Д ържавната телевизия на Северна Корея KCTV заличи част от дънки, носени от британския телевизионен водещ Алън Тичмарш, като част от цензурата на страната върху чуждестранната мода и култура.
(Още една интересна история, свързана с дънки, вижте в нашето видео: Тейлър Суифт и дънките й, които предизвикаха феновете)
В понеделник KCTV излъчи епизод от предаването на Тичмарш "Тайните на градината", излъчено първоначално по BBC през 2010 г.
🇰🇵🚨‼️ North Korea showed Alan Titchmarsh’s 2010 episode of Garden Confidential to morning audiences, but censored his jeans.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) March 27, 2024
In North Korea, jeans are considered a symbol of Western imperialism and have been banned since the 1990s.
1/ pic.twitter.com/EffFzJNDZI
В един момент се вижда как водещият коленичи в цветна леха, а внимателните зрители забелязват, че долната половина на тялото му е размазана, за да се скрият дънките, които носи.
Тичмарш заяви пред Би Би Си, че цензурата му е дала известна "популярност".
"Никога не съм се възприемал като опасен подривен империалист - обикновено ме смятат за доста уютен и безобиден, така че всъщност това ми е дало известен авторитет, нали?" - казва той.
Нам Сунг Ук, професор по севернокорейски изследвания в Корейския университет в Сеул, заяви пред CNN, че цензурата показва, че Северна Корея стриктно прилага новоприетия Закон за отхвърляне на реакционната идеология и култура.
"Законът има за цел да забрани на жителите на Северна Корея да имитират чужди държави в различни аспекти, включително начина, по който са облечени и говорят", каза той.
Той добави, че дънките са забранени за местните жители като символ на американския империализъм, но за чуждестранните посетители се прилага известна гъвкавост, тъй като не могат да им попречат да носят дънки.
Питър Уорд, научен сътрудник в института Седжонг в Южна Корея, заяви, че цензурата е част от борбата срещу "антисоциалистическата култура и идеология".
"Сините дънки се свързват с "упадъчната" западна култура, както и в Съветския съюз, и Ким Чен Ир нареди на официалните лица да се отърват от тях още през 90-те години на миналия век", каза той.
"Те провеждат кампании срещу антисоциалистическата култура поне от началото на 90-те години на миналия век", казва Уорд.
"Интензивността на тези кампании се е увеличила, особено след 2020 г.", допълва Уорд.
През същата година е въведен Закон за отхвърляне на реакционната идеология и култура, който забранява на населението да разпространява, гледа или слуша каквото и да е културно съдържание, считано за антисоциалистическо.
Нарушенията се наказват с години каторжен труд за малки количества забранени материали и дори със смърт за по-големи количества.
По това време държавната Корейска централна новинарска агенция съобщава, че законът предотвратява "въвеждането и разпространението на антисоциалистическа идеология и култура, за да могат севернокорейците да защитят собствената си идеология, дух и култура".
В продължение на десетилетия Северна Корея е сравнително затворена от останалия свят, със строги ограничения върху свободата на изразяване, свободното движение и достъпа до информация.
Нейните мрачни резултати в областта на правата на човека са критикувани от ООН. Използването на интернет е силно ограничено; дори малцината привилегировани, на които са разрешени смартфони, имат достъп само до управляван от правителството, силно цензуриран интранет.
Чуждестранните материали, като книги и филми, са забранени, като често се налагат строги наказания за тези, които са хванати с контрабанда на черния пазар.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!