20

П резидентът на САЩ Доналд Тръмп премина през Европа като ураган.

Той попита защо страната му е длъжна да защитава съюзниците си, критикува „нечестните” търговски практики на европейците, заклейми Великобритания и Германия като твърде меки спрямо имиграцията и заяви, че руският президент Владимир Путин заслужава също толкова доверие, колкото американските разузнавателни агенции, коментира Тим Листър в Си Ен Ен (CNN).

Тръмп: Русия контролира напълно Германия

Тръмп "под обстрел" след срещата с Путин

Путин: Русия и САЩ трябва да заемат лидерската позиция

Тръмп потвърди ролята си на поддръжник на „Брекзит” и се оплака, че всички се възползват от САЩ. „Преговорите с Путин ще са доста по-лесни, отколкото разговорите със съюзниците“, каза той.

За него всичко бе въпрос на финансова транзакция, на етикетче с цената и сделка. На съществените въпроси бе обърнато твърде малко внимание.

На почти на всяка крачка, туит след туит, той се надсмиваше на либералния западен ред, изграден от пепелта от Втората световна война, гарантиран от институции като НАТО и ООН и защитен под американския ядрен чадър. Ред, който гарантира на голяма част от света мир и просперитет.

Бившият американски вицепрезидент Джо Байдън миналата седмица заяви, че Тръмп, съзнателно или не, е подпомогнал дневния ред на Путин, който преди всичко е насочен към разрушаването на либералния западен ред, който се изправя срещу Съветския съюз и поддържа всичко, което руският лидер презира.

Но дали този ред наистина е в опасност и ако е така, какво би могло да го замени?

Ставащото създава асоциации с 30-те години на миналия век, когато последиците от икономическата криза, протекционизмът, враждебността към малцинствата, разпадането на международните институции и чувството, че демокрацията се е провалила, позволиха да се утвърди фашизмът.

Това сравнение лесно може да бъде оборено – все пак живеем в епоха на сравнително пълна заетост. Както изглежда не сме на прага на война и фашистките сили не се въоръжават. Паравоенни групи не обикалят по улиците, повечето национални държави са по-силни, отколкото през 30-те години на миналия век, а концепцията за правата на човека сега е дълбоко вкоренена в демократичните общества.

Когато се съмнявате, цитирайте Марк Твен, който е казал, че „Историята не се повтаря, но много често се римува”. И ако спомените от 30-те години на миналия век са поизбледнели, има много съвременни тенденции, които са също толкова плашещи.

Най-очебийното сравнение е възраждането на икономическия национализъм. Тръмп нарече Транстихоокеанското партньорство измама, атакува Северноамериканското споразумение за свободна търговия като най-лошата сделка в историята и наложи мита на вноса от Китай, Европа и други страни – като се закани и за допълнителни налози.

Не е изненадващо, че историците припомниха скандалния закон „Смуут-Харли” от 1930 година, с който бяха наложени високи мита на търговските партньори на Америка. Аргументите на поддръжниците на този закон - че американската индустрия и селско стопанство имат нужда от защита от нечестната конкуренция – са твърде подобни на тези, използвани от Тръмп днес. Във всеки случай действията на САЩ предизвикаха ответни мерки и глобална криза.

Днес световната икономика изглежда доста по-силна, а безработицата е в пъти по-ниска.

Трудно е да се разбере и как днешните полуфашистки групи могат да внесат смут в добре уредените държави, дори да сме на прага на нова Велика рецесия. Същевременно не е чудно, че фракция от крайнодесни групи се чувства силна - особено с подкрепата на националистите – евроскептични партии, които управляват или са на път да поемат властта в Европа.

Може да не сме изправени пред повторение на събитията от 30-те години на миналия век, но нашата епоха си има собствени недостатъци.

Възходът на популизма не започна с Тръмп или „Брекзит”. Според Стив Банън, бившият идеологически наставник на американския президент, всичко започва с финансовата криза от 2008 г., когато било падението на стария капитализъм.

Проектът за националната заетост през 2012 г. установи, че 58% от новите работни места в САЩ след рецесията са за позиции с минимално заплащане, а именно по-малко от 14 долара на час. Милиони работни места със средно възнаграждение са изчезнали.

Безработицата е ниска, но все пак новосъздадените работни места са лошо платени и за ниско квалифицирани служители.

Неравенството се е задълбочило драстично. В САЩ най-богатият 1% от населението държи 20% от националния доход до 2016 г., а по-бедните 50% - само 13%. Тенденцията, макар и по-малко плашеща, е сходна и в Европа. А повечето изследвания показват, че именно заплатите и перспективите на най-бедните работници могат да бъдат засегнати от масовия приток на имигранти.

Политиците популисти - Доналд Тръмп, Найджъл Фарадж от Партията за независимост на Великобритания, италианският министър на вътрешните работи Матео Салвини - експлоатират умело антиимигрантските нагласи. „Обичам ниско образованите”, дори заяви Тръмп през 2016 г. Тези политици обявяват, че обикновените хора са били забравени от „либералните елити”, включително разглезените международни бюрократи, британските капиталисти и медиите с „фалшиви новини” - това, което Хитлер нарича „lugenpresse”, или „лъжливата преса”.

Критиците казват за Тръмп, че той е овладял тази риторика до съвършенство, като описва някои страни като „помийни ями” и обвинява опонентите, си че искат нелегални имигранти от Централна Америка, „независимо колко лоши могат да бъдат, заливайки като паразити нашата страна”.

И всичко това се простира извън пределите на САЩ. Въпреки изминалото близо десетилетие след Голямата рецесия, нетърпимостта и расизмът процъфтяват. Как настроението да не е мрачно, когато живееш в очакване на следващата икономическа криза, особено след като обещаните добре платени работни места не са създадени? И кой ще бъде изкупителната жертва в случая?

И докато старите и сигурни устои се рушат, Меркел обяви, че имиграцията е екзистенциален въпрос за Европа и че „ние, европейците, трябва да се борим за собственото си бъдеще и съдба”. Тя заяви по време на митинг през май: „В известна степен епохата, в която можехме напълно да разчитаме на другите, приключи”.

Проблемът е, че на фона на „Брекзит” и противоречията по въпроса за имиграцията, Европа изглежда зле подготвена да вземе съдбата в собствените си ръце, особено след като Русия изглежда има намерение да се намеси в европейската политика.

Световният либерален ред е под атака от многобройни фронтове, защото е загубил доверието на хората, които се чувстват изоставени – това мнение беше изказано от бившия британски премиер Маргарет Тачър преди 40 години.

Както Мартин Улф попита във „Файненшъл таймс”: „Трябва ли да очакваме старата Америка да се завърне обратно? Не, докато някой не намери по-политически успешен начин да посрещне нуждите и тревогите на обикновените хора”.

Същият въпрос може да бъде зададен и за Европа, посочва Тим Листър.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 20
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

20 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България привика посланика на КНДР заради Украйна

България привика посланика на КНДР заради Украйна

България Преди 52 минути

Българската страна препотвърди позициите си

Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Любопитно Преди 1 час

Старши мениджърът в отдел „Клиентско изживяване“ в телекома се включи в инициативата „Мениджър за един ден“ на Junior Achievement

а

Останки от делфин са открити на плажа в Ню Джърси

Свят Преди 2 часа

Месото на делфина е било напълно отстранено с чисти разрези от остър инструмент

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

България Преди 2 часа

Жалбата се подава от "Възраждане" като потърпевш

<p>Памела, Бети, Принс - коя е Бионсе на Хелоуин</p>

Бионсе избра за Хелоуин да е... Памела Андерсън, Принс и Аполония и Бети Дейвис

Любопитно Преди 3 часа

Певицата изглежда обича да влиза в различни роли

Ричард Гиър напуска Америка заради младата си съпруга

Ричард Гиър напуска Америка заради младата си съпруга

Любопитно Преди 3 часа

Феновете на актьора се страхуват, че Гиър планира да прекрати кариерата си

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

България Преди 3 часа

Кметът Терзиев посочи, че миенето на улиците, почистването и окосяването са важни мерки

Снимката е илюстративна

Мълния уби футболист по време на мач

Свят Преди 3 часа

Ранени са четирима, като вратарят остава в критично състояние

<p>Кой е бил най-популярният филм в годината ви на раждане</p>

Кой е бил най-популярният филм в годината ви на раждане

Любопитно Преди 3 часа

Има много ленти, които си заслужава да бъдат гледани отново и отново

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

Технологии Преди 4 часа

А ето и какво беше постигнато за тези 11 години

Алианса за корпоративна социална отговорност

United Group се присъедини към Алианса за корпоративна социална отговорност

Любопитно Преди 4 часа

Основната цел на Алианса за корпоративна социална отговорност е да насърчи отговорните бизнес практики по цялата верига за доставки в областта на телекомуникациите

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

България Преди 4 часа

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната” коментира позицията на лидера на "ДПС – Ново начало"

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

България Преди 5 часа

Иска се да бъде проверено дали са налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание

Заглавната снимка е илюстративна!

Сбогом, Касиус! - Най-големият крокодил в света, отглеждан в плен, почина на около 110 години

Свят Преди 5 часа

Смята се, че Касиус е починал от старост, след като е живял около 110 години

<p>Бащата на близнаците с шокиращ разказ за убийството на Митко от Цалапица</p>

Фаталната вечер с Митко от Цалапица: Бащата на близнаците с подробен разказ за случилото се

България Преди 5 часа

Рангел им е казвал, че могат да пострадат, защото са замесени