Г ерманският канцлер Олаф Шолц изрази днес в Прага подкрепата си за разширяването на Европейския съюз със страните от Западните Балкани, Украйна, Молдова и Грузия, предаде Франс прес.
По този начин германският лидер сподели визията си за ЕС, в който членуват "30 или 36 страни".
Germany's Scholz backs Schengen membership for Croatia, Romania, Bulgaria https://t.co/jWvhvfyZeZ pic.twitter.com/BJFrohvR51
— Reuters (@Reuters) August 29, 2022
Освен това Шолц изтъкна, че правото на вето при гласуванията в ЕС следва да бъде премахнато.
"В случаите, в които понастоящем (в ЕС) е необходимо единодушие, рискът една-единствена страна да възпрепятства взимането на решение нараства с приемането на всяка нова страна членка", каза още канцлерът, като предложи плавен преход към взимането на решения с мнозинство, когато става дума за общата външна политика, а също така и в други сфери, като например фискалната политика.
Шолц изрази също така подкрепата си за идеята на френския президент Еманюел Макрон за създаването на "европейска политическа общност", която ще даде възможност за редовни разговори на лидерите от ЕС с техните "европейски партньори" от страните, които не членуват в обединението.
България, Румъния и Хърватия отговарят на всички изисквания да получат пълноправно членство в Шенгенската зона за безвизово пътуване, заяви днес германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от Ройтерс.
"Шенген е едно от най-големите постижения на ЕС и ние трябва да го пазим и развиваме. Това между другото означава да запълним останалите пропуски", каза той в Прага.
"Хърватия, Румъния и България покриват всички технически изисквания за пълноправно членство. Аз ще работя за това те да станат пълноправни членки", допълни той.
Преди дни от Външното ни министерство съобщиха, че служебният кабинет е започнал активен диалог със скептично настроени държави.
През септември в България се очаква да пристигне екип от експерти от федерацията на ЕК, които да се запознаят на място дали страната ни отговаря на условията. Такава проверка ще има и в Румъния.
С влизането си в Шенгенското пространство България ще стане външна граница на зоната, което придава съществено значение на спора между държавата и частната фирма "Евролаб 2011" за контрола върху внасяните стоки на ГКПП "Капитан Андреево", който беше подхванат от кабинета "Петков" и продължен от служебното правителство на Гълъб Донев.
От години се утвърждава тезата, че България е изпълнила условията за приемане в Шенгенското пространство. Това обаче не се случва, а в последния месец бе изтъкнато като причина нередностите при контрола на границата с Турция.
Правосъдният министър Крум Зарков също намекна, че приемането ни не е въпрос само на изпълнение на техническите изисквания.
Хърватия може да влезе в Шенген преди България и Румъния
Променят правилата за влизане в Шенген
ЕК: България трябва да стане част от Шенгенското пространство
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!