Н а ревютата в Париж отново дефилират прекалено слаби манекенки, а техни колежки отправят и обвинения във финансова експлоатация към агенциите. Невъзможна ли е промяна в бранша?
Отговор търси Deutsche Welle
Да пътуваш по света, да представяш най-луксозните световни марки и да дефилираш по подиумите в Милано, Париж и Ню Йорк - модната индустрия обещава бляскава кариера в светлината на прожекторите. Мнозина мечтаят за такъв живот, но зад бляскавите обещания могат да се крият и капани, показва разследване на ARD.
"Финансова експлоатация"
Агенциите за модели играят важна роля в кариерата на манекена. Обикновено те организират кастингите и участията и правят връзката с клиентите. Но някои агенции се възползват от тази своя позиция и правят бизнес за сметка на мечтите и телата на младите хора, установяват журналистите от ARD.
"Вече ни е ясно, че агенциите за модели системно злоупотребяват с правата им. Имам предвид финансовите злоупотреби, които представляват един вид експлоатация", казва Екатерина Ожиганова. Тя е основателка на организацията ModelLaw, защитаваща правата на манекените. Пейман Амин, който управлява агенция за модели и познава бранша отлично, казва, че такива случаи има и в Германия: "Има агенции, които изискват пари още преди моделът да е готов да печели".
Дългове вместо бляскава кариера
Пътят към мечтаната работа може да се превърне в дългов капан, пише по-нататък ARD и дава пример с две момичета, които са се опарили по този начин с една от най-големите и известни агенции за модели в Германия - "Modelwerk" от Хамбург.
Новите модели, които се присъединяват към агенцията, обикновено завършват т.нар. "Академия Modelwerk" - няколкодневен семинар, който се рекламира като "перфектния бърз старт в тази индустрия". Но всичко много бързо се превърнало в кошмар за Зина и Ема (имената им са променени от редакцията): момичетата се оказват задлъжнели с няколко хиляди евро към "Modelwerk".
Според агенцията те са можели да изплатят сумата с работа. Но това така и не се случило поради липсата на предложени им ангажименти. Година по-късно двете млади жени били уволнени, след което им представили и сметките. После заваляли напомняния и писма от адвокати. И двата случая завършили в съда. Правотата на едната от жените била призната и тя не трябвало да плаща, а другата успяла да постигне извънсъдебно споразумение.
Зина и Ема казват, че и от други модели са били искани пари. Журналистите от ARD са се допитали до експерти в бранша, които определят договорите и процедурата като неморални. Шефката на агенцията "Modelwerk" Клаудия Мидоло отхвърля обвиненията: "Договорите могат да бъдат анулирани. Затова не виждам нищо неморално тук", казва тя пред обществената медия.
"Размер нула" отново изглежда приемлив
За да сбъднат мечтата си на модния подиум, много модели трябва да поемат не само финансови, но и здравословни рискове. Както показва проучването на ARD, един опасен култ към красотата се завръща - "Размер нула". Тази тенденция процъфтява в средата на 1990-те години с откриването на Кейт Мос. От този момент нататък т.нар. "хероинов шик" определя стандартите за модната индустрия.
Тези стандарти се задържаха дълго, докато общественият натиск не стана твърде голям и индустрията не обеща подобрение. Така например модните концерни Kering (който притежава марките Saint Laurent) и Moët Hennessy - Louis Vuitton (LVMH) публикуваха харта, в която се ангажираха да премахнат френския размер 32 от изискванията си за кастинг. Този размер е съпоставим с дрехите, които в Германия се продават например за дванайсетгодишни момичета, посочва ARD.
Авторите на предаването са анализира размерите на моделите, дефилирали за тези две марки на тазгодишната Седмица на модата в Париж и са установили, че шест модела на Saint Laurent и десет модела на Louis Vuitton са носели прекалено малък размер. Т.е. двете модни къщи са нарушили доброволния си ангажимент, поет с хартата. На запитване на ARD от Kering са отговорили, че спазват хартата, а от LVMH изобщо не са отговорили.
Рискове за здравето
Германската манекенка Ане-Софи Монрад казва, че има голям натиск да се изпълняват изискванията на големите играчи. Тя е била известна топмоделка, дефилирала е на подиума за Givenchy, Gaultier и Karl Lagerfeld и се е снимала за Vogue.
Заради престижните ангажименти младата жена е рискувала здравето си: "Най-големият риск за здравето ми тогава беше свързан с нередовната менструация. Това означава, че рискувам не само здравето си за момента, а може да има дългосрочни последици". Монрад е напуснала професията, тъй като не желаела да се съобразява с нездравословните стандарти. Тя е написала книга за нечовешките условия в модната индустрия, за да предупреди младите жени за анорексията, конкурентния натиск и експлоатацията.
Сексуални посегателства и други злоупотреби
Властовите и финансовите зависимости очевидно са благодатна почва за сексуални посегателства в модната индустрия. Даже и днес все още е обичайна практика място да се получава в замяна на сексуални услуги, казва германската топмоделка Каро Шефлер пред ARD. Дебатът #metoo е стигнал и до модната индустрия и оттогава са настъпили известни промени. Въпреки това все още се срещат вербални нападки, сексуален тормоз и други злоупотреби.
Шефлер се надява на промяна в модната индустрия, която обаче да не e само повърхностна: например да няма повече агенции, които да печелят за сметка на моделите, или властовите позиции да не се използват за експлоатация на момичетата. "Или пък някой да ти казва, че за вечеря трябва да изядеш една ябълка и кубче лед", посочва още Шефлер.
Заглавната снимка е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!