Г лавният учен на Световната здравна организация Сумия Сваминатан смята, че в бъдеще в опазването на човешкото здраве геномните технологии ще имат все по-важна роля, предаде ТАСС.
"Ясно е, че ще има много иновации, включително и такива, каквито сега не можем да си представим", каза Сваминатан в предаването "Наука в пет минути", линк към което СЗО публикува в акаунта си в Туитър. Тя подчерта, че геномните технологии ще имат все по-важна роля в предотвратяване и лечение на заболяванията, както и за проследяване на патогените.
👉What will the future of health look like?
— World Health Organization (WHO) (@WHO) November 13, 2022
👉What will be some of our biggest challenges?
WHO's Chief Scientist Dr Soumya Swaminathan, @doctorsoumya, explains in Science in 5. pic.twitter.com/V0KbqKmALv
Главният учен на СЗО отбеляза също нарастващото значение на инструменти и технологии като CRISPR Cas9 за редактиране на гените, които улесняват лечението на генетични заболявания като сърповидноклетъчната анемия.
Алгоритмите на изкуствения интелект помагат на лекарите в поставяне на диагнози, каза още тя и добави, че в бъдеще светът ще разполага с повече ваксини, дори и за неинфекциозни заболявания като ваксина срещу рак например.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!