С еверна Корея изстреля междуконтинентална балистична ракета. Това е пореден епизод от рекордна поредица изстрелвания на снаряди през последните седмици, съобщи южнокорейската армия, цитирана от световните агенции.
Северна Корея изстреля 4 нови ракети, ООН: Това е подигравка
Тя е паднала в изключителната икономическа зона на Япония, западно от остров Хокайдо, съобщи японският министър-председател Фумио Кишида, който е на форум в Банкок.
„Северна Корея изстреля балистична ракета. Предполага се, че е паднала в рамките на изключителната икономическа зона на нашата страна, западно от Хокайдо“, каза Кишида по японска телевизия.
Белият дом: Северна Корея доставя тайно боеприпаси на Русия
Японското правителство съобщи, че ракетата е прелетяла около 1000 километра.
Южнокорейските военни уточниха, че изстрелването е било осъществено в източна посока и по предварителни данни ракетата е била междуконтинентална.
Комитетът на началник щабовете на въоръжените сили на Република Корея обяви, че около 10:15 ч. местно време (03:15 ч. бълг.) е била изстреляна балистична ракета с голям обсег от района Сунан в Пхенян.
САЩ пращат на Украйна системи за противовъздушна отбрана „НЕЙСАМС”
Властите в Южна Корея свикаха спешно заседание на Съвета за национална сигурност за обсъждане на ответни действия.
Предния ден КНДР изстреля балистична ракета и предупреди за „жесток военен отговор“ на усилията на САЩ да укрепят военното си присъствие в региона заедно със съюзниците си и каза, че Вашингтон „прави залог, за който ще съжалява“, предаде Ройтерс.
Малко по-късно японският министър на отбраната съобщи, че ракетата, която КНДР изстреля, е имала потенциален капацитет да достигне цялата континентална част на САЩ, предадоха световните агенции.
По нормална траектория междуконтиненталната балистична ракета е можела да преодолее разстояние от около 15 000 километра и да достигне континенталната част на САЩ, каза пред журналисти японският военен министър Ясукадзу Хамада.
САЩ и Южна Корея започнаха най-голямото съвместно военновъздушно учение в историята си
Министърът обясни, че обсегът на ракетата зависи от теглото на бойната глава и други фактори. Така че континенталната част на САЩ попада в обхвата ѝ.
Хамада каза, че ракетата е прелетяла около 1000 километра на максимална височина 6000 километра, т.е. летяла е по стръмна траектория. Тя е била във въздуха около 69 минути и е паднала на 200 километра западно от остров Ошима.
Според Южна Корея ракетата е била междуконтинентална балистична ракета.
САЩ от своя страна осъдиха поредния ракетен опит на Северна Корея, за който казаха, че е бил изпитание на балистична ракета с голям обсег.
"Това изстрелване представлява безсрамно нарушение на многото резолюции на Съвета за сигурност на ООН и ненужно покачва напрежението, като същевременно рискува да дестабилизира ситуацията със сигурността в региона", заяви Ейдриън Уотсън, говорителка на Националния съвет за сигурност към Белия дом. Тя подчертава в изявление, че президентът на САЩ Джо Байдън и неговият екип ще продължат консултациите в тясно сътрудничество със съюзниците си и партньорите си във връзка с новия ракетен опит на Пхенян.
"Вратата за дипломацията не е затворена, но Пхенян трябва незабавно да престане с дестабилизиращите си действия и вместо това да избере дипломатическата ангажираност", допълва говорителката.
Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис заяви, че ракетният тест на Северна Корея е нагло нарушение на многото резолюции на ООН и че дестабилизира сигурността в региона.
"Ние най-категорично осъждаме тези действия и отново призоваваме Северна Корея да преустанови незаконните и дестабилизиращи дейности", каза Харис по време на спешна среща със съюзници на САЩ, състояла се в кулоарите на форума на АТИС в Банкок.
Изпитанието бе извършено в момент, в който в Банкок се провежда срещата на върха на страните от Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество. Заради изпитанието лидерите на САЩ, Южна Корея и Япония и още няколко техни съюзници ще проведат спешна среща в кулоарите на форума на АТИС. Според източници под "още няколко съюзници" се имало предвид Нова Зеландия, Австралия и Канада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!