Н идерландия окончателно премахна всички пречки пред пълноправното влизане на България в Шенген. Това стана след дебати в парламента снощи, предаде БНР.
Гласуването в наша полза не събра необходимото мнозинство от 76 депутати, но бе отхвърлено предложение за влизането ни в Шенген само по въздуха, както поиска Австрия.
Радев: Управляващите трябва да гарантират влизането ни в Шенген
Преди седмица правителството на премиера Марк Рюте реши, че България изпълнява всички изисквания за влизане в Шенген и изпрати писмо до парламента. Депутатите имаха три възможности – да подкрепят решението, да го отхвърлят или да не го разглеждат, което означава пълно съгласие с действията на кабинета.
По време на дебата обаче бе внесена резолюция от създадената едва през лятото партия "Нов обществен договор" - четвърта сила в момента в Нидерландия. Тя подкрепи позицията на Австрия страната ни да бъде допусната в Шенген постепенно и първо само по въздуха.
Предложението обаче не събра достатъчно гласове. Изненадващо, "Народната партия за свобода и демокрация" на Марк Рюте гласува "за". Още по-изненадващо обаче, крайно дясната "Партия за свободата", която взе най-много гласове на парламентарните избори преди месец, не гласува. Ако нейните депутати бяха "за", позицията на Нидерландия щеше да бъде за влизане на България в Шенген по въздуха.
Предложението щеше да събере 86 гласа при необходими 76. За пълноправно присъединяване гласуваха 59 депутати. Това също не прави необходимото абсолютно мнозинство. На практика обаче това означава, че е отхвърлено искането на влезем само по въздух, което ни дава зелена светлина за пълноправното членство, обясниха дипломати.
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов коментира решението на Нидерландия да одобри включването на България в Шенген. Той подчерта, че се водят сериозни разговори с партньорите на страната, както и с Румъния за това Австрия да преразгледа своята позиция спрямо нашата страна.
"Стана ясно, че нидерландският парламент е одобрил внесената позиция от тяхното правителство за пълна подкрепа за членство на България в Шенгенското пространство. Реално действително остава само и единствено Австрия.
Искам да ви уверя, че разговорите са изключително интензивни. Непрекъснато по всяко едно време на деня се води интензивна комуникация между мен, вътрешния министър на Румъния, Европейската комисия, институциите, които са ангажирани в Брюксел, така че правим всичко възможно.
Считам, че в най-скоро време, следващите дни следва да има решение по отношение на членството на България в Шенген", каза той, цитиран от БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!