Ж елание за власт, влияние и пари. И въздействие чрез сплашване и натиск. Това са целите и инструментите на организираната престъпност. В Германия част от нея са и многобройни семейни кланове, които си служат с брутални методи.
Те сплашват сериозно и свидетелите по делата срещу тях. „Много често свидетели правят признания, които обаче по-късно не потвърждават. Понякога това ни води до пълно отчаяние", казва Ралф Книпсел, който ръководи отдела за тежки престъпления в Берлин.
От Бушидо: 9 милиона евро за Абу-Чакер
Нещо различно се случва в делото срещу Арафат Абу-Чакер – тартор на голям престъпен семеен клан в германската столица. В него ключов свидетел е известният сред германските младежи рапър Бушидо. Той даде показания и не се отрече от тях. А това внася значително развитие по случая. Абу-Чакер дълго време е бил партньор на Бушидо в музикалния му бизнес. Рапърът говори за съмнителни сделки и изнудване за пари. Тарторът на бандата и братята му са заплашвали многократно Бушидо, когато той искал да прекъсне отношенията си с Абу-Чакер.
Показанията на Бушидо разкриват детайли от един паралелен свят. Бушидо е трябвало да предава 30% от брутните си приходи на въпросния тартор. Така през годините се събрали девет милиона евро. Той е бил длъжен да плаща, дори и ако Арафат Абу-Чакер почине – на неговите наследници.
Кланът, ръководен от Абу-Чакер, има около 250 членове и съвсем не е от най-големите в Германия. Кланът Ремо включва 500 души. Едно от най-зрелищните нападения на Ремо беше кражбата на 100-килограмова златна монета от берлинския музей Боде през 2017 г. През февруари трима членове на бандата получиха дългогодишни ефективни присъди, но златото на стойност 3 милиона евро така и не беше открито и най-вероятно е било претопено.
Само в Северен Рейн-Вестфалия има 111 престъпни клана
Семейните престъпни кланове в Германия представляват сериозен проблем. Мащабите му обаче бяха разкрити едва миналата година – в последния доклад на Федералната криминална служба. Тогава стана ясно, че такива кланове има в цяла Германия. А основните ми занимания са търговия с дрога и кражби с взлом. Най-голям проблем с фамилните кланове има провинция Северен-Рейн Вестфалия. Според доклад от август 2020 г., в тази германска провинция са активни най-малко 111 семейни престъпни клана. През 2019 г. там са установени 3800 извършители на над 6000 престъпления.
Големите семейни кланове са много сплотени,
казва ръководителят на отдела за борба с организираната престъпност в криминалната служба в Дюселдорф Томас Юнгблут. „Семейството е всичко и неговата чест трябва да бъде защитена на всяка цена. Там важи правото на по-силния”, казва той.
Особено активни са семейните кланове в рурската метрополия Есен. Тяхната дейност няма пряко отражения върху делника на повечето граждани, тъй като тези групировки се занимават основно с търговия с дрога, рекет, проституция и пране на пари – все неща, с които нормалният човек няма нищо общо, твърди кметът на 600-хилядния град Томас Куфен. Това, което повече го притеснява, е налагането на една субкултура: членовете на тези кланове се държат безпардонно, сякаш улицата им принадлежи, или пък като демонстрират, че за тях важат само законите на семейството. „Това са паралелни структури и паралелно правосъдие, които ние не можем да позволим”, казва есенският кмет пред „Дойче Веле”.
Много от членовете на семейните кланове в Германия нямат германски паспорти, нито дори право на постоянно пребиваване в Германия. Родителите им са искали убежище по някаква причина, но някои от тях и до днес са с временно право на престой и се водят хора без гражданство. А интеграцията върви ръка за ръка с перспектива за престой и бъдеще, казва кметът на град Есен Томас Куфен. Той обаче подчертава, че „неуреденият статут не ти дава правото да извършваш престъпления в Германия”.
Според експерта Том Шрайбер от Берлин, тук е налице провал на политиците още по отношение на майките и бащите на тези хора, пристигнали в Германия през 70-те и 80-те години. „Когато не интегрираш хората и те нямат никакъв шанс на трудовия пазар, нито пък да станат част от обществото, тогава защо въобще се учудваме, че се раждат такива структури”, казва експертът.
От бежанци в Ливан до престъпници в Берлин
Семейният престъпен клан Абу-Чакер води началото си от Саид и Назмие, родени и израснали в палестински бежански лагер в Ливан. През 70-те години двамата бягат в Германия с първите си четири деца. В Берлин им се раждат още пет. Впоследствие в Германия пристигат и много техни братовчеди.
44-годишният Арафат Абу-Чакер твърди, че има германски паспорт, че е разведен и има пет деца и че е автомеханик по професия. Но вероятно именно партньорството му с рапъра Бушидо е било и най-важното за него доказателството, че е постигнал нещо в Германия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!