Н АТО има стратегия за мирните преговори между Русия и Украйна, но пази тактиките в "тайна" от руския президент Владимир Путин, заяви генералният секретар на Алианса.
Съюзник на Путин: Ядрената война с НАТО за малко да започне при управлението на Джо Байдън
Защо е важно?
След три години ожесточени боеве в Украйна президентът на САЩ Доналд Тръмп все още не е изпълнил предизборното си обещание да сложи край на най-големия военен конфликт в Европа след Втората световна война – и то само за един ден.
Очакванията за мирни преговори растат, но новата администрация на Тръмп все още не е представила публично ясен план за постигане на мир в Източна Европа и за балансиране между противоречивите искания на Киев и Москва, както и за ролята на останалите страни от НАТО в процеса.
Съюзниците на Путин в НАТО са изправени пред политически сътресения
Какво трябва да знаем?
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви в интервю за германския таблоид Bild, публикувано в събота, че Алиансът трябва да "гарантира, че Украйна е в най-добрата възможна позиция" – включително чрез изпращане на оръжия и обучение на украински военни.
Рюте неведнъж е предупреждавал срещу намаляването на западната военна помощ за Украйна. Въпреки че Тръмп ограничи потока от помощ за развитие към някои страни, включително Украйна, официални лица в Киев заявиха, че това не засяга доставките на военна техника.
"Ако искаме да постигнем мир чрез преговори, трябва да накараме Путин да седне на масата," каза Рюте, но отказа да разкрие подробности за възможния сценарий на разговорите. Той все пак намекна, че има "идеи" за хода на преговорите.
"Не искаме да направим Путин по-информиран, отколкото вече е", заяви Рюте. "Затова пазим някои неща в тайна."
Много европейски представители в НАТО се опасяват, че примирие, договорено от Тръмп, може да бъде в ущърб на Украйна и останалата част от континента. Киев многократно е подчертавал, че Украйна трябва да бъде активен участник във всякакви преговори за своето бъдеще.
Русия и Украйна претендират за четири източни украински региона – Донецк, Херсон, Луганск и Запорожие, както и за Кримския полуостров, който Москва анексира преди повече от десетилетие. Киев и Москва настояват взаимно за изтегляне на войските си от тези територии. Кремъл също така се противопоставя на украинските стремежи за гаранции срещу нова руска агресия и за членство в НАТО.
В неделя Тръмп заяви, че администрацията му "е насрочила срещи и разговори с различни страни, включително Украйна и Русия."
"Смятам, че тези дискусии вървят доста добре," каза президентът, цитиран от агенция AFP.
Кийт Келог, пенсиониран генерал-лейтенант от армията на САЩ, когото Тръмп назначи да помогне за прекратяване на войната в Украйна, заяви пред Fox News в неделя, че и Русия, и Украйна ще трябва да направят компромиси, за да започнат преговори.
Специалният пратеник на Тръмп за Украйна каза, че украинският президент Володимир Зеленски "вече е дал знак, че е готов да смекчи позицията си по въпроса за териториите", като добави, че и Путин "ще трябва да отстъпи от някои свои искания."
Келог също така призова Украйна да проведе избори след сключването на примирие. В момента в страната е в сила военно положение, което не позволява провеждането на избори.
Дмитро Литвин, комуникационен съветник на украинския президент, заяви, че ако стратегията на Келог "се свежда само до примирие и избори, това е провален план."
"Путин няма да се стресне само от тези две неща," каза той пред журналисти.
Как реагира Зеленски на обвинението на Тръмп към НАТО за нахлуването на Путин
Какво следва?
Предстои да се види колко бързо и успешно ще напреднат мирните преговори между Русия и Украйна, улеснени от САЩ.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Кой е Путин: 10 смайващи факта за руския президент
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!