Е то с какво е добър "Сармат". Той няма да иска разрешение за полет от страхливите българи, злопаметните румънци и предалите нашата обща история черногорци. Както и шведите. Това написа в профила си в Twitter бившият вицепремиер на Русия и главен директор на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин.
Отмениха посещението Лавров в Сърбия
Вот чем хорош "Сармат"? Он у трусливых болгар, злопамятных румын и предавших нашу общую историю черногорцев согласие на пролёт спрашивать не будет. Равно как и у прочих шведов.
— РОГОЗИН (@Rogozin) June 5, 2022
Повод за думите му стана отказът на България, Северна Македония и Черна гора да предоставят въздушен коридор за правителствения самолет на руския външен министър Сергей Лавров. Тази седмица той трябваше да посети Сърбия, за да се срещне със сръсбкото държавно ръководство и да обсъди с тях снабдяването на руски енергийни източници.
От пресцентъра на външното министерство на България (МВнР), съобщиха в официално съобщение до медиите, че с нота от 1 юни 2022 г., България не е предоставила дипломатическо разрешение за изпълнение на руски полети над българска територия с министъра на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров.
МВнР: България не допусна прелитането на руски самолет със Сергей Лавров
„Решението е в съответствие със санкционните режими на Европейския съюз срещу Русия и по-конкретно член 4д, параграф 1 от Решение 2014/512/ОВППС на Съвета от 31 юли 2014 г. В допълнение, считано от 25 февруари 2022г., под номер 670 Сергей Викторович Лавров е включен в списъка с физически и юридически лица, обект на ограничителни мерки на ЕС, съгласно Регламент 269/2014 г.“, се посочва в съобщението на МВнР.
В резултат на неполученото разрешение за прелитане, визитата на Лавров беше отменена.
Русия: България е затворила небето си за Лавров
Миналата седмица Рогозин заяви пред ученици и студенти, че "Сармат" може да унищожи половината крайбрежие от континента, който Русия сметне за враждебен. А седмица по-рано заплаши Москва да заличи Украйна от картата с неядрени оръжия и добави, че руските ядрени сили могат да ликвидират НАТО за половин час.
Ракетите "Сармат", с които Русия превъоръжава своите стратегически ядрени сили, са истинско оръжие на Съдния ден, но огромната им мощ е и нож с две остриета, отбелязват експерти.
До есента Москва ще постави на бойно дежурство десетки такива ракети с височината на 14-етажна сграда и тегло 208 тона, заяви шефът на "Роскосмос" и близък съратник на Путин Дмитрий Рогозин, цитиран в понеделник от британския в. "Дейли мейл". Само един "Сармат" може да превърне всеки враг в радиоактивна взривна яма, предупреди той Запада.
Лавров в Сърбия: Приятелска среща или провокация?
Междуконтиненталните балистични ракети "Сармат", тествани на 20 април, нямат аналог в света и още дълго време няма да имат. Те могат да преодоляват всички системи за противоракетна отбрана, заяви след пуска президентът Владимир Путин.
Тези оръжия, наричани на Запад "Сатана-2", ще сменят "Сатана" с руско име "Воевода" - основния за момента носител, с който разполагат руските стратегически ракетни войски.
"Сарматите" носят разделящи се бойни глави - до 7 маневриращи блока с индивидуално насочване. Печатни издания от страната пишат и за 10 бойни блока с общо тегло до 10 тона; обсегът на ракетите по техни данни е 18 000 км. Според открити източници мощността на бойната им част достига 8 мегатона тротилов еквивалент, посочи на 25 април руската телевизия Ар Ти.
Вместо тази бойна част на тях може да се монтира хиперзвуков блок "Авангард" със скорост, 28 пъти надхвърляща скоростта на звука. Много от системите на НАТО няма как дори да го "забележат". Днес "Сарматите" са ракети на Съдния ден, коментира военният аналитик Юрий Кнутов.
Арабскоезичната телевизия "Ал Маядин" изтъква, че тестът на "Сарматите" е съвпаднал по време с руската операция в Украйна, и не изключва, че Русия ще бъде принудена да използва тази нова стратегическа разработка, информира на 29 април изданието "ИноСМИ".
Според високопоставени източници на украински медии разузнаванията на САЩ, Великобритания, НАТО и ЕС са предупредили украинския президент Володимир Зеленски, че Москва може да удари "Киев" със "Сармат" в неядрен вариант, писа на 5 май "Свободная преса".
Командващият ракетните войски със стратегическо предназначение генерал-полковник Сергей Каракаев, цитиран в неделя от медиите в Москва, подчертава наред с други специалисти, че новите ракети могат да летят и през Северния, и по "незащитено по принцип" трасе през Южния полюс.
Какво пречи на руснаците да изстрелят "Сармат" най-напред към Северния полюс, където тече днес борба за природните богатства на Арктика? Ще демонстрира ли това решителността и силата на Русия, пита се на своя сайт "Ал Маядин".
"Сарматите" имат осезаеми недостатъци, които могат да намалят впечатлението от ударната им сила, коментира обаче на 29 април наблюдателят на американското сп. "Попюлар меканикс" Кайл Мизоками.
Огромната мощ на тези руски ракети е нож с две остриета, изтъква аналитикът. Защото при механична повреда, която би осуетила изстрелването на някой "Сармат", целият му заряд ще си остане в Русия, обяснява той.
Освен това федерацията не може да произведе много подобни оръжия поради ограниченията в съответните руско-американски договори като Нов СТАРТ. Затова Москва ще трябва да се задоволи със сравнително скромен арсенал такива ракети, който няма съществено да се отрази върху силовия баланс, смята авторът.
По думите на Дмитрий Рогозин Русия планира да произведе засега 46 ракетни комплекса "Сармат".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!