Сваленият президент на Хондурас Мануел Селая заяви, че народът на латиноамериканската страна "има право да се разбунтува" срещу преходното правителство, предаде Асошиейтед прес.
Селая заяви, че гражданите имат право да организират протести и стачки срещу правителството на новоизбрания и непризнат от международната общност президент Роберто Мичелети, който го заплаши със затвор, ако се върне в страната.
На съвместна пресконференция с президента на Гватемала Алваро Колом, Селая заяви, че "никой не дължи вярност на едно правителство на узурпатори".
Той отбеляза, че въстанието е допустим сценарий за развитие на ситуацията. Той беше свален от военните на 28 юни и депортиран в Коста Рика. Оттогава не се е връщал в Хондурас.
Мануел Селая бе пратен в изгнание, за да няма убити и ранени, заяви в същото време началникът на генералния щаб на въоръжените сили на страната генерал Ромео Васкес, цитиран от Франс прес.
"Анализът на държавните сили за сигурност беше, че е опасно да бъде пратен в затвора, защото това можеше да доведе до убити и ранени. Имаше опасност от тежки последствия за страната", каза Васкес.
Селая бе арестуван от военни на 28 юни и принудително изпратен със самолет в Коста Рика. Той се опитваше да организира референдум за възможността да се кандидатира за втори мандат, но процедурата бе обявена за незаконна от Върховния съд.
Новите власти на Хондурас, които не са признати от международната общност, настояват, че свалянето от власт на Селая не е било преврат. Те заявяват, че армията единствено е изпълнявала заповеди на съдебната власт и не е завзела властта.
"Трябваше да изпълним конституционна мисия и не можехме да откажем предвид историческата отговорност. Съдия ще ни бъде историята", заяви Васкес.
Селая, който беше избран през ноември 2005 г. като либерален кандидат, впоследствие направи завой наляво и се доближи до латиноамериканската радикална левица, водена от венецуелския президент Уго Чавес, отбелязва АФП.
Държавният департамент на САЩ заяви, че всички страни в политическата криза в Хондурас трябва да дадат на преговорите шанс за успех, а не да се поставят изкуствени крайни срокове, предаде Ройтерс.
Изявлението бе отговор на изказване на Селая, че преговорите ще се смятат за провалени ако той не бъде върнат на власт на следващия им кръг, отбелязва агенцията.
Министърът на вътрешните работи и правосъдието от преходното правителство на Хондурас Енрике Ортес подаде оставка, след като обиди американския президент Барак Обама, като го нарече "онова негърче", съобщи Ройтерс.
Като причина за решението си той изтъкна натиск от страна на американското посолство в Хондурас. Говорителка на посолството отрече САЩ да са оказвали какъвто и да било натиск и подчерта, че Вашингтон не поддържа никакви контакти с новото правителство, тъй като не го признава.
Новият кабинет прие оставката на Ортес, който преди няколко дни беше преместен на новия пост, след като дотогава беше външен министър.
Ортес връчи на журналисти писмено изявление, в което посочи като причини за оставката си "пряк и непряк натиск от страна на американското посолство" върху народа и правителството на Хондурас.
Обама обяви преврата, с който беше свален Селая, за незаконен, а правителството му призова отстраненият държавен глава да бъде възстановен на поста си, спря военни помощи в размер на 16,5 млн. долара и заплаши да спре пратки с хуманитарна помощ на стойност още 180 млн. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!