С ъздаването на военна база на Косовските сили за сигурност (КСС) в южната част на Митровица може да представлява заплаха за сърбите, живеещи в най-младата държава на Балканите. Ето защо сръбската армия трябва да бъде готова за бърза военна намеса в Косово. Това подчерта лидерът на Сръбската радикална партия Воислав Шешел в интервю за телезивия Pink.
„Трябва да бъдем много внимателни.
Нашата армия трябва да е готова в случай, че заплахата стане реална, за да можем да се намесим с незабавен ефект.
Това е много важна стратегическа позиция и цялата северна част на Косово може да бъде контролирана с добра артилерия от там. Това също е опасно, тъй като съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН албанците (т.е.косоварите – бел. р.)
нямат право да имат военни бази”,
коментира Шешел.
Миналата седмица стана ясно, че Община Южна Митровица вече е одобрила решение за прехвърляне на парцел на КСС, на който ще бъде издигната най-голямата военна база в страната. Съобщава се, че на мястото, наречено връх Чернуша, ще бъде построен най-големият военен лагер, който освен от КСС ще бъде използван и от държави на НАТО, служещи в мироопазващата мисия КФОР.
Кметът на Южна Митровица Аджим Бахтири поясни, че земята, предадена на КСС, възлиза на 191 хектара и ще служи на всички граждани, независимо от техния произход.
Войслав Шешел е сръбски политик, доктор на правните науки и председател на Сръбската радикална партия, която не е представена в сръбския парламент. Той беше подсъдим в Международния трибунал в Хага от 2002 г., когато сам се предаде. Срещу него бяха повдигнати 10 обвинения и прокуратурата искаше 28 години затвор за престъпленията.
От края на февруари 2003 г. Войслав Шешел при отпътуването си към Хагския трибунали е изпратен от няколкостотин свои поддръжници. Обвинен е за убийства, нехуманни дела, преследвания на политическа, расова и верска основа, изтребление и нападения над цивилни хора на територията на Хърватия и Босна и Херцеговина по време на войните при разпадането на бивша Югославия.
Депутатите от СРС два пъти организират демонстрация срещу задържането на Шешел в Хага – веднъж при посещението на генералния секретар на Съвета на Европа в Сръбската Скупщина те се появяват в парламента с бели футболни фланели с лика на Войслав Шешел, и втори път при встъпването в длъжност на Борис Тадич като президент през 2004 г. в същия вид.
Преди началото на процеса адвокатът на Шешел моли за разрешение временно да се върне в родината си, практика, която често се прилага към хърватските подсъдими, но му е отказано. Четирите години от 2003 г. до началото на процеса Шешел излежава в Хагския затвор.
Въпреки местоположението си в Хагския трибунал Войслав Шешел активно участва в сръбския политически живот: през май 2008 г. се изказва за възможния вариант за правителство, а именно: „Правителството или ще се състои от Радикалната партия и Демократическата партия на Сърбия-Нова Сърбия (ДПС-НС), или него няма да го има“. В същото време Николич подкрепя участието на Шешел в правителството.
След като Хагския трибунал съди Шешел в продължение на 12 години, същият го освобождава да се завърне в Сърбия, където Шешел макар и болен започва нова борба срещу новата власт в лицето на президента Томислав Николич и премиера Александър Вучич. Шешел обвинява лидерите на новата Сръбска прогресивна партия в предателство към идеята за „Велика Сърбия“.
Масов гроб с косовски албанци бе открит в Южна Сърбия
Хашим Тачи подаде оставка, отива на съд за военни престъпления
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!