А рестуването на няколко души в Европа по обвинения в шпионаж в полза на Китай предизвика бурен дипломатически отговор от страна на Пекин.
Китайското външно министерство разкритикува действията, предполагайки, че правителствата, повдигнали обвиненията, произвеждат страхове от “шпионска заплаха от Китай“, за да опетнят глобалния му имидж.
“Призоваваме съответните страни да спрат да преследват сенките и да хулят Китай“, каза говорителят Уан Уенбин на редовната пресконференция на министерството в сряда.
Китай е следил председателя на парламентарната комисия по външни работи на Белгия
Арестите дойдоха, когато Германия, Обединеното кралство и редица други членки на НАТО са в повишена готовност за операции на китайското разузнаване, кражба на технологии и наблюдение на китайски дисиденти в рамките на техните граници.
Острото отхвърляне на обвиненията от страна на Пекин подчертава неговата чувствителност към обвиненията в задгранични разузнавателни операции, особено във време, когато отношенията му с европейските нации са напрегнати.
В Германия фокусът на полемиката е помощникът на Максимилиан Кра от партията „Алтернатива за Германия“, Джиан Гуо, който беше арестуван за предполагаемо предаване на чувствителна информация за дискусии в Европейския парламент и шпиониране на китайци, които се противопоставят на управляващата комунистическа партия в Пекин.
Julianne Smith, the US Ambassador to NATO, says China cannot be considered neutral in the Russo-Ukrainian war, noting that without Chinese equipment and technology, Russia would struggle to continue its aggression. https://t.co/5GY8RgNzi3
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) April 25, 2024
Кра, който се кандидатира за преизбиране на върха на кандидатската листа на своята партия, публично коментира ситуацията, като написа в X, че е научил за ареста от новинарските емисии.
“Шпионирането в полза на чужда държава е сериозно обвинение. Ако обвиненията се окажат верни, това ще доведе до незабавно прекратяване на работата на Джиан Гуо с мен“, каза той.
Коментарът предизвика по-широка дискусия за сигурността в Германия. Канцлерът Олаф Шолц, който посети Китай миналата седмица, описа ситуацията като "много обезпокоителна". Говорител на вътрешното министерство каза, че епизодът "показва много значителния риск от шпионаж, от опити на Китай да упражнява влияние в Европейския съюз и в Германия".
Мъжът, арестуван за шпионаж в ползва на Китай, остава в ареста
В отделен случай трима лица бяха арестувани в Германия за предполагаемо предаване на Китай на чувствителна технология, която да бъде използвана за военни цели.
Британските власти обявиха в понеделник, че Кристофър Кеш, който е работил за китайска изследователска група, създадена от британски членове на парламента, ще бъде обвинен заедно с друг човек, Кристофър Бери. И двамата са обвинени в “предоставяне на вредна информация на чужда държава, Китай“, през 2022 г. до 3 февруари 2023 г. Кеш казва, че е невинен.
По-рано този месец в Швеция властите изгониха китайка, която е работила като журналист, позовавайки се на опасения за националната сигурност, съобщи местната телевизия SVT в понеделник. Според доклада тя има връзки с китайското посолство и е била свързана с хора в Швеция, свързани с китайското правителство. Жената живее в скандинавската страна от около 20 години. Тя е омъжена за швед и има семейство. Нейният адвокат не разкрива много подробности за случая, но казва, че жената не вярва, че представлява заплаха за скандинавската страна.
* Вижте и това видео от архива ни: Германия проверява българите, обвинени за шпионаж във Великобритания
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!