П реди около година, в началото на юни 2023 г., германски медии за първи път оповестиха твърдения на жени, които обвиняваха фронтмена на "Рамщайн" – Тил Линдеман – в сексуално насилие и злоупотреба с власт. След това берлинската прокуратура започна разследване срещу Линдеман, но то приключи бързо, без да му бъде повдигнато обвинение, припомня АРД по повод новото турне на групата, включително в Белград, пише Deutsche Welle.
За мнозина това означаваше край на публичната дискусия за поведението на Линдеман. За други обаче, и най-вече за засегнатите, въпросът далеч не е приключен – те искат обществото да обърне подобаващо внимание на въпроса за насилието срещу жените.
Nach den Vorwürfen sexueller Übergriffe ist #Rammstein wieder auf Tournee. Mit dabei: die alten Posen. Hat der Skandal um die Musiker etwas verändert? https://t.co/aaKU8SgbE7 pic.twitter.com/3Y0K0UxwTT
— stern (@sternde) May 22, 2024
- Злоупотреба с власт и имидж
„Щом не е осъден, значи нищо не се е случило? Намирам това за много странно“, казва Синтия А*. Тя описва как преди един концерт на "Рамщайн" е правила секс с Линдеман зад сцената. Впоследствие го характеризира като сексуално издевателство от негова страна. Синтия А. говори за злоупотреба с власт и твърди, че певецът се е възползвал от имиджа си на звезда.
Ясмин Стивънс* също има такъв болезнен опит от младежките си години. „В моите очи едно 17-годишно момиче е още дете“, казва тя днес и добавя: „Не мога да разбера как възрастни мъже могат да игнорират факта, че пред тях стои едно дете. Време е да разрушим мита за секса, наркотиците и рокендрола и да се запитаме каква реалност сме си създали? В какво всъщност участваме? И искаме ли това?", казва тя пред АРД.
Хора, които познават добре музикалната индустрия, сега гледат по-критично на това, което са преживели, докато са били част от нея. Маркус Кавка например е бивш водещ на VIVA, който познава "Рамщайн" и музикалния бизнес от средата на 1990-те години.
"Не мога да приема за нормално, че едно младо момиче на 18, 19 или 20 години, което отива на подобно събитие, защото е фен на музиката, ще трябва да внимава, за да излезе от концерта физически невредимо“, казва Кавка. "За това са отговорни хората, които са по-високо в структурата на властта“.
- Цялата система е виновна
Той критикува музикалната индустрия като цяло. Много хора в бранша се държат така, сякаш живеят в каменната епоха. На други места подобно поведение отдавна вече е неприемливо, но в музикалния бизнес много неща си вървят по инерция, твърди той. Според Кавка обаче не са виновни само извършителите, а цялата система, която прикрива техните прегрешения.
“Просто в играта се въртят твърде много пари, заложени са и много работни места“, казва мъжът.
Много от концертите в новото турне на "Рамщайн" в Германия и из цяла Европа вече са разпродадени и разгорещеният дебат около обвиненията срещу Тил Линдеман изглежда не е навредил на групата и на нейния фронтмен, пише АРД.
- Къде остава моралът?
В новия подкаст "Rammstein - Row Zero" засегнати жени разказват подробно за преживяванията си с рок звездата.
"Щом съдебното делото е прекратено, мнозина възприемат това като доказателство, че обвиняемият не е сгрешил никъде. И въпросът за морала вече не се обсъжда", казва Симоне Кемпфер, която дълги години е работила като прокурорка.
Линдеман твърди, че сексът с фенки около концертите на групата винаги е бил по взаимно съгласие. Той отрича да има извършени престъпления и дори води дела срещу някои медии за публикации по темата. Повечето от съдебните решения все още не са влезли в сила, уточнява АРД.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!