомерно голямо влияние върху водния път - нещо, което панамските лидери твърдо отричат, отбелязва американската консервативна медия.

Тръмп също така подигравателно нарече канадския премиер Джъстин Трюдо „губернатор“, като повтори неотдавнашното си предложение Канада да бъде превърната в американски щат. Тръмп също така посочи, че „смята, че собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост“ по причини, свързани с националната сигурност и „глобалната свобода“.

Защо Тръмп иска да купи Гренландия?

Дългата публикация на Тръмп в социалната му мрежа подхрани опасенията на някои световни лидери, които внимателно следят действията на Тръмп и изявленията му през последните седмици за признаци на това как той възнамерява да управлява през втория си мандат, отбелязва „Фокс Нюз“.

Този тип коментари обикновено се обменят на коледната трапеза след консумация на алкохол и тогава могат да бъдат осмивани или подминати без притеснения, пише в. „Гардиън“. На 78-годишния Тръмп обаче му остава по-малко от месец от това да получи достъп до ядрените кодове и да стане главнокомандващ на най-силната армия в света, посочва вестникът. Никой не е съвсем сигурен дали да приема изказванията му буквално или сериозно - или и двете, коментира британското издание.

Вестникът цитира Рийд Гейлън, президент на продемократичната организация "ДжойнДъЮниън" (JoinTheUnion), според когото „Човекът е трол от близо 80 години. Проблемът е, че сега той се оказва трол, който е на път да управлява отново най-могъщата държава, която човечеството някога е познавало. Той иска да прави тези коментари, защото иска да предизвика скандал. Иска, доколкото смята, че може да ги предизвика, страх или паника. Хаосът е разменната монета в неговото царство и винаги ще бъде така, защото единственият начин той да се чувства начело е когато нещата са извън контрол“, смята Гейлън.

Китай: Заплахите на Тръмп няма да решат проблемите на САЩ

На пръв поглед всичко това изглежда като политически театър на абсурда, но Тръмп има навика да превръща немислимото в мислимо и невероятното - в неизбежно, отбелязва „Гардиън“.

„Трябва да го приемем на сериозно. Ако той се появи в Копенхаген с чек за един трилион долара за Гренландия, може би датчаните ще го приемат - не знам. Но не забравяйте също така, че това е човек, който всъщност никога не е плащал за нищо през живота си, така че всеки път, когато каже "искам да го купя", това не е начинът, по който той работи“, предупреждава Гейлън.

През първия си мандат в Белия дом Тръмп направи множество необмислени изявления, включително предложение да се използват ядрени оръжия срещу урагани и да се инжектира белина за лечение на ковид, посочва „Гардиън“. Вторият му мандат обаче вече започва да се усеща различно - Тръмп изглежда по-смел, по-добре организиран и по-решителен, отбелязва вестникът.

Многократните подмятания на Тръмп по адрес на канадския премиер Джъстин Трюдо, че е губернатор на щат на САЩ, може и да изглеждат като подигравки, но някои представители на Републиканската партия смятат, че това е стратегия на новоизбрания президент да спечели предимство в търговските преговори, коментира „Хил“.

Какво се случва във Венецуела

„Доста плашещо е, че той не вижда проблеми в отправянето на подобни заплахи към най-близкия съюзник на Америка“, казва Матю Лебо, професор по политически науки в Западния университет в Онтарио и гостуващ професор в Университета "Макгил".

Лебо посочва, че някои канадски лидери не са сигурни какво да правят със забележките на Тръмп и как да реагират. „Не е ясно коя от стратегиите е правилна за справяне с един такъв хулиган. Дали да бъдеш мил и да му дадеш нещо, което иска, или да се опиташ да го заплашиш в отговор“, казва Лебо.

Всеобхватната мисия за противодействие на Русия и Китай е общата нишка, която свързва коментарите на Тръмп за Канада, Гренландия и Панама, твърди служител на преходния екип на Тръмп, цитиран от в. „Уошингтън Поуст“.

„Това не са празни приказки, във всичко това има последователна свързваща тъкан“, казва служителят, говорил при условие за анонимност. „Тръмп знае какви лостове да дръпне и какви предпазни огради има, и е на власт, за да използва тези лостове“, добавя той.

По-рано този месец канадски официални представители обявиха план за увеличаване на разходите за охрана на границите и използване на екипи с кучета и изкуствен интелект за залавяне на незаконни наркотици. Служителят сочи това като ранен показател за успеха на стратегията на Тръмп.

Не всички обаче са убедени, че изказванията на Тръмп са част от някаква тактика, коментира „Уошингтън Поуст“. Бившият републиканец Карлос Курбело заяви пред Ем Ес Ен Би Си, че посланията на Тръмп могат "да влошат“ отношенията между САЩ и други страни, което може да затрудни изграждането на международни съюзи в бъдеще. „Подобни обиди биха могли да ги провокират към конфронтация със Съединените щати“, смята Курбело. „Тук има риск, дори ако това е тактика за водене на преговори“, добавя той.

Фокусът на Тръмп върху Западното полукълбо, а не върху директното противопоставяне срещу Русия и Китай, показва, че той е „по-малко убеден, че можем да влияем на резултатите в областта на националната сигурност в други театри по света“, където САЩ имат по-малко влияние, смята Райън Бърг, директор на Американската програма и ръководител на инициативата „Бъдещето на Венецуела“ в Центъра за стратегически и международни изследвания - непартийна организация с нестопанска цел, базирана във Вашингтон и специализирана по въпросите на националната сигурност.

Експанзионистичната реторика на Тръмп напомня на времето, когато силата на една страна се е определяла от територията, която тя е контролирала, а не от по-разпространените форми на влияние - военни, икономически, културни и дипломатически - които президентите на САЩ преследват след края на Втората световна война, казва Даниел Имерваер, професор по история в Северозападния университет и автор на книгата „Как да скрием една империя, история на американския империализъм".

„Нищо от това, което той казва, не би звучало странно през 19-и век“, казва Имерваер и добавя, че Тръмп е възприел по-силов подход към американската дипломация, като изглежда му липсва търпение за „хитрата смесица от сътрудничество и гъвкавост“, която е в основата на американската дипломация през по-голямата част от миналия век.

В случаите с Гренландия и Панама става въпрос както за търговски интереси, така и за интереси в областта на националната сигурност, коментира в. „Ню Йорк Таймс“. 

Тръмп дори не е първият президент, който изтъква това - Хари Труман иска да купи Гренландия след Втората световна война, като част от стратегията си през Студената война за обкръжаване на съветските сили, посочва вестникът. Тръмп може да изтъкне подобен аргумент, особено в момент, когато Русия, Китай и САЩ са в съперничество за контрол на арктическите маршрути за търговско корабоплаване, отбелязва изданието.

„Беше ли лудост, когато САЩ придобиха Аляска? Беше ли лудост, когато САЩ построиха Панамския канал?“ - пита риторично Шери Гудман, бивш служител на Пентагона и старши сътрудник на Полярния институт към базирания във Вашингтон мозъчен тръст Център „Уилсън“. Гудман, чиято книга „Умножаване на заплахите: Климатът, военното лидерство и борбата за глобална сигурност“ е посветена отчасти на темата за Арктика, смята, че САЩ имат силен интерес да гарантират, че Китай няма да може да развие силно присъствие в Гренландия.

„Искаме да контролираме всички тези територии, които са в близост до нашата континентална територия, за да сме защитени, а също и да не може противникът да ги използва в наш стратегически ущърб“, казва Гудман. „От друга страна, има международно право, международен ред и суверенитет, а Гренландия все още е част от Дания“, добавя обаче тя.

По отношение на Панама Тръмп може би таи и известна лична неприязън, посочва „Ню Йорк Таймс“. През 2018 г. панамските власти отнеха от "Тръмп Органайзешън" сградата на "Тръмп Интернешънъл Хотел" в Панама след продължителна съдебна битка между семейството на новоизбрания президент и мажоритарния собственик на имота. Впоследствие знакът с името Тръмп беше свален от сградата.

Малцина експерти очакват Тръмп да обяви война на Канада, Дания или Панама, но възприемат коментарите му като комбинация от блъфиране и сплашване, целяща да извади съюзниците от равновесие и да постигне по-малки победи, коментира „Гардиън“. Тези негови коментари обаче рязко контрастират с многократните похвали, които отправя към някои лидери, включително руския президент Владимир Путин, който нахлу в Украйна през 2022 г., отбелязва изданието.

„Удивително е, че в 21-ви век все още говорим за глобални сили, които се опитват да отнемат, със сила или чрез натиск, територии от други страни. Имаме примера на Путин, който се опитва да си върне Украйна. Имаме примера с Китай, който се опитва да отнеме големи части от Южнокитайско море. Сега имаме Тръмп, който по същество се опитва да принуди и Гренландия, и Панама да се откажат от територии против волята си, а това нарушава всички основни принципи както на международното право, така и на международната стабилност“, казва Брет Бруен, бивш служител, отговарял за контактите със света в Белия дом на Барак Обама.

„Това отваря кутията на Пандора с кризи, които вероятно няма да бъдат овладени, защото ако Тръмп може да заплашва територията на други страни, то (Реджеп Тайип) Ердоган (от Турция) и Мохамед бин Салман (от Саудитска Арабия) и цял куп други неприятни лидери ще направят същото“, добавя Бруен.

Експанзионистките коментари на Тръмп са особено необичайни, защото той в миналото остро е критикувал авантюрите на САЩ в чужбина, коментира "Гардиън". Той не участва във войната във Виетнам, критикува инвазията на Джордж Буш-младши в Ирак и често се хвали, че по време на първия си мандат не е вкарал САЩ в нови войни.

„Сегашните му коментари са само предястие преди основното меню през втория мандат на Тръмп. Той ще бъде отново президент. Става дума за хаос. Става дума за непредсказуемост. Става дума за един вид луд подход към най-влиятелния пост на планетата Земя. Това е ужасяващо“, смята Лари Джейкъбс, директор на Центъра за изследване на политиката и управлението в Университета на Минесота.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 30
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

30 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Уошингтън пост“ спря карикатура, изобразяваща Безос, кланящ се на Тръмп

„Уошингтън пост“ спря карикатура, изобразяваща Безос, кланящ се на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Карикатурата изобразява Безос, основателя на Facebook Марк Зукърбърг и други, коленичили и държащи торби с пари пред Тръмп

Летището във Франкфурт предупреди за възможна отмяна на полети в неделя

Летището във Франкфурт предупреди за възможна отмяна на полети в неделя

Свят Преди 5 часа

Особено силно засегнати може да бъдат сутрешните полети

След скандални кадри с танци с новородени: Проверяват болницата в Сливен (ВИДЕО)

След скандални кадри с танци с новородени: Проверяват болницата в Сливен (ВИДЕО)

България Преди 8 часа

В клипа служителките танцуват с бебетата в ръце на фона на поп фолк музика

Зеленски: Дроновете компенсират недостига на други оръжия

Зеленски: Дроновете компенсират недостига на други оръжия

Свят Преди 8 часа

Той посочи, че дроновете "вече са променили войната"

Русия разчиства плажовете след нефтения разлив в Черно море, обяви извънредно положение в Крим

Русия разчиства плажовете след нефтения разлив в Черно море, обяви извънредно положение в Крим

Свят Преди 9 часа

В днешното почистване на замърсената почва са се включили повече от 10 000 души

Осем души загинаха при пожар на зеленчуков пазар в Китай (ВИДЕО)

Осем души загинаха при пожар на зеленчуков пазар в Китай (ВИДЕО)

Свят Преди 9 часа

Най-малко петнадесет са ранените

Протест в Кюстендил заради катастрофата с коне

Протест в Кюстендил заради катастрофата с коне

България Преди 9 часа

Проблемът с конете на пътя е от повече от 20 години

<p>Почина най-възрастният човек на планетата (СНИМКИ)</p>

Почина най-възрастният човек на планетата

Свят Преди 9 часа

Със своите братя и сестри тя е преживяла световни войни и пандемии, както и технологични пробиви

<p>Летището в Дамаск ще започне да изпълнява международни полети, ето кога&nbsp;</p>

Летището в Дамаск ще започне да изпълнява международни полети

Свят Преди 10 часа

Вътрешните полети на летището в Дамаск бяха възобновени на 18 декември

Русия и Беларус влязоха в остър спор

Русия и Беларус влязоха в остър спор

Свят Преди 10 часа

Ето за какво спорят двете държави

Челен сблъсък между две коли по пътя Пловдив - Карлово

Челен сблъсък между две коли по пътя Пловдив - Карлово

България Преди 10 часа

Затруднено е движението в района

Иззеха над 300 вейпа в София, съдържащи психоактивни субстанции

Иззеха над 300 вейпа в София, съдържащи психоактивни субстанции

България Преди 11 часа

Установено, е че разпространението е извършвано, чрез поръчки от интернет сайт

<p>Депутат получи заплахи от крайнодясна терористична групировка (СНИМКИ)</p>

Германски депутат получи заплахи от крайнодясна терористична групировка

Свят Преди 11 часа

Писмото обвинява Линд в "омраза към германците"

Атака в Ню Орлиънс: Разследва се пътуването на заподозрения до Египет

Атака в Ню Орлиънс: Разследва се пътуването на заподозрения до Египет

Свят Преди 11 часа

Разследващите се опитват да установят дали Джабар е действал сам или е имал съучастници

САЩ: Доставките на газ от Русия за ЕС могат да бъдат възобновени при това условие

САЩ: Доставките на газ от Русия за ЕС могат да бъдат възобновени при това условие

Свят Преди 12 часа

Това условие спомена в разговор с ТАСС американски политолог, който помоли името му да не се разкрива

<p>Това може да съдържа улики за катастрофиралия самолет в Южна Корея</p>

Южна Корея приключва разчитането на записа от катастрофиралия самолет

Свят Преди 12 часа

Точната причина за катастрофата на Boeing 737-800 все още не е известна