Ф ренският президент Еманюел Макрон заяви пред журналисти, че е "рано" да се очаква споразумение между България и Северна Македония след срещата на върха на ЕС за Западните Балкани.
"Следващите часове и дни ще бъдат важни, за да видим дали ще стигнем до споразумение между Северна Македония и България... все още е малко рано", заяви Макрон преди срещата си с либералните лидери от групата "Renew Europe".
"В сегашния си формат предложението не е приемливо за мен, за правителството и за президента на Република Северна Македония". Това пък заяви премиерът Димитър Ковачевски.
Атанасова: ГЕРБ иска спешно решение за РСМ
"Република Северна Македония е почти 18 години кандидат за член на ЕС, а преговорите още не са започнали. Това, което се случва, е сериозен удар върху авторитета на ЕС в региона, губим драгоценно време, с което не разполагаме. Република Северна Македония и Албания, но и регионът не можем да си позволим да тъпчем на едно място, заради една държава-членка, която не успява да се координира и да обезпечи деблокиране на нашия европейски път", каза Ковачевски, който повтори тезата си, че не бива да се допуска двустранни въпроси да станат мултилатерални.
По думите му светът разпознава Република Северна Македония като държава, която успява чрез диалог да реши горещи и тежки въпроси и с такава нагласа страната е влязла в преговорите с България – "искреност и с желание да бъдат решени отворените въпроси на базата на европейските ценности".
"С месеци посветихме времето и енергията си за намиране на решение, което ще деблокира процеса за старт на преговорите и за Република Северна Македония и Албания. България от своя страна реши да се върне в миналото и да постави блокада, която за никого не е от полза, освен на трети страни, които ще имат отворен терен да попълнят празнините, които ще се отворят с такива необмислени стъпки, което е изключително важно от геостратегически аспект", каза Ковачевски.
Еди Рама: Позор! България държи за заложници две страни от НАТО
Той отново повтори условията на Северна Македония: "Ясна формулировка за македонския език в преговорната рамка и ясна защита на македонската идентичност; Историческите въпроси да не бъдат критерии в преговорната рамка; Преговорите между Северна Македония и ЕС трябва да започнат преди началото на процедурата за изменение на конституцията за включване в преамбюла на българите, хърватите и черногорците; Твърди гаранции както от България, така и от Европейския съюз, че България няма да поставя нови искания извън това, което ще бъде договорено в преговорната рамка и двустранния протокол, който все още не е съгласуван, а всяко решение ще трябва да е консултирано с институциите на Република Северна Македония."
По думите му в тази си форма предложението на френското председателство не е приемливо и ако до края на юни бъде постигнато разбиране за позициите на Северна Македония, Ковачевски заяви, че страната е подготвена да се включи в разговори, за да може до края на месеца да започне преговори.
Ковачевски се обърна и към гражданите на Република Северна Македония, които посъветва да са спокойни. "Ние направихме всичко, сега на ход е ЕС".
"Не сме там, където трябва да бъдем със Западните Балкани. Днес трябваше да започнем преговорите с Албания и Северна Македония и аз не мога да скрия разочарованието си. Трябва да се опитаме да го поправим. Трябва да помислим как да вземаме решения в Европейския съюз. Трябва да работим повече, за да интегрираме по-добре и по-бързо хората от Западните Балкани в нашата работа. Ще направя това в Съвета по външни работи, като ги поканя да дойдат и да участват в нашите дискусии. И в другите секторни политики те могат да направят същото. Трябва да продължим да работим и да поддържаме жив пламъка на европейската перспектива", коментира върховният представител по външната политика и сигурност на ЕС Жозеп Борел.
От своя страна сръбският президент Александър Вучич заяви:
"Отличен разговор с канцлера Карл Нехамер. След срещата ЕС-Западни Балкани обсъдихме двустранните отношения, геополитическата ситуация и европейския път на Сърбия, който Австрия напълно подкрепя".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!