Г енералният секретар на ООН Антонио Гутериш осъди богатите страни и енергийните гиганти в света, че задушават бедните нации с "хищнически" лихвени проценти и осакатяващи цени на горивата.
Говорейки в катарската столица Доха, Гутериш обяви пред лидерите на 46 от най-нуждаещите се държави, че богатите нации трябва да предоставят 500 милиарда долара годишно, за да помогнат на тези, "хванати в капана на порочни кръгове", които блокират усилията за стимулиране на икономиките и жизненоважните услуги, предава БГНЕС.
ООН: Още три века трябват за равенство между половете
Срещата на върха на най-слабо развитите страни обикновено се провежда на всеки 10 години, но беше отложена два пъти от 2021 г. насам поради пандемията от COVID-19.
Афганистан и Мианмар, две от най-бедните страни, не присъстваха на срещата в Доха, защото техните правителства не са признати от членовете на ООН. Не присъстваше и нито един лидер, от която и да е от големите световни икономики.
На срещата Гутериш директно нападна начина, по който са третирани бедните нации.
Гутериш: Инвазията на Русия в Украйна е оскърбление за колективното съзнание
"Икономическото развитие е предизвикателство, когато страните изпитват недостиг на ресурси, тънат в дългове и все още се борят срещу историческата несправедливост на неравностойния отговор на COVID-19", каза той.
Най-слабо развитите страни се оплакаха, че не са получили справедлив дял от COVID ваксините, които са отишли главно в Европа и Северна Америка.
"Борбата срещу климатичната катастрофа, за която не сте направили нищо, е предизвикателство, когато цената на капитала е главоломно висока, а получената финансова помощ е капка в морето", каза Гутериш.
ООН назначи нов координатор на инициативата за зърно
"Гигантите на изкопаеми горива реализират огромни печалби, докато милиони във вашите страни не могат да сложат храна на масата", заяви Гутериш и добави, че най-бедните нации са изостанали от "дигиталната революция", а войната в Украйна допълнително влошава положението, като подхранва високите цени на храните и горивата.
"Нашата глобална финансова система е проектирана от богати страни, до голяма степен в тяхна полза", заяви той.
"Лишени от ликвидност, много от вас са изключени от капиталовите пазари поради хищнически лихвени проценти", посочи главният секретар на ООН.
Дълговете на най-слабо развитите страни са се е увеличили повече от четири пъти за десетилетие до приблизително 50 милиарда долара към края на 2021 г. Президентът на Източен Тимор Хосе Рамос-Орта нарече лихвените проценти "хищнически" и "безчувствени". Президентът на Малави Лазарус Чаквера, председателстващият срещата на върха, подчерта "неизпълнените обещания" и каза, че помощта не е "акт на благотворителност", а "морална отговорност".
Богатите нации не успяха да спазят обещанието си да дадат 0,15-0,20 процента от своя брутен национален доход на най-слабо развитите страни, изтъкна Гутериш.
Тъй като по-бедните държави са хванати в капана на „перфектната буря за продължаване на бедността и несправедливостта“, Гутериш подчерта, че най-слабо развитите държави се нуждаят от „минимум“ 500 милиарда долара годишно, за да преодолеят проблемите си, да изградят индустрии, създаващи работни места и да изплатят дълговете си. Той добави, че ООН също ще „продължи да настоява“ по-богатите страни да предадат стотици милиарди долари, обещани отделно, за да помогнат на по-бедните държави да се борят срещу климатичните промени.
Съгласно предложенията ще бъде създадена т. нар. Програма за действие от Доха, система за запаси от храни, за да се помогне на страните, изправени пред кризи от глад поради суша и високи цени.
Гутериш призовава също за нови усилия, за да се помогне на най-слабо развитите страни да привлекат чуждестранно финансиране и да намалят лихвените проценти, за да облекчат въздействието на техните дългове.
Тази година Бутан ще стане една от седемте държави, заедно с Бангладеш, Лаос, Непал, Ангола, Сао Томе и Принсипи и Соломоновите острови, които ще "излязат" от статута на най-слабо развитите държави до 2026 г. Но те постепенно ще загубят привилегиите за търговия и помощ.
Гутериш каза, че те рискуват да станат „жертви на най-жестокия измамен трик – системите за поддръжка изчезват пред очите им“ и ще имат нужда от помощ, след като се придвижат нагоре по скалата на богатството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!