И ман Халиф, една от боксьорките, замесени в центъра на спора за полова принадлежност на Олимпиадата, си гарантира медал на игрите в Париж. Това предаде Sky News.
Нейната победа на четвъртфинала дойде в момент, в който ръководителят на Международната боксова асоциация (МБА) защити решението си да забрани участието на Халиф и още един състезател на миналогодишното световно първенство заради това, че не са отговаряли на критериите на състезанието.
В интервю за Sky News Умар Кремлев, познат на Владимир Путин, определи ситуацията в Париж като "наистина ужасяваща" и попита: "Как може Международният олимпийски комитет да е прав?"
Твърди се, че МБА е замесена в предполагаема корупция. Sky News съобщава още, че асоциацията може да има връзки с Русия.
Халиф е на път да спечели поне бронзов медал благодарение на втора поредна победа в схватката при жените в категория до 66 кг срещу унгарката Анна Лука Хамори. Сега тя се класира за полуфинала във вторник, където дори да загуби, ще вземе медал.
Участието на Халиф и Лин Ю-тинг в Париж 2024 доведе до проверки, тъй като МБА преди това ги дисквалифицира след тестове за генетика на пола - въпреки че подробностите за тези тестове, къде са били проведени, кой ги е оценявал и дори какви са били, не са били публикувани от МБА.
Боксьорката Иман Халиф е печелила в "Купа Странджа"
Моментът също предизвика предупредителни знаци, тъй като Халиф беше дисквалифицирана три дни след като спечели мач срещу Азалия Аминева, непобедена досега руска състезателка. Дисквалификацията означаваше, че Аминева отново е на върха.
Сега шефът на МБА Умар Кремлев заяви, че тестовете са били извършени от медицински специалисти "по искане на състезателките".
“Тук МБА правим всичко прозрачно. Единственото нещо, което не можем да дадем е медицински документи. Като президент не мога да направя това - документите съдържат лични данни на хората, генетични данни", продължи той.
"Състезателките се съгласиха да се изследват и анализът показа, че имат силни гени", посочва Кремлев.
Освен това Кремлев взе на прицел МОК и заяви, че той "унищожава женския спорт".
"Тъжно е, когато крещим пред целия свят, че сме за равенство между половете, за защита на жените, а после унищожават женския спорт. Не трябва да позволяваме това да се случва. Ако сега си мълчим, по-късно това ще се превърне в нещо нормално", каза той.
"Ето защо отношенията ни с МОК се влошават - защото те не защитават спортистите, а ние ги подкрепяме", коментира Кремлев.
The Algerian boxer embroiled in a major gender controversy guaranteed herself at least bronze at the Paris Olympics, bursting into tears after winning her quarter-final.https://t.co/OpJx6WK511 pic.twitter.com/lqptOVhjwI
— AFP News Agency (@AFP) August 3, 2024
Историята на МБА
Международният олимпийски комитет има търкания с Международната боксова асоциация. МБА с раздразнение моли хората, които не се занимават с бокс, да обърнат внимание на единствения източник на обвиненията срещу Халиф и Лин, предава Sky News.
През юни миналата година МОК гласува да лиши МБА от статута ѝ на световен ръководен орган на спорта, след като асоциацията не успя да изпълни заложените реформи през 2019 г.
В отговор МБА заяви, че е "успешно изпълнила" всички препоръки и обвини МОК, че е допуснал "огромна грешка".
Нейният настоящ президент Кремлев беше избран за председател на МБА през декември 2020 г., след като предишният шеф Гафур Рахимов, узбекски бизнесмен, описан от Министерството на финансите на САЩ като бос на организираната престъпност, подаде оставка.
МОК остана с предишното превъплъщение на ръководния орган на бокса през десетилетията на съдийски скандали, странни ръководни решения и предполагаеми финансови злоупотреби, докато той ръководеше олимпийските турнири по бокс.
Как боксьорка помля и разплака съперничка за едва... 46 секунди в Париж
Но през 2019 г., близо две години след като организацията избра президент, който според американски служители е дълбоко свързан с руската организирана престъпност и трафика на хероин - твърдения, които Рахимов отрича и за които никога не е бил обвиняван в нито една държава - МОК най-накрая изгони вечно проблемната група.
Кремлев въведе руския държавен концерн "Газпром" като негов най-голям спонсор и премести голяма част от операциите на МБА в Русия, след като пое поста в края на 2020 г. Той също така забрани Националната федерация на Украйна през септември 2022 г., което допълнително влоши отношенията с МОК.
МОК окончателно отне олимпийските пълномощия на МБА и проведе последните два олимпийски турнира по бокс с работна група. Боксът ще отпадне изцяло от игрите през 2028 г. в Лос Анджелис, освен ако спортът не се нареди зад нов ръководен орган.
В четвъртък Халиф спечели двубоя си само за 46 секунди след старта на мача, му Анджела Карини заяви след това, че "никога не е усещала подобен удар".
В събота Халиф беше аплодиран от алжирските фенове в залата в Северен Париж, след като надви съперничката си с поредица от удари.
Boxing boss says Olympics is 'destroying women's sports' - as Algerian boxer in gender row guaranteed bronze in Parishttps://t.co/ktCTMVSR4u
— Breaking News (@jooilong) August 4, 2024
Олимпийският шеф се занимава с "езика на омразата”
На пресконференция в събота сутринта президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах разгледа критиките около боксьорите и осъди "езика на омразата", който двойката е получила в социалните медии.
"Нека бъдем много ясни, става дума за женски бокс", каза Бах.
"Имаме две боксьорки, които са родени като жени, които са отгледани като жени, които имат паспорт като жени и които са се състезавали в продължение на много години като жени. Никога не е имало съмнение, че те са жени", заяви Бах.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Боксьорката от Алжир Иман Халиф е печелила в турнира "Купа Странджа"
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!