В Германия не обичат да говорят за заплатите си. Дори се твърди, че нерядко съпрузи, които иначе знаят всичко един за друг, нямат представа колко пари получава тяхната половинка.
По отношение на харченето нещата са по-ясни. В сравнение с другите европейски страни, разходите за живот в Германия са доста умерени. Месечната стойност на харчовете за храна, наем, битови сметки, облекло и посещаване на културни събития е близка до средната за ЕС. Около 850 евро на месец на човек стигат за покриване на основните нужди. А около 2 500 евро са достатъчни за поддържане на среден за страната стандарт на живот.
В сравнение с България цената на живота в Германия е с 80% по-висока, като това се дължи най-вече на наемите. Повечето германци живеят в жилища под наем. А средната цена на наема е тройно по-висока от тази в големите градове в България.
Как обаче стоят нещата по отношение на заплатите? Най-високо е заплащането във финансовия сектор – средно 5 510 евро бруто на месец, според актуалните данни на германската статистика.
Следват заетите в сектора на комуникациите и ИТ технологиите, където средната месечна брутна заплата на заетите на пълен работен ден е 5 241 евро.
Самостоятелно заетите, както и работещите в сферата на техническото обслужване си докарват средно 5 236 евро на месец.
В енергетиката в Германия средната месечна брутна заплата е около 5 158 евро.
Хората работещи в сектора на недвижимите имоти, като брокери и консултанти, получават средно 4 564 евро на месец.
Средната брутна заплата на учителите в Германия възлиза на 4 382 евро на месец.
Малко по-ниски са средните доходи в производствения и минния сектори - около 4 200 евро месечно.
В сферата на услугите средната заплата е 3 978 евро месечно.
Има сериозна разлика в доходите в сферата на здравеопазването, където лекарите взимат средно над 5 000 евро на месец, докато социалните работници получават около 3 800 евро. Средната заплата в сектора е 3 963 евро.
За заетите в публичната администрация в Германия средният месечен доход е 3 908 евро.
Работниците в сектора на търговията на дребно получават средно 3 764 евро на месец.
А средният месечен доход на работещите в строителството е 3 561 евро, а в транспорта е 3 169 евро.
Най-ниски са доходите на заетите на пълен работен ден в туризма, където средната месечна брутна работна заплата е 2 446 евро.
За сравнение към края на миналата година средната брутна месечна заплата в България по данни на НСИ е 1 171 лв. или близо 600 евро. А най-високо е заплащането в ИТ сектора – 1425 евро.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!