Д иректорът на Националното разузнаване на САЩ Дан Коутс стана последният високопоставен член на администрацията на президента Доналд Тръмп, който напуска поста си, съобщи Би Би Си (BBC).
Държавният глава на САЩ написа в профила си в социалната мрежа Туитър, че Коутс ще напусне в средата на август и, че
ще номинира за негов наследник конгресменът от Тексас Джон Ратклиф.
Според Тръмп Ратклиф ще води и „вдъхновява величие за страната”, която обича.
I am pleased to announce that highly respected Congressman John Ratcliffe of Texas will be nominated by me to be the Director of National Intelligence. A former U.S. Attorney, John will lead and inspire greatness for the Country he loves. Dan Coats, the current Director, will....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 28, 2019
Дан Коутс и президентът Тръмп често бяха в противоречие относно отношенията с Русия и Северна Корея. Като директор на Националното разузнаване Коутс наблюдаваше всички 17 разузнавателни агенции в САЩ, включително ЦРУ и Националната агенция за сигурност.
През целия мандат на Дан Коутс обаче оценките му рутинно бяха оспорвани от държавния глава, който критикуваше разузнавателните служби.
През януари Тръмп нарече шефовете на разузнаването пасивни и наивни в оценката си на заплахата от Иран.
Дан Коус е последният служител от администрацията на Доналд Тръмп, който напуска Белия дом. Преди него това сториха бившият министър на отбраната Джеймс Матис и държавният секретар Рекс Тилърсън.
Защо Дан Коутс напусна?
В молбата си за напускане, която Дан Коутс е пратил до президента, пише, че американското разузнаване е станало „по-силно от всякога” по време на неговия 2,5-годишен мандат. „В резултат на това смятам, че е време да премина към следващата глава от живота си”, пише той.
През февруари г-н Коутс заяви, че президентът го е помолил да остане на поста си, но
различията им във външната политика понякога изглеждаха несъвместими.
По-специално, те имаха разногласия относно намесата на Русия в изборите в САЩ, ядреното споразумение в Иран и опитите на Тръмп за сближаване със Северна Корея.
В. „Вашингтон поуст”, позовавайки се на бивш високопоставен служител в разузнаването, твърди,ч е Коутс в крайна сметка е осъзнал, че напускането му е неизбежно, предвид проблемните отношения с Доналд Тръмп. Източникът на изданието споделя: „Г-н Коутс се чувства изолиран от президента по въпросите за националната сигруност”. Миналата година шефът на разузнаването призна, че Тръмп не му е съобщил за срещата си при затворени врати с президента на Русия Владимир Путин в Хелзнки.
„Ако ме беше попитал как трябва да се проведе срещата, бих предложил друг начин”,
каза тогава Дан Койтс. Той се изсмя силно изненадан, когато чу за предложено посещение на президента Путин в Белия дом и сподели: „Това ще бъде нещо специално”.
Мненията на г-н Коутс също се отклоняват от позицията на президента по отношение на Северна Корея. През януари шефът на разузнаването заяви пред Конгреса, че е малко вероятно Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия, което противоречи на изявление на Тръмп, че Пхенян вече не представлява заплаха.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!