Ш импанзета нападат хора в Уганда, и това е част от част от тревожна тенденция, продължаваща в страната от няколко години, довела до смъртни случаи и наранявания. „Нешънъл Джиографик“ (Nаtional Geographic) съобщава, че проблемът продължава от няколко години, позовавайки се на инцидент през 2014 г., при който шимпанзета фатално атакували 2-годишно дете.
Семейството на Нтегека Семата живеят бедно в селце в Западна Уганда. Имали малко парче земя пред къщата си, на което отглеждали прехраната си. От година – две шимпанзетата ставали все по-дръзки и обикаляли из село Киямака в търсене на храна, приближавали се и до къщата на Семата.
На 20 юли 2014 г. тежкият живот отстъпва място на ужаса в най-пълната му и откровена форма.
Това е денят, в който голямо шимпанзе, вероятно възрастен мъжки, грабнало малкия син на Нтегека – Муджуни и го убил. Самата Нтегека си спомня: „Шимпанзе дойде в градината, докато копаех“. Четирите ѝ деца били с нея в този ден и тя съчетавала грижите по тях с тежката работа в градината. Обърнала се с гръб към децата, за да им донесе вода, а шимпанзето се възползвало от шанса, хванало 2-годишното момченце за ръка и хукнало.
Писъците на детето привлекли вниманието на останалите селяни, които помогнали на майката да подгони маймуната. Шимпанзето обаче било грубо и силно и фаталният край настъпил бързо за детето. Почернената майка разказва, че момченцето получило ужасяващи наранявания от животното. В крайна сметка синът ѝ издъхнал на път за болницата.
Семата и съпругът ѝ изградили бамбукова ограда около мъничкия си двор, за да предотвратят появата на шимпанзетата, уплашени, че може да се върнат. В крайна сметка те напуснали къщата си до края на 2017 г.
Шимпанзета убиха алфа мъжкар и се гавриха с трупа
Нападенията на шимпанзета срещу човешки бебета продължават, като общо има три жертви и половин дузина наранявания
от 2014 г. насам. Основната причина за атаките изглежда е загубата на местообитания за шимпанзетата в немалко райони на Западна Уганда. Повечето гори, извън паркове и резервати, са превърнали в земеделски земи, заради нарастването на населението.
Органът за дивата природа на Уганда (UWA) е запознат с проблема. На своя уебсайт той отбелязва, че шимпанзетата могат да бъдат „агресивни и враждебни”, особено към непознати“. Изпълнителният директор на UWA Сам Муанда заяви наскоро, че е „трудно“ или дори „невъзможно“ да се предотврати обезлесяването на тези райони.
An important article showing the complexity of chimpanzee-human relationships in Western Uganda https://t.co/T8uBzL8FAR
— Thibaud Gruber (@bonobo_style) November 9, 2019
Шимпанзетата са посочени като застрашени според Международния съюз за опазване на природата, тъй като се смята, че на африканския континент има под 300 000 шимпанзета. В Уганда е незаконно да се убиват шимпанзета, но от време на време се дава разрешение, ако мъжкия екземпляр проявява агресия. Те се хранят предимно с диви плодове, но
биха убили и изяли маймуна или малка антилопа, когато имат възможност,
като ще разкъсат и споделят тялото с вълнение. Те се наслаждават на вкуса на месото.
Тъй като шимпанзетата са склонни да проявяват предпазливост към възрастни хора, особено към мъже, тяхното агресивно (а в някои случаи и хищническо) поведение към хората, когато се случи, е насочено главно върху деца. В някои случаи шимпанзето може да грабне дете от любопитство, сякаш взима играчка.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!