Г рупа от 14 американски щата подадоха съдебни искове, в които обвиняват TikTok, че привлича млади потребители с пристрастяващи функции, а след това уврежда съзнанието им и нарушава неприкосновеността на личния им живот.
Вълната от съдебни искове в местните съдилища с искане за коригиращи мерки и финансови санкции идва в момент, когато популярното приложение за споделяне на видеоклипове е изправено пред забрана в САЩ, ако остане собственост на базираната в Китай компания ByteDance, предаде АФП.
„Нашето разследване разкри, че TikTok култивира пристрастяване към социалните мрежи, за да увеличи корпоративните печалби. TikTok умишлено се насочва към деца, защото знае, че децата все още нямат защитните сили или способността да създават здравословни граници около пристрастяващото съдържание“, заяви главният прокурор на Калифорния Роб Бонта в съобщение, публикувано съвместно с представители на други щати.
Бонта твърди, че функции като филтри за красота, безкрайно превъртане, автоматично възпроизвеждане на видеоклипове и „харесвания“ се възползват от младежкото любопитство и липсата на воля да спрат.
След това TikTok натрапва на младите потребители реклами, от които печели.
TikTok определи твърденията като неточни и подвеждащи.
„Повече от две години се опитваме да работим с главните прокурори и е изключително разочароващо, че те предприеха тази стъпка, вместо да работят с нас за конструктивни решения на предизвикателствата в цялата индустрия“, каза говорителят на TikTok Майкъл Хюз.
Хюз цитира предпазните мерки на TikTok, които включват изключване на потребители, за които има съмнения, че са под 13 години, ограничения на времето на екрана по подразбиране и настройки за поверителност за непълнолетни, които използват приложението.
„Младите хора се борят с психичното си здраве заради пристрастяващи платформи за социални мрежи като TikTok“, отбеляза главният прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс.
„TikTok твърди, че платформата им е безопасна за младите хора, но това далеч не е вярно“, добави тя.
TikTok се бори срещу заплахата от забрана в САЩ във федерален апелативен съд, като твърди, че тя нарушава правото на свобода на словото.
Законът, който е на път да влезе в сила в началото на следващата година, изисква приложението да се освободи от китайската си собственост или да бъде забранено в САЩ.
Правителството на САЩ смята, че TikTok позволява на Пекин да събира данни и да шпионира потребителите. То счита също, че TikTok е средство за разпространение на пропаганда. Китай и компанията категорично отричат тези твърдения.
TikTok има срок до януари да намери купувач или да се изправи пред забрана, която ще доведе до сътресения в бизнеса със социални мрежи и ще разгневи много от 170-те милиона потребители на приложението в САЩ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!