С напредването на руската война в Украйна германският канцлер Олаф Шолц каза, че не мисли, че ще има мирно разрешаване на конфликта в близко бъдеще, предаде ДПА.
Шолц заяви, че въпреки че на моменти е било възможно на масата за преговори да седнат ключови играчи, Германия не бива да забравя всекидневната бруталност на войната.
"Това изисква усилия и време. Време, което в действителност нямаме, тъй като Русия продължава да бомбардира, измъчва и убива в Украйна", каза той по отношение на мирните преговори.
Според Шолц като основа на всеки мир "руското ръководство следва да осъзнае, че трябва да изтегли войските си". Тогава може да има преговори и украинското правителство ще участва в тях, убеден съм".
Повече от 18 месеца след инвазията на Москва канцлерът опроверга слуховете, че през пролетта на 2022 г. вече е било договорено готово мирно споразумение между Украйна и Русия, но то е било провалено от САЩ или Великобритания. "Не, това не е вярно", каза Шолц.
Той заяви, че "каквото и споразумение" да е имало в първите дни на войната, то е "било унищожено, тъй като руският президент Путин използва времето само за да поведе войските си из Украйна след неуспеха на атаката срещу столицата Киев и да започне нападение срещу Източна Украйна."
Шолц отново защити германските доставки на оръжия за Украйна. "Ще продължим да подкрепяме Украйна в правото ѝ да се защитава, колкото е необходимо", заяви той.
Шолц направи изявлението си на ежегоден религиозен форум, организиран в Берлин.
В същото време министърката на външните работи Аналена Бербок каза пред германския вестник "Франфуртер алгемайне цайтунг", цитиран от Ройтерс, че Берлин ще насърчи партньорите си да доставят наличните си системи за противовъздушна отбрана на Украйна за зимата.
"Трябва да изградим зимен противовъздушен щит над украинската критична инфраструктура", каза Бербок след посещението си в Киев в понеделник и допълни, че германското правителство планира през следващите месеци да увеличи доставките си на отбранителни системи ИРИС-Т.
Олаф Шолц призова и за нови международни разговори за ядрено разоръжаване, като отбеляза, че не само Русия и САЩ, но и Китай трябва да участва в тях, предаде Ройтерс.
"Евентуален нов старт по въпроса за контрола на въоръженията би бил много важен", каза канцлерът и добави, че няколко други страни са натрупали също ядрени арсенали.
В опит да ги защити: Русия прикрива ядрените си бомбардировачи с автомобилни гуми
Той подчерта, че друга важна задача остава да се попречи на Иран да произведе уран, който може да се използва за създаване на ядрено оръжие.
Шолц добави, че ядрените оръжия са екзистенциална заплаха за човечеството, поради което държавите следва незабавно да се ангажират да направят всичко възможно за гарантиране, че те никога няма да бъдат използвани.
Япония: Руските ядрени заплахи са неприемливи
Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ) броят на поставените в бойна готовност ядрени оръжия в света леко се е повишил през 2022 г., след като някои страни са приложили дългосрочни планове за тяхната модернизация и натрупване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!