С еверна Корея доближи света до глобална война, пише в свой анализ за The Telegraph д-р Джон Хеммингс.
Миналия месец стана ясно, че 12 000 севернокорейски войници са били изпратени в Украйна, за да се бият от името на Русия. Сега се съобщава, че те са били разположени в Курск като част от руската контраофанзива, докато Пхенян тази седмица ратифицира нов важен отбранителен пакт с Москва.
Реакцията на тези събития беше смесена. Вече имаше индикации, че Северна Корея е предоставила значителни материали за руските военни усилия, включително 8 млн. патрона с калибър 122 и 152 мм и редица балистични ракети, според данни на CSIS, пише д-р Джон Хеммингс.
Но изпращането на войници - очевидно в помощ на 50 000 руски войници, които в момента са готови да отвоюват Курск от изтощените украински военни части - е сериозна ескалация. Макар че мненията за ефикасността на севернокорейските бойци са разнопосочни, като има някои съобщения за приятелски огън срещу руските им съюзници, добавянето на свежи хора ще даде морален тласък на фронтовите части.
Последиците обаче могат да бъдат по-широки - включително за сигурността на Индо-Тихоокеанския регион, и по-специално за Южна Корея. Подразделенията, които се сражават заедно с руските войски, могат да получат възможност да усвоят съвременни военни техники и тактики. Андрий Коваленко, ръководител на украинския Център за борба с дезинформацията, заяви в изявление за Business Insider, че „Русия обучава севернокорейски войници да управляват ударни БЛА [безпилотни летателни апарати] и разузнавателни дронове“.
Подобно обучение за използване на безпилотни летателни апарати, техники за борба с безпилотни летателни апарати, заглушаване на GPS и други технологии за електронна война в такава фронтова среда - в съчетание с руски технологични трансфери - може да послужи като катализатор за модернизиране на голямата, но всеизвестно остаряла армия на Северна Корея. Това със сигурност може да отслаби възпирането на южнокорейската граница, където по-малката, но по-добре обучена и оборудвана армия на Южна Корея отдавна държи линията, пише д-р Джон Хеммингс.
Според Института за изследване на войната Русия вече е помогнала на Северна Корея с изстрелването на местна военна сателитна система, като освен това е предоставила на Пхенян усъвършенствана технология за безпилотни самолети. ИСВП също така отбеляза, че посещението на Ким Чен Ун на летище „Кневичи“ във Владивосток през септември 2023 г. е включвало разглеждане от севернокорейския лидер на „няколко единици авиационна и ракетна техника, включително стратегически бомбардировачи Ту-22МС, Ту-95МС и Ту-160, способни да носят ядрено оръжие; изтребители-бомбардировачи Су-25СМ3, Су-30СМ и Су-34; боен самолет МиГ-31И, оборудван с аеробалистични ракети „Кинжал“; фрегата „Маршал Шапошников“ клас „Удалой“; противокорабна ракетна система „Уран“ и крилати ракети „Калибр“.
Критичен въпрос е дали този трансфер на технологии ще включва балистични ракети и ядрени технологии.
Не всички въздействия ще бъдат отрицателни. Участието на Северна Корея може да доведе до промяна в мнението на Южна Корея за войната в Украйна. Досега страната предпазливо подкрепяше Киев, като предоставяше оръжия и 155-милиметрови боеприпаси, но ги изпращаше в Полша, Чешката република или САЩ, а не директно в Украйна. В отговор на разкритието, че севернокорейски войски се разполагат в Украйна, южнокорейският президент Юн твърди: „Имаме принцип да не доставяме пряко смъртоносни оръжия, но можем да бъдем по-гъвкави и да преразгледаме политиката в зависимост от военните действия на Северна Корея.“
Така че, докато задълбочаващият се съюз на Пхенян с Русия предвещава формирането на определен нов блок, насочен срещу НАТО, който включва и Китай, всяко разширяване на ролята на Южна Корея в предоставянето на боеприпаси на Украйна и пряката намеса в Европа може да потвърди продължаващото развитие на противопоставяща се група от държави от „Свободния свят“, склонни да защитават основания на правила ред, припомня д-р Джон Хеммингс.
Такъв блок се разработва отдавна. Индо-тихоокеанската четворка (IP4), в която влизат Южна Корея, Япония, Нова Зеландия и Австралия, от години поддържа тесни връзки със съюза НАТО. Тези връзки се задълбочават. IP4 бяха включени в последните три срещи на върха на НАТО, а бившият генерален секретар Ян Столтенберг неотдавна посочи сигурността в Индо-Тихоокеанския регион като важна за НАТО.
През 2019 г. написах в The Telegraph, че светът е започнал да се движи към „нова Студена война“. Малцина биха могли да не се съгласят, че сега се движим именно натам. И както показват по-тесните връзки на Северна Корея с Русия, предстоящата конкуренция вероятно ще бъде наистина глобална по своя характер.
Коментарът е на д-р Джон Хеммингс - асоцииран сътрудник на Джеймс Кук по индо-тихоокеанска геополитика в Съвета по геостратегия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!