Р ешението на полския Конституционен съд, че части от законодателството на ЕС са несъвместими с полската конституция, оспорва върховенството на европейските правила и вкара Европейския съюз в екзистенциална криза, като увеличи възможността Полша да напусне общността, съобщава „Ройтерс“.
Политици в цяла Европа изразиха безпокойство от хода на съда да подкопае правния стълб, на който се опира ЕС.
Скандал между Полша и ЕС, Франция реагира
Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, заяви, че е „дълбоко загрижена“ от решението в четвъртък на Конституционния съд на Полша и че институцията, която тя ръководи, ще направи всичко по силите си, за да гарантира първенството на правото на ЕС.
Приветствайки решението на съда, премиерът на Полша каза, че страната му иска да остане в богатата търговска и политическа група, към която се присъедини през 2004 г., но че всяка държава-членка трябва да бъде третирана еднакво и с уважение.
Варшава отдавна е в конфликт с Брюксел относно демократичните стандарти и независимостта на съдебната си система. Решението в четвъртък, че части от законодателството на ЕС са несъвместими с полската конституция, постави Варшава и Брюксел пред неизбежен сблъсък.
„Трябва да заявим ясно, че това правителство в Полша си играе с огъня“, каза министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн. „Върховенството на европейското право е от съществено значение за интеграцията и съвместния живот в Европа. Ако този принцип бъде нарушен, Европа, каквато я познаваме, такава, каквато е изградена с Римските договори, ще престане да съществува.“
Френският министър по европейските въпроси Клемент Бон заяви, че решението на Конституционния съд на Полша е атака срещу ЕС, която може да доведе до икономически санкции срещу Варшава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!