Китайските държавни медии окачествиха призивите за протести, подобни на тези в Близкия Изток, като "представление" и апелираха обществото да има повече търпение за редица социални проблеми.
"Революциите в Тунис и Египет се разпространиха в Близкия изток и някои на запад искат Китай да стане следващият Египет. Това е просто невъзможно", пише англоезичният "Глобал Таймс" (GlobalTimes.cn).
Самото наличие на подобни коментари обаче подсказват, че във властта нарастват опасенията да не би Китай да бъде обхванат от потенциални размирици в арабски стил, улеснени от широкия достъп до интернет.
Полицията в Пекин, Шанхай и на други места излезе по улиците, след като есемеси и онлайн съобщения от китайски активисти в чужбина призоваха за демонстрации в повече от 10 големи града.
В крайна сметка на местата за протестите се явиха само шепа хора.
Вестникът определи случая като опита на "няколко души да привлекат внимание чрез представление".
Техният натиск за "революция" ще се препъне, защото обществото е против него, се казва в материала.
Но тези хора са като просяци на улицата - никога не си отиват, докато останалата част от страната се движи напред, добавя статията.
Политическите активисти в Китай се определят като заплаха за социалната стабилност.
Органът на Комунистическата партия "Пийпълс дейли" (People.com.cn) показва по-умерен тон, като призна, че Китай е изправен пред потенциален "барутен погреб" от социални проблеми.
Те включват недоволство от инфлацията, поземлени спорове, разширяващата се пропаст между богати и бедни и ширещата се корупция.
Подобни проблеми предизвикаха и проблемите в Арабския свят.
"Мнозина вярват, че Китай ще излезе от периода на социална трансформация по стабилен и мирен път. Но не е напълно невъзможно страната да стигне до социални размирици, ако се разпадне управлението", се казва в уводната статия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!