2

А тентатът срещу бившия американски президент Доналд Тръмп и кандидат за нов мандат на предстоящите избори шокира света. Повечето хора са запознати с покушенията срещу американски политици като Кенеди, Линкълн и Рейгън, както и срещу българските държавници -  Стефан Стамболов, Андрей Луканов, Цар Борис III. Кои са други международни политици, които са били обект на атака?

(Във видеото: Стрелбата срещу Тръмп: Резултат от езика на омразата и разединението в обществото)

Роберт Фицо 

Съвсем наскоро друг опит за убийство шокира свет. Целта му бе Роберт Фицо - премиер на Словакия служил от 2006 г. до сега с няколко паузи между 2010 до 2012 г. и 2018 до 2023 г. Той е и лидер на партията „Посока – социална демокрация”, която следва политиката на социалдемокрация, социален консерватизъм, ляв национализъм, ляв популизъм и слаб евроскептицизъм. Роберт Фицо става популярен сред провинциалното и консервативно словашко население, но мразен сред либералното градско население в Словакия. Правителството му често става обект на множествено корупционни скандали. То бе белязано и от убийството на журналиста Ян Куциак и годеницата му през 2018 г. Тогава Словакия е обхваната от протести, Фицо подава оставка и на изборите през 2020 г. партията му пада с около 10%. На власт идват реформатори, но словаците бързо се разочароват от тях и правителството им се разпада. През 2023 година Фицо е преизбран като министър-председател и прави остър завой от политиката на предшествениците му, като спира военната помощ за Украйна, започва да увеличава контрола си над словашкото радио и телевизия и предлага премахването на новата позиция на антикорупционен прокурор. Тази политика разделя Словакия и избухват редица протести срещу управлението му. Именно по това време след среща на кабинета в Хладова, 71 годишен мъж, Юрай Цинтула стреля пет пъти по словашкия премиер. Фицо е уцелен на няколко места по тялото, транспортиран е с хеликоптер до болница в Банска Бистрица. Въпреки тежкото му състояние поради изстрела в стомаха, лекарите успяват да го стабилизират. Атентаторът твърди, че е стрелял по словашкия премиер не, за да го убие, а за да го рани и да го направи неспособен да изпълнява длъжностите си като премиер. Мотивите на Юрай Цинтула още не са напълно изяснени, не е сигурно, че стрелецът е критик на политиката на Фицо, както и на неговата анти-украински политика. Атентатът срещу Фицо допълнително подчерта политическата поляризация сред словаците.      

Индира Ганди

Индира Ганди е служила като министър-председател на Индия от 1966 г. до 1984 година, с пауза между 1977 и 1980 година. Днес тя е почитана от мнозина индийци. Заслуга за това има  нейната политика спрямо Пакистан във войната през 1971 г. както и нейната кампания за развитие и модернизация на Индия. Но репутацията ѝ не е така добра сред религиозната общност сикхи. Причина за това е острата и позиция спрямо сикхисткия сепаратизъм -  през юни 1984 Индира Ганди стартира операция „Синя звезда“. Целта на операцията е да извади сикхски бойци, които са се барикадирали в светия за сикхите Златен храм в Амритсар.  Индийската армия нахлува в комплекса и по време на операцията загиват няколко хиляди цивилни, които стават невинни жертви. Операцията води до още насилия от страната на сикхите и през октомври 1984 Индира Ганди е застреляна от своите бодигардове - сикхи. Убийството ѝ само усилва  насилието. 

Ицхак Рабин

Ицхак Рабин е министър председател на Израел от 1992 до 1995 и е част от лявата „Израелска партия на труда”. Партията му печели изборите през 1992 г. с платформа за мирно споразумение между Израел и Палестина. През 1993 г. заедно с палестинския си колега Ясер Арафат подписват „Договорите в Осло”, които са приети за началото на мирните споразумения между двете воюващи страни. Израел и „Организацията за освобождение на Палестина” се признават взаимно и е основана „Палестинската автономия”, като определени райони в ивицата Газа и Западния бряг получават автономия и специален статус. Очаква се това да са първите стъпки към евентуалното основаване на Палестинска държава. Рабин подписва също така мирен договор с дългогодишния враг на Израел- Йордания. Тези концесии водят до мнозина критики спрямо политиката на Рабин, най-вече от страна на израелската десница, която вярва, че Рабин дава територии на терористи и, че е недопустимо Израел да дава земя на палестинците. През 1995 на митинг с негови привърженици Рабин е застрелян от крайно десеният екстримист Игал Амир. Рабин е откаран в болница в Тел Авив, където за кратко докторите успяват да стабилизират състоянието му. По-късно то отново се влошава и Рабин умира около час след стрелбата. Смъртта на Рабин отслабва мирните преговори между Израел и Палестина, които в крайна сметка се провалят и остават без резултат.

Жювенал Хабяримана

Жювенал Хабяримана е президент на Руанда от 1973 до 1994 година. Управлението му е съпроводено с тоталитарен режим и животът на хората продължава да бъде тежък. Задълбочава се и разделението между двете общности - Хуту и Тутси. Тази политика води до избухването на Руандската гражданска война през 1990 г., когато Тутси войски от Руандския патриотичен фронт нахлуват в северна Руанда. Три години по-късно започват мирни преговори и точно, когато според мнозина, войната е на финала, самолетът на Хабяримана е свален от ракета. В катастрофата умират 12 души, включително и президентът Хабяримана. Не е сигурно дали извършители са били от Руандски патриотичен фронт или членове на правителството недоволни от мирните преговори. Тутси населението в Руанда бива обвинено за атентата и още на следващия ден започва един от най-смъртоносните геноциди в съвременната ни история. В рамката на около 100 дена около 77% от тутситата в Руанда са убити, включително и някои хуту изказали протест срещу насилието. И до днес този геноцид е белег в съзнанието на Руанда.

Жувенел Мойс

Жувенел Мойс е президентът на Хаити служил от 2017 до 2021. Избран е за държавен глава през 2016 година, но президентството му бързо е замесено в корупционни скандали. Протести обхващат Хаити и страната изпада в конституционна криза, затова помага и решението на Мойс да отложи изборите. На 7 юли 2021 убийци нахлуват в дома му в Петион-Вил и го убиват като раняват жена му критично. По-късно е установено, че това е предварително подготвено убийство, извършено от чужди наемници. Убийството влошава още повече тежкото положение в карибската държава. Днес Хаити е в гражданска война между престъпни банди и правителството е почти невидимо за обикновените граждани.

Шиндзо Абе

Японският министър-председател в периода 2012 до 2020 Шиндзо Абе е най-дълго управлявалият премиер в страната. Той печели изборите през 2012, 2014 и 2017 година. През 2020 г. подава оставка поради здравословни проблеми и е заместен от Йошихиде Суга. На 8 юли 2021 Шиндзо Абе изнася реч в Нара в подкрепа на Либерално-демократическата партия на Япония два дни преди предстоящите изборите. На това събитие Тецуя Ямагами стреля по бившия японски премиер, първият куршум не го уцелва, но вторият попада във врата и гърдите и разкъсва важни артерии. Според лекарите Шиндзо Абе е в критично състояние причинено от вътрешно кървене и въпреки усилията на медицинския екип и вливането на кръв, Абе умира няколко часа по-късно. Мотивът за убийството са връзките на Абе с Обединителната църква, която е докарала семейството на Ямагами до финансова разруха. Репутацията на Абе се влошава заради разкритията свързани с Обединителната църква.    

Имран Хан 

Имран Хан е пакистански президент служил между 2018 и 2022. Преди да влезе в политиката Хан е играч на крикет. През 1996 той основава Пакистанското движение за справедливост и през 2002 година става депутат. През 2012 година партията става една от главните опозиции в Пакистан и по-късно през 2018 г. влиза в управлението. Популистката му политика му създава доста врагове и най-вече във влиятелната Пакистанска армия. През 2022 г. опозицията се обединява и внася вот на недоверие срещу правителството. Президентът на Пакистан и съпартиец на Хан, Ариф Алви разпуска парламента в опит да спаси кабинета на Хан, но планът не успява и Имран Хан е свален. Независимо от това мнозина продължават да го подкрепят. На 3 ноември 2023 г. мъж стреля по бившия премиер на Пакистан. В стрелбата загива един почитател на Пакистанското движение за справедливост, а Имран Хан е уцелен в крака и оцелява. По-късно Хан е арестуван поради обвинения в корупция и през 2024 г. той е осъден на 10 години затвор. На изборите през 2024 г. на практика участието на партията му е забранено и кандидати ѝ са принудени да се кандидатират като независими. Въпреки тези ограничения те печелят най-много гласове, което доказва, че Хан е все още популярен сред пакистанците.

Зоран Джинджич

Сръбският премиер (2001 до 2003 г.) Зоран Джинджич е проевропейски и реформаторски политик, който иска да приближи Сърбия към Европа. Антикорупционната му платформа, както и решението му да екстрадира предшественика си Слободан Милошевич, малко след като встъпва в длъжност, поляризира Сърбия и му създава врагове сред сръбските престъпни групи. През февруари 2003 г. членове на подобна групировка опитват да предизвикат катастрофа с колата на Джинджич, но не успяват. Късметът на сръбския премиер му изневерява месец по-късно, когато на 12 март 2003 г. влизайки в сградата на сръбското външно министерство, Джинджич е застрелян от 180 метрово разстояние от съседна сграда. И до днес в Сърбия личността на Джинджич предизвиква полярни реакции- някои го смятат за герой, а други за национален предател.  

Маргарет Тачър

Маргарет Тачър е първата жена премиер (1979-1990 г.) на Обединеното кралство. Нейната икономическа политика на приватизиране на индустрии и отслабването на профсъюзите в страната революционира Обединеното кралство. Мнозина я смятат за силен лидер и я наричат „Желязната лейди”, според други политиката ѝ води до икономическо неравенство в страната. Врагове на Тачър са и представителите на „Ирландската републиканска армия”, сепаратисти в Северна Ирландия, които вярват, че Северът трябва да се присъедини към юга. Още в началото на размириците в Северна Ирландия Тачър остава безкомпромисна спрямо републиканците и затова ИРА решава да убие британския премиер. През 1984 терористи от организацията слагат бомба в хотела на Тачър. Бомбата убива петима, но не и Тачър. Хотелската ѝ стая се оказва не достатъчно близо до бомбата. 

Ануар Садат

Ануар Садат служи като президент на Египет от 1970 г. до 1981 г. През 1973 г. Садат заедно е съюзниците му в Сирия атакуват Израел и започват войната от Йом Кипур. Планът им е да си възвърнат териториите загубени след предишния конфликт от 1967, както и да сложат край на Израел. Израел отблъсква атаката и арабските държави се провалят. В следващите години Садат се отказва от военни действия срещу Израел като през 1979 г. се споразумява с Израел и САЩ. В споразумението Израел трябва да върне Синайския полуостров обратно на Египет и Египет да признае Израелската държава. Това действие ядосва мнозина не само в Египет, но и в Арабския свят, тъй като в техните очи той предава Палестинската кауза. През 1981 г. на военен парад в египетската столица Кайро членове на Египетския ислямски джихад стрелят по президента и го замерят с експлозиви, освен Садат в атентата умират и още 10 души. 

Автор: Йоан Александър Странджалиев

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase 

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ДПС с извънредна национална конференция

ДПС с извънредна национална конференция

България Преди 15 минути

Събитието бе анонсирано от председателя Делян Пеевски

,

Колко е твърде много? Историята на най-дългото време без сън

Любопитно Преди 33 минути

Робърт Макдоналд изкарва мъчителни 18 дни, 21 часа и 40 минути без сън

Джо Байдън

Байдън подписа временния бюджет на САЩ

Свят Преди 12 часа

Новият законопроект предвижда отпускане на средства до март

д

Мъж прекара три дни в кладенец заради предразсъдъци на селяни

Свят Преди 12 часа

За да запази силите си, човекът викал за помощ само веднъж на час

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

България Преди 12 часа

Движението не е затворено

,

Заподозреният за нападението в Магдебург е действал сам, съобщи полицията

Свят Преди 13 часа

Въз основа на събраните данни от разследването наличието на съучастник или съучастници може да бъде изключено

TikTok

Албания спира TikTok

Свят Преди 14 часа

По време на среща в Тирана с албански учители, родители и психолози Рама каза, че TikTok е главорезът на квартала

о

Блейк Лайвли съди Джъстин Балдони за сексуален тормоз

Свят Преди 14 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

България Преди 14 часа

Тя изказва убеждението си, че гражданите на двете страни застават единни срещу безсмисленото погубване на животи

Александър Вучич

Вучич: Никога няма да отстъпя под натиск

Свят Преди 15 часа

Възмущението от смъртните случаи в северния град Нови Сад се разпространи из цялата страна

,

Временно е затворен Прохода на Републиката

България Преди 15 часа

Товарни автомобили са се завъртели

,

Руските сили са поели контрол над селище в Източна Украйна, твърди Министерството на отбраната в Москва

Свят Преди 16 часа

Ройтерс не е успял да потвърди по независим път предоставените от руската страна данни

<p>Отиде си пионерът на британската гимнастика (СНИМКИ)</p>

Отиде си мъжът на Вера Маринова - легендата на британската гимнастика Джон Аткинъсън

Свят Преди 17 часа

Той издъхна след дълго боледуване в болница „Принцеса Роял“ в Телфорд

<p>Виктор Орбан: Светът е на ръба на нова реалност</p>

Орбан: Предстоят големи промени, преминаваме от военно към мирно време

Свят Преди 17 часа

Той говори по време на годишната си пресконференция

Каква е връзката между музиката и болестта на Алцхаймер

Каква е връзката между музиката и болестта на Алцхаймер

Свят Преди 17 часа

Спомените на Фластър може и да избледняват, но едно нещо остава: радостта, която музиката му носи