Северна Корея: прекъснати връзки или покана за танго
Ким Чен-ун   
Източник: ЕПА/БГНЕС
7

П хенян прекъсна комуникационните линии през 38-ия паралел, които бяха установени между Севера и Юга през последните две години.

Северна Корея прекратява всички връзки с Южна Корея

Макар да няма ескалация на напрежение (поне по корейските стандарти), ходът е мотивиран от трансграничен скандал, породен от лекомислената акция на няколко севернокорейски бегълци, които бяха избрани за депутати в Сеул на изборите през пролетта, при това от ястребовата опозиция на южнокорейския президент, която настоява за по-твърди мерки срещу режима на Ким. Те пуснаха през границата стотици балони с листовки, пари и други малки предмети - акт, който нарушава духа и буквата на Съвместната декларация. Случката обаче не трябва да се преекспонира, а да се чете в контекст. Това не е внезапно развитие, а само един от множество знаци на охладняване от северната страна през последната година и по-точно след неуспешната среща КНДР-САЩ в Ханой.

Нека отбележим някои от по-важните:

  • През март 2019 КНДР изтегли без предизвестие своите представители от Службата за връзки между двете Кореи в Кесонг. 
  • Ким обяви през октомври 2019, че иска да премахне южнокорейските сгради от курортния комплекс в Гъмганг (който е гордост на „слънчевата политика“ на сближаване със Севера).
  • Ким „отпразнува“ през ноември 2019 деветата годишнина от севернокорейския обстрел на цивилни на o-в Йонпьонг (който беше преглътнат и оставен зад гърба с големи усилия от южната страна) с артилерийско учение.
  • Никаква публика и никакво медийно отразяване не се допусна на квалификационния мач между двете Кореи за Световното първенство по футбол. Това е сериозен знак, че Северът избягва умишлено да прави топли жестове към Сеул. 
  • Oт началото на тази година КНДР тества нови двигатели за ракети с близък обсег (които биха могли да поразят единствено Южна Корея) и Ким прокламира отново, че страната работи по „новото стратегически оръжие), което най-вероятно е интерконтинентална ракета. 

Всичко това е още по-странно на фона на усилените опити за сближаване и ухажване на КНДР от едно „съединистко“ правителство в Сеул. Президентът Мун Дже-ин обръщаше другата буза при всеки възможен случай:

Мерки за балоните всъщност са взети от Сеул и правителство действително ги прилага доколкото е възможно.

В началото на май, когато от северната страна на демилитаризираната зона беше открит огън по южнокорейски пост (разбира се, без да последва извинение или обяснение от Севера), Сеул побърза да заяви, че става дума за стрелба погрешка, а не за провокация.

Правителството на РК миналия месец декларира, че „мерките от 24 май“ (тежки санкции във връзка с потопяването на южнокорейски съд преди няколко години) на практика нямат действие вече.

Сеул се държа изключително лоялно и по време на „изчезването“ на Ким Чен-ун тази пролет, когато всички медии в Корея и по света спекулираха (а дори и американското правителство пофлиртува) с версията, че е мъртъв. Министерството на съединението тогава даде пресконференции и прессъобщения, разсейващи всички слухове и така де факто единствено поддържаше имиджа на Ким.

Обяснение на този контраст в отношенията трябва да се търси в две посоки.

Най-напред във вътрешен план. Сестрата на Ким Чен-ун, Ким Йон-чен, на практика ръководи в момента Единофронтовския департамент на партията, който отговаря за пропагандата. В тази си роля тя проведе почти еднолично кампанията против пускането на балони от южната страна на границата. Не само като се изяви с три публични изказвания за четири месеца (което е сериозна експозиция), но и като стартира във вестниците критична кампания против дезертьорите и като организира масови мероприятия из страната през уикенда, на които младежи и партийни кадри манифестираха против южнокорейските провокации. По всичко личи, че този повод се употребява, за да се издигне профила на Ким Йон-чен, която по време на изчезването на Ким беше спрягана за негов наследник. Предстои да видим дали това не е началото на позиционирането й именно като такава.

Това е най-могъщата жена в Северна Корея

Исторически момент: Сестрата на Ким Чен-ун кацна в Южна Корея

Във външен план може да се предположи, че КНДР експлоатира максимално лостовете си на влияние и въжделенията на Мун Джей-ин за сближаване, за да принуди Сеул да се дистанцира колкото се може повече от линията на Вашингтон. Това е реална възможност в момента, защото между САЩ и РК има пълно несъгласие относно подхода и целите на ангажирането с КНДР, а в Белия дом седи президент, който меко казано не ласкае американските съюзници. Анализаторите предпазливо обсъждат такъв сценарий от известно време, но Сеул все още няма смелост и капацитет за такава независима политика. В най-лошия за Ким вариант, дръпнатото му поведение ще начисли допълнителни отстъпки и придобивки за Северна Корея. В един оптимистичен сценарий обаче, ако се координира мнимо с Юга и ходовете му бъдат разчетени по един определен начин, той би могъл да даде удобен предлог и аргументи на президента Мун да започне курс на по-независима политика. 

За този танц обаче са необходими двама.

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Свят Преди 1 час

Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 2 часа

Тридесетгодишен испански турист бе тежко ранен при нападението

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Свят Преди 3 часа

НАТО и ЕС подозират саботаж от страна на Русия и Китай, които официално отхвърлят обвиненията

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 4 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 4 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

България Преди 5 часа

В България близо 370 000 души живеят с редки заболявания

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 5 часа

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

България Преди 5 часа

Според ведомството твърдението му за покупката е манипулация

<p>Мицкоски: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС</p>

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Свят Преди 5 часа

Той коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Свят Преди 5 часа

Предсрочният парламентарен вот ще се проведе в неделя

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Ключови избори в Германия: Как работи избирателната система в Бундестага

Свят Преди 6 часа

От вота също така зависи, макар и косвено, кой ще бъде новият канцлер на страната

Рокади в ръководствата на БДЖ

Рокади в ръководствата на БДЖ

България Преди 6 часа

Министърът на транспорта е освободил Георги Друмев като директор на БДЖ и Юлия Милкова като член на Съвета на директорите

<p>&quot;Тръмп е импровизатор, няма никакъв план&quot;</p>

"Тръмп е импровизатор": Руснаците за нахлуването в Украйна, три години по-късно

Свят Преди 6 часа

"За съжаление американският държавен глава няма никакъв план"

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 7 часа

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години

Верижна катастрофа на Подбалканския път

Верижна катастрофа на Подбалканския път

България Преди 7 часа

Ударили са се четири автомобила

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 7 часа

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство