Р азузнавателната служба на Южна Корея разследва съобщения, че Северна Корея е изпратила на Русия боеприпаси с десетилетна давност, за да ги използва срещу украинските сили.
(Във видеото: Северна Корея е изстреляла няколко управляеми ракети)
Южнокорейските медии цитират Националната разузнавателна служба на Сеул, която в неделя заяви, че "анализира подробно съответните обстоятелства и продължава да следи цялостното военно сътрудничество между Северна Корея и Русия".
Изявлението е следствие от откритите миналата година от украински фотограф снаряди с номера и корейски надписи, които подсказват, че става дума за 122-милиметрови снаряди, произведени през 70-те години на миналия век.
Във войната си с Украйна, която продължава вече трета година, Русия разчита много на артилерията, особено на оръжия, които изстрелват 152 и 122-милиметрови боеприпаси. Въпреки че се смята, че руските заводи изпомпват артилерийски снаряди с бързи темпове, през последните месеци търсенето често надхвърляше предлагането.
Съединените щати, Южна Корея и други страни обвиниха Северна Корея, че доставя на Русия боеприпаси, за да запълни този недостиг, но Москва и Пхенян отхвърлиха обвиненията.
През януари базираната във Великобритания разследваща организация Conflict Armament Research идентифицира сред отломките в Харков, Украйна, нещо, което според нея е севернокорейска ракета. Освен това украинските военни твърдят, че севернокорейски ракети са ранили над 70 души и са убили поне две дузини.
Севернокорейското посолство в Пекин и руското външно министерство не са отговорили към този момент на запитванията на Newsweek за коментар, изпратени по електронната поща.
Южнокорейският министър на отбраната Шин Уон-сик заяви през февруари, че Северна Корея е изпратила в Русия около 6700 контейнера, които потенциално съдържат до 3 милиона 152-милиметрови артилерийски снаряди.
От миналото лято анализатори проследяват руски товарни кораби, които се движат "на тъмно" с изключени транспондери за определяне на местоположението им. Сателитни снимки показаха, че те са приели контейнери с предполагаеми оръжейни пратки в севернокорейски пристанища.
Руските кораби са обвинени в контрабанда на рафиниран петрол в Северна Корея в нарушение на ограничението от 500 000 барела, наложено от ООН, за да се ограничи разработването на ядрени оръжия от Пхенян.
Само през март тези руски доставки са надхвърлили 165 000 барела, заяви говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби по-рано този месец.
В допълнение към спечелването на благоразположението на Москва севернокорейският лидер Ким Чен-ун може да извлече ползи от предаването на остарели боеприпаси. Но висш офицер от украинското разузнаване заяви по-рано тази година, че половината от севернокорейските снаряди, изпратени в Русия, са бракувани.
Този петък Ким е наблюдавал тестовото изстрелване на модернизирана многоцелева ракетна установка, съобщиха севернокорейските държавни медии, като това е последният от поредицата тестове, продължаващи от месеци, докато страната се стреми да модернизира военните си способности.
Пхенян и Москва също така публично укрепват връзките си в дипломатически план.
През март Русия, която е един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, наложи вето на подновяването на експертната група, която в продължение на почти две десетилетия следи за спазването на санкциите, свързани с програмите за балистични ракети и ядрени оръжия на Северна Корея.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!