П рез последните дни среди военните кръгове в ЕС се води дебат дали европейските армии трябва да изпратят свои контингенти в Сирия. Разговорите са продиктувани от искането на администрацията на Доналд Тръмп западните й партньори да подкрепят кюрдските сили след изтеглянето на голяма част от американските сили от района.
Великобритания и Франция решиха да изпратят допълнителни сили в Сирия, които да заменят част от изтеглящите се американски части. Все още не е ясен броят на войниците, които ще бъдат изпратени, като се говори за между 10%-15% увеличение на контингента. За сметка на това е почти сигурно в кой район ще бъдат разположени – в държаните от про-кюрдските Сирийски демократични сили райони в Североизточна и Източна Сирия.
За разлика от Франция и Великобритания, Италия най-вероятно ще откаже участие в изпращането на европейски сили, но според американските медии се очаква участие на балкански и прибалтийски военни сили. Все още не е ясно кои държави от Балканите имат предвид.
Сегашния призив на САЩ към европейските им партньори е продължение на политиката на Тръмп, която предвижда изтегляне на американските сили от Сирия. За първи път американският президент обяви това си намерение през декември миналата година. Заради този ход тогава Министерството на отбраната напусна Джеймс Матис и други официални лица, несъгласни с политиките на Белия дом. И все пак, Тръмп реши да не изтегля всички сили на САЩ от Сирия, като засега решението е да останат около 400-500 войници.
Макар и съгласието на Франция и Великобритания да изглежда като успех за администрацията на Тръмп, убеждаването на европейските партньори не върви по очаквания начин. Американските сили ще бъдат намалени, докато още не е ясен броят на френските и британски попълнения. Според някои анализи вероятно двете държави ще изпратят по 200 до 300 войници, предимно от специалните части. Това ще бъде недостатъчно, за да се запълни празнината, която ще се създаде след изтеглянето на 1500 американци от кюрдските райони.
Североизточна и Източна Сирия са под натиск на клетки на Ислямска държава, които се активизираха през последните месеци. Атаките на джихадистите са все по-чести и по-кървави – за последните месеци са загинали близо двеста души при нападения на ИД. В същото време, кюрдските части очакват напрежение с Турция и силите на сирийския президент Башар Асад, които оспорват контрола на Сирийските демократични сили в източния град Дейр ез Зор. Именно около Дейр ез Зор американските части най-активно подкрепят кюрдските милиции. Изтеглянето на САЩ означава повече проблеми, свързани с контрола върху Източна Сирия.
UK and France agree to deploy additional special forces in Syria to allow US withdrawal of ground troops from fight against remaining ISIS forces. https://t.co/WnEQBqdIZc
— CEP (@FightExtremism) 10 юли 2019 г.
Новините за съгласието на Франция и Великобритания да изпратят военни части в Сирия идва на фона на отказа от страна на Германия. Германската армия в момента предоставя логистична подкрепя и разузнавателни данни на международната коалиция срещу Ислямска държава и засега Берлин не вижда смисъл да изпраща контингент на терен. Предложението на Тръмп Германия да изпрати свои сили предизвика разгорещен дебат сред местните политически сили.
Специалисти предупреждават, че без американска или съюзническа подкрепа за установяване на сигурност и стабилност в бившите територии на Ислямска държава, групировката ще се завърне много по-лесно. В момента има сериозни опасения, че ИД установява наново мрежата си в Ирак и Сирия, след като тази пролет получи свежи сили заради разрастването си в Африка. Глобалното разпространение на джихадистите прави задачата за установяване на стабилност по-трудна, тъй като организацията успява да прехвърля свежи сили не само от държава в държава, но дори от континент на континент.
През последните три години Великобритания и Франция оперират в Сирия предимно със специални части. За операциите на двете държави се казва малко в медиите, тъй като Париж и Лондон предпочитат да не разгласяват детайли около присъствието си в Сирия. Малкото публична информация показва, че французите и британците извършват редовни въздушни удари срещи обекти, свързани с Ислямска държава, а също така изпращат специални части срещу чуждестранни бойци на групировката.
В момента Франция разполага с една от най-добре подготвените армии в Европа. Това се дължи предимно на активната роля, която има страната в операция „Бархан“, която се води в Мали срещу бунтовническите сили и части на местния клон на Ал Кайда. Франция също така е и водеща сила в европейската мисия в района на Сахел – най-вече в Нигер, Мали, Чад.
За Париж и Лондон, обаче, изпращането на сили в Сирия е свързано не само с Ислямска държава, но и с по-широката политика за възпиране на иранското влияние в Близкия изток. И двете държави изразиха желание да участват в кампанията „Сентинел“, която има за цел да подсигури безопасното придвижване на пътнически и търговски кораби през Персийския залив. За Великобритания изпращането на специални части в Сирия е свързано с Иран защото именно в Източна Сирия Техеран изпраща про-ирански милиции, които да подсигурят сухопътния коридор от Иран до Ливан и Средиземно море – коридор, използван от иранската администрация, за да се заобикалят санкциите.
Очаква се решението на Лондон да изпрати сили в Сирия да срещне съпротива сред политиците във Великобритания, които не са единодушни в решението за подобно присъствие в Близкия изток.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!